اجتماع مردم نكا در اعتراض به تغيير مسير آب سد گلورد

شناسهٔ خبر: MTE0NDk5 -
مردم شهرستان نكا،دیشب در اجتماعي در اعتراض به تغيير مسير آب سد گلورد در مسجد جامع نكا گرد هم آمدند و خواهان توقف اين طرح شدند.

به گزارش پیک نکا، شامگاه شنبه در اجتماعی در اعتراض به تغییر مسیر آب سد گلورد در مسجد جامع نکا گرد هم آمدند و خواهان توقف این طرح شدند.

آنچه در این اجتماع توسط مسؤولان، مردم و دغدغه‌مندان عنوان شد؛ پیگیری مسؤولانه در راستای توقف طرح تغییر مسیر آب سد گلورد بود.

تعدادی از مردم نکا نسبت به تغییر مسیر آب سد گلورد به شهرهای همجوار و شهرستان بهشهر، تجمع اعتراضی و آرام برپا کردند.

تجمع‌کنندگان در این اعتراض آرام، خواستار پاسخگویی و شفاف‌سازی مسؤولان نسبت به تغییر مسیر آب سد گلورد شدند.

بنا بر این گزارش در روزهای اخیر طرح تغییر مسیر آب سد گلورد از نکا به بهشهر و تصفیه آب در بهشهر و برگشت به نکا با اعتراضات گسترده مردم در فضاهای مجازی و حقیقی روبرو شده بود و شامگاه شنبه مردم با حضور در مسجد جامع خواستار بررسی این موضوع شدند.

مردم در این اعتراض، انتقال آب به بهشهر و سپس انتقال از بهشهر به نکا را امری غیر ارشناسانه اعلام کردند که مسؤولان باید با دغدغه بیشتری در این حوزه وارد عمل شوند و مانع این امر شوند.

سد گلورد تنها سد شرق مازندران در منطقه گلورد شهرستان نکا و از جمله پروژه‌های مهم و بزرگی است که از آمال و آرزوهای چندین ساله مردم بوده است که عملیات اجرایی آن از سال 1347 آغاز شده است و بعد از گذشت حدود نیم قرن، سال 95 با حضور وزیر نیرو آبگیری اولیه آن آغاز شد.

با تلاش همه مهندسان، متخصصان، کارشناسان و کارگران و همراهی و همگامی مسؤولان، این سد اکنون در مرحله آبگیری کامل است تا با نهایی شدن آبگیری، شاهد توسعه بیشتر در شرق مازندران و رفع دغدغه‌های کم‌آبی باشیم اما در این بین، این روزها تغییر مسیر آب سد گلورد از نکا به بهشهر، موجب موجی از نارضایتی و اعتراض در بین مردم نکا شد.

سد گلورد نکا در ارتفاع 640 متری از سطح آب‌های آزاد، بر روی رودخانه نکا در نزدیکی روستای گلورد و در 45 کیلومتری جنوب شرقی نکا ساخته شده است که از نوع سنگ‌ریزه‌ای با رویه بتنی است و ارتفاع آن از پی 113 متر، رقوم تاج سد 739 متر، عرض کل سد در پی 370 متر و طول تاج سد 270 متر است.

مساحت حوزه آبریز این سد به وسعت یک‌هزار و 480 کیلومتر است که 25 هزار هکتار اراضی کشاورزی دشت نکا و بهشهر از آب آن مشروب می‌شود و همچنین تأمین برق، تأمین 36 میلیون متر مکعب آب شرب شهرهای پایین‌دست نکا، بهشهر و گلوگاه، توجه به گردشگری و رونق اقتصادی، از دیگر اهداف مورد نظر این سد در آینده‌ای نزدیک است.

شمال نیوز

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه