خوراکی های ممنوعه دندانپزشکان!

شناسهٔ خبر: MTE0MDM1 -
دندانپزشکان 11 ماده غذایی را که خوردن مکرر آن ها می تواند منجر به مشکلات دندان و لثه شوندف معرفی کرده اند. در این مقاله با این مواد غذایی آشنا شوید و درباره رژیم غذایی روزانه خود تجدید نظر کنید!

به گزارش پیک نکا، دندان ها یکی از اجزای اصلی و تاثیر گذار در زیبایی چهره هستند. برای حفظ زیبایی و سلامت دندان ها، علاوه بر رعایت نکات بهداشتی روزانه و شست و شوی صحیح و مراجعه به دندانپزشک به صورت دوره ای، یکی از موارد مهم توجه به رژیم غذایی است. برخی از عادت های غذایی می توانند به دندان ها و لثه آسیب زده و باعث بروز مشکلات جدی شوند.

در ادامه، با 11 ماده غذایی که خوردن مکرر آن ها برای دندان ها خطرناک است، آورده شده است. با ما همراه شوید.

1. پاپکورن

حتما برای شما هم هیجان انگیز است که به همراه تماشای تلویزیون، کاسه ای پر از پاپکورن بردارید و میل کنید. اما آیا می دانید که این اسنک می تواند به دندان های شما آسیب برساند؟ در حقیقت، پاپکورن های نیمه پخته و سفت، می توانند موجب شکستگی دندان هایتان شوند. علاوه بر آن، پوسته های پاپکورن نیز لابه لای دندان ها گیر کرده و موجبدرد لثه و دندان می شود که به مرور زمان نیز مشکلات دیگری را به همراه خواهد داشت.

2. میوه های خشک

جدا از این که میوه های خشک بسیار مقوی و خوشمزه هستند اما می توانند برای دندان هایتان بسیار مضر باشند. این ماده نه تنها قند بالای دارد، بلکه به دلیل خاصیت چسبندگی خود، میان شیارهای دندان گیر کرده و به مرور زمان موجبسوراخ شدن و پوسیدگی دندان می شود.

3. نوشیدنی های شیرین

اگر به نوشیدنی، به خصوص کافئین دار، اعتیاد دارید، بهتر است که از نوشیدنی های بدون شکر مصرف کنید، زیرانوشیدنی های شیرین دشمن دندان های شما هستند. اگر مصرف این مواد در رژیم غذایی شما زیاد باشد، بزاق دهان فرصت مبارزه با قند و اسیدهای تولید شده توسط باکتری های دهان را نخواهد داشت. در واقع بزاق دهان، محافظ دندان های شماست اما با مصرف مدام نوشیدنی های قندی، او نیز فرصت این کار را پیدا نخواهد کرد که نتیجه آن پوسیدگی دندان های شما خواهد بود.

4. تخمه

تخمه شکستن همیشه لذت بخش و سرگرم کننده است اما اگر بدانید که چه آسیبی ممکن است به دندان هایتان وارد کند، حتما این عادت را کنار می گذارید. در واقع تخمه شکستن به فرم و ظاهر دندان هایتان آسیب می رساند. از آنجا که شما مجبورید آنها را با دندان های جلویتان بشکنید، همین کار موجب ورقه ورقه شدن لبه های دندان شده که به مرور زمان موجب شکستگی آنها می شود.

5. آب لیمو داغ

شاید شنیده باشید که نوشیدن آب لیمو داغ، آنهم در صبح، فواید زیادی دارد اما قبل از این که این نوشیدنی را به رژیم غذایی خود راه دهید، یک بار دیگر خوب فکر کنید. دندان پزشکان ثابت کرده اند که این نوشیدنی برای دندان ها مضر است. در واقع مصرف مکرر نوشیدنی و غذاهای اسیدی به مرور مینای دندان را از بین برده و به لایه های درونی تر دندان یا همان عاج دندان، که زردتر و حساس ترند، نیز آسیب می رساند.

6. یخ

یخ ماده ای بدون قند است و ممکن است فکر کنید برای دندان ضرری ندارد، اما جویدن یخ می تواند باعث شکستن و یا از بین رفتن قسمتی از مینای دندان گردد. اگر یخ را سفت بجوید، باعث تحریک بافت نرم داخل دندان و بروز حساسیت و دندان درد می شود. به همین دلیل بهتر است به جای جویدن یخ، آدامس بدون قند بجوید.

7. نوشیدنی های انرژی زا

نوشابه های انرژی زا حاوی قند بالایی هستند و نوشیدن آنها حجم اسید دهان را بالا برده و مینای دندان را در معرضپوسیدگی قرار می دهد. به همین دلیل اگر به دنبال راهی برای تامین آب بدن پس از ورزش هستید یا که می خواهید شب را بیدار بمانید، نوشیدن آب های بدون قند و کالری را به شما پیشنهاد می دهیم.

8. کشمش های روکش شکلات

کشمش هایی که دارای روکش شکلات هستند، اگر چه اسنک های خوشمزه ای می باشند اما برای سلامتی مضرند. شاید باورتان نشود اما آسیبی که شکلات به دندان ها می زند، بسیار کمتر از آسیبی ست که کشمش به دندان وارد می کند. در واقع قند موجود در کشمش نه تنها بسیار بالا بلکه بسیار هم چسبنده است، به طوری که در شیارهای دندان تان گیر کرده و به مرور موجب پوسیدگی آنها می شود.

9. کمپوت

شاید فکر کنید که کمپوت ها، از آنجا که حاوی میوه هستند، برای سلامتی مفیدند اما بهتر است که در این مورد تجدید نظر کنید. مرکبات کنسرو شده داخل شربت غلیظ، بد‌ترین خوراکی برای دندان‌ها می باشند، زیرا آن‌ها مملو از اسید و شکر به طور یکجا هستند که هر دو باعث خراب شدن دندان‌ها می‌شوند.

10. پاستیل

پاستیل به دندان می چسبد و ساعت ها دندان در معرض ماده قندی قرار می گیرد. هر چه مدت زمان آن افزایش یابد، اسید بیشتری توسط باکتری ها تولید می شود که به ضرر سلامت دندان ها خواهد بود. بنابراین پس از خوردن پاستیلمسواک زدن را فراموش نکنید.

11. گرانولا

اگر چه گرانولا یکی از اسنک های محبوب به شمار می رود که حاوی مقدار زیادی فیبر و مواد معدنی است اما به آن اندازه که شما فکر می کنید برای سلامتی مفید نیست و به بیان دیگر، بهداشت دهان را به خطر می اندازد. این ماده به دلیل میزان قند بالایی که دارد، نه تنها مینای دندان را از بین می برد بلکه به دلیل سفتی، موجب شکستگی دندان نیز می شود. بنابراین در مصرف آن، اعتدال را رعایت کنید.

الودکتر

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه