پیک نکا گزارش می‌دهد

ناوگان حمل‌ونقل همگانی شهر نکا نیازمند تحول کارآمد درونی و بیرونی/ می‌توان حمل‌ونقلی به کام مردم، مسئولان و رانندگان داشت

شناسهٔ خبر: MTAzNjM2 -
ناوگان حمل‌ونقل عمومی یکی از ارکان اساسی در تحقق رفاه اجتماعی به شمار می‌رود که حل چالش‌های چندسویه آن، می‌تواند آسایش و رضایت عمومی را به ارمغان آورد.

به گزارش پیک نکا، مدیریت شهری کارآمد و متخصص، یکی از فاکتورهای ایجاد نظم و رضایت عمومی در سطح شهر تلقی می‌شود که با توجه به در معرض عموم قرار داشتن به خوبی اقدامات حاصل از آن قابل لمس است.

از دیگر سو اما در صورت وجود جزئی تیرین ناهماهنگی و یا ناکارآمدی در مدیریت شهری از جانب مسئولان مدیران مرتبط در سطح شهرها، به وضوح به چشم آمده و اثرات نامطلوبی را در کاهش اعتماد عمومی شهروندان به ارمغان می آورد.

یکی از اساسی‌ترین امور شهروندان که از درجه اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است مبحث حمل و نقل عمومی است که درجه حساسیت آن به عنوان یک بحث همیشگی و در دسترس مردم بسیار بالا و به روز تلقی می شود.

حال این ناوگان حمل و نقل در شهر نکا شاکل تاکسی های درون شهری زردرنگ و تاکسی های بی سیم می شود که به جرأت بیشترین میزان جابجایی درون شهری را از آن خود کرده اند.

اما توجه به این مسئله یک امر سه انبه شامل مسئولان شهری ازقبیل شورای اسلامی شهرف شهرداری و سازمان حمل و نقل همگانی، رانندگان تاکسی ها و مردم می شود که هرکدام حوق و انتظاراتی را در این پروسه روبروی خود می بینند.

 

قشری که بیش از بسیار دیده می‌شود

بنابر میزان درگیر بودن و فعالیت روزانه باید ابتدا به انتظارات مردم از ناوگان حمل و نقل به خصوص رانندگان تاکسی ها پرداخت که باوجود سختی های فراوان رعایت برخی از نکات در قبال شهروندان که همه در چارچوب خدمات رسانی عمومی موظب به انجام هستند امری ضروری است.

اولین مورد را باید رعایت بسیاری از مسائل اخلاقی و روانشناسی برخورد با مخاطب از سوی رانندگان برشمرد  چراکه اخلاق و منش رانندگان بر مسافران تأثیر بسزایی داشته و می تواند در شکل گیری تعامل دو طرفه  و نزدیک شدن فرهنگ ها در مدت زمان کوتاه سفر درون شهری بسیار موثر واقع شود.

در این مورد باتوجه به معرفی رانندگان به عنوان افراد قابل اعتماد نظام به مردم رعایت اصول کلی و چارچوب های به خصوص فرهنگی امری ضروری است کمااینکه در برخی از موارد بلند بودن صدای موسیقی از درون تاکسی و یا شنیده شدن صدای خواننده زن از آن سبب تکدر خاطر مسافران شده است.

 

بایدها و نبایدهایی که باید گفت

فرهنگ نامناسب برخی از رانندگان در استفاده از آهنگ‌های نامتعارف دفاع از این اقدام خود تا استفاده از الفاظ رکیک در صحبت با مسافران هیچ نشانی از یک رفتار عمومی مناسب با جایگاه انقلاب اسلامی حاکم بر این مردم ندارد که اگر افرادی نمی‌توانند این شرایط را تحمل کنند جایگاهی در خدمت‌رسانی عمومی به این مردم در نظام اسلامی ندارند و باید برای آن‌ها چاره‌های اندیشیده شود.

باید این دیدگاه به خوبی در رانندگان شکل بگیرد که تاکسی یک وسیله حمل و نقل عمومی است و باید در این وسیله اجتمعی قوانین اجتماعی جامعه رعایت شود چراکه خود رانندگان با همین قائده برای بسیاری از مردم یک الگو تلقی می شوند.

برخورد خوب، صبوراننه و با گذشت مهمترین اصول اخلاقی در کنار مسائل اعتقادی لازم االرعایت برای رانندگان هستند که البته اولین و مهمترین اثر آن نیز برای خود راننده در کسب آرامش و عدم درگیری با مسافران خواهد بود.

اما معضل مهم دیگر رانندگان را باید در اصرار بر کامل شدن خودرو برای حرکت از ایستگاه ها باید برشمرد که البته هزینه های خودرو را دلیل این رفتار اعلام می کنند اما باید به این نکته نیز توجه کرد که بهره مندی شر از تعداد مناسب تاکسی و معطل ماندن مردم در مسیرها هیچ همخوانی با یکدیگر ندارند.

مسلم است که مسئولان نیز در این رابطه باید به کمک رانندگان و مرد مبیایند ت ابا فراهم کردن شرایطی، دغدغه هزینه های در حرکت دائم بودن تاکسی ها را حل کنند تا بیشتر این خودروها مرد منتظر در میر را از معطلی درآورند.

 نکته حائز اهمیت بعدی را باید در نحوه نگهداری خودروها دانست چراکه این وسایل باوجود مالکیت شخصی اما در اذهان عمومی و مورد استفاده مردم هستند وزیبا نیست که برخی از آن ها باوجود تازگی در نونوار شدن در این مدت کوتاه باز هم دارای مشکلات آسایشی باشند.

از سوی دیگر به نظر می رسد سبک رانندگی تاکسی‌ها نیز خود یک معضل عجیب دیگری است که واقعاً رانندگان دیگر و عابران پیاده را به مخاطره می‌اندازد چراکه عدم رعایت ابتداییترین قوانین راهنمایی و رانندگی، ترمزهای ناگهانی، توقف در وسط خیابان برای سوار کردن مسافر و از این دست اقدامات نامناسب حس سلطنت بر خیابان‌ها را به رانندگان آن‌ها می‌دهد.

 باید توجه کرد که مسلماَ تمام این موارد مربوط به همه رانندگان نشده و تنها به برخی از افراد این قشر اشاره دارد چراکه بسیاری از زحمت‌کشان عرصه حمل و نقل عمومی در سطح شهر نکا افراد متشخص و با فرهنگی هستند که هریک با دقت به خدمت برای مردم می‌پردازند.

 

آماار جالب 40 هزار نفر سفر درون شهری روزانه

اما چندی پیش به مناسبت روز حمل‌ونقل عمومی و همگانی جشنی به منظور گرامیداشت و تقدیر از زحمات قشر زحمتکش ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهرستان نکا در اردوگاه شهدای دانش‌آموز مازندران برگزار شد.

در این مراسم مهدی محمدی مدیرعامل سازمان حمل و نقل همگانی نکا با اشاره به اهمیت و جایگاه حمل‌ونقل عمومی در شهرها، از زحمات ناوگان حمل و نقل عمومی این شهرستان در خدمت‌رسانی به مردم تقدیر کرد.

وی افزود: با بررسی‌های به عمل آمده از سوی کارشناسان مربوطه روزانه حدود 40هزار نفر از شهروندان و متقاضیان سفرهای درون شهری نکا از تاکسی‌های درون شهری برای امورات اداری، تجاری، خرید، بهداشتی و زمینه‌های دیگر استفاده می‌کنند.

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل همگانی نکا با بیان نقش برجسته رانندگان درون شهری این سازمان در بسیاری از برنامه‌ها، رویدادها و مراسمات سطح شهر، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال بزرگ‌ترین نقش در اجرای انتخابات سال 96 را سازمان حمل‌ونقل عمومی بر عهده داشته است.

 

حمل‌ونقل همگانی نکا توسعه می‌باید

این مسئول اضافه کرد: سرویس‌دهی به دانش‌آموزان یکی دیگر از خدماتی است که در عرصه آموزش شهرستان از سوی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در حال انجام است که کمک به حضور مردم در مراسم نمازجمعه را نیز باید به آن اضافه کرد.

وی گفت: روزانه تعداد بسیاری از شهروندان از اقصی نقاط شهر توسط همین خودروهای تاکسیرانی شهری و بی‌سیم به مرکز شهر نکا برای انجام امورات روزانه مانند خرید منتقل می‌شوند.

محمدی تصریح کرد: به خاطر اهمیت موضوع و نگاه کلان مسئولان بالا دست در سال 83 مصوب شد تا سازمان‌های حمل‌ونقل تأسیس شوند که در شهر نکا نیز در مهرماه 87 سازمان حمل‌و‌نقل آن تشکیل شد و اکنون حدود 9 سال از آن زمان گذشته است.

وی افزود: در این مدت اتفاقاتی افتاد و کارهای خوبی به خصوص در مسائل پایه و اساسی سازمان در شهر نکا به کمک همکاران و پرسنل صورت گرفته است اما تاکنون توسعه و گسترش مد نظر اتفاق نیفتاده است.

این عضو هیدت مدیره حمل‌ونقل عمومی کشور با بیان وجود پتانسل لازم برای صورت گرفتن کارهای بیشتری در این زمینه، یادآور شد: البته اتفاق خوبی که در این شهر روی داده انتخاب شهرداری برای نکا بوده که مسائل حمل‌ونقل برای وی ناشناخته نبوده است.

این مسئول اضافه کرد: حمایت از رانندگان، توسعه و گسترش محدوده فعالیت سازمان ازمله برنامه‌های خواسته شده از سوی شهردار نکا بوده که قرار است کارهای بزرگتری به این سازمان محول شود تا در آینده شاهد توسعه هرچه بیشتر آن باشیم.

 

گذشته را فراموش کنید

در ادامه این مراسم سیدمهدی احمدی شهردار نکا رانندگان ناوگان حمل‌ونقل عمومی را قشر زحمتکش و اثرگذار شهر توصیف و اظهار کرد: در سال‌های گذشته بسیاری از شهرهای مازندران دارای پیشرفت خوبی بوده‌اند اما نکا نتوانسته است از آن پیشرفت و توسعه شهری در تمام ابعاد بهره‌مند شود.

وی افزود: بخشی از این بر می‌گشت به خود ما و بخش دیگری بر می‌گشت به عدم توجه کسانی که در بالادست ما در استان و کشور بوده‌اند که البته آن زمان به پایان رسیده است و از اینک مشکلات نکا را به همه جا ابلاغ می‌کنیم.

شهردار نکا با بیان استفاده از تمام اهالی نکا که در هر جایی از کشور و جهان توان کمک به این شهر را دارند، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌ها در شورای اسلامی و شهرداری نکا استفاده از ظرفیت مدیران نکایی در کشور و استان مازندران است.

این مسئول پتانسل‌های شهر نکا را بسیار خوب خواند و اضافه کرد: یکی از دغدغه‌های شورای اسلامی شهر تکریم از رانندگان حمل‌ونقل عمومی در شهر نکا بوده است که البته باید ابتدا از خانواده این قشر تشکر کرد.

وی این قشر را زحمت کش، آسیب‌پذیر و کم درآمد دانست و گفت: کمر درد، پا درد، گردن درد و بیماری اعصاب گوشه‌ای از عوارض مربوط به این شغل شریف است که برخورد با انواع و اقسام فرهنگ‌ها، رفتارها و آدم‌ها را باید به آن اضافه کرد.

 

تکریم شهروندان

احمدی با اشاره به قرار داشتن چشم‌اندازی خوب در مقابل شهر نکا، تصریح کرد: همه عزم خود را جزم کردیم تا در آینده نه چندان دور اتفاقات خوبی در نکا بی‌افتد که در یکی از آن‌ها قول می‌دهیم چهره نکا را در زیباسازی تا عید عوض کنیم.

وی افزود: امروز در کنار خدمات و برنامه‌های مختلفی که در دست اقدام قرار دارند تهیه کارت الکترونیکی شهروندی ازجمله برنامه‌هایی است که برای شهروندان و رانندگان نکایی در نظر گرفته شده است.

شهردار نکا با بیان اینکه شهر خوب را باید ساخت، تأکید کرد: خواستن توانستن است پس باید بخواهیم تا بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم که در این مسیر باید تلاش کرد، زحمت کشید و وقت گذاشت.

این مسئول در بیان خواسته‌های شهرداری از رانندگان با اعتراف به سخت بودن این حرفه، اضافه کرد: سروکله زدن با مردم، سوار و پیاده کردن مردم، پاسخ دادن به بعضی از صحبت‌ها و شبهات کار سختی است اما درخواست می‌شود که صبور و بردبار بوده و مسائل را تحمل کنند چراکه با صبر می‌شود از کنار بسیاری از مشکلات گذشت.

وی گفت: دومین درخواست از رانندگان تاکسی حفظ کرامت انسانی هم برای خود و هم برای همه شهروندان نکا است چراکه همه مسافران انسان‌های ارزشمندی هستند پس همه شهروندان شهر را تکریم کنید.

احمدی خواستار آراستگی درون و بیرون تاکسی‌های شهر شد و اظهار کرد: همانطور که پل‌های درون شهر به عنوان المان ثابت شهری به شمار می‌آیند درون و بیرون زیبای تاکسی‌ها المان متغییر شهری در نظر گرفته می‌شوند.

وی افزود: آخرین درخوست این است که هم با شهرداری و هم با پلیس راهور همکاری لازم از سوی رانندگان حمل‌ونقل همگانی نکا صورت پذیرد تا یک فضای دوستانه همکاری شکل بگیرد تا در این فضای دوستانه همکاری لازم در امور مختلف انجام شود.

 

جوال دوز به خود

شهردار نکا با بیان اقداماتی که باید از سوی سازمان حمل و نقل برای رانندگان این سازمان صورت بگیرد نیز متذکر شد: اولین اقدام بیمه رانندگان و دومین مسئله نیز برگزاری مرتب جشن سالانه است که باید هر ساله انجام و از رانندگان نمونه تجلیل شود.

این مسئول اضافه کرد: کمک به رفع مشکلات حقوقی رانندگان با مشاوره‌های رایگان، فراهم کردن شرایط بهره‌مندی از مشاوره رایگان تحصیلی که در مجموع در قالب ارائه خدمات مشاوره رایگان به خانواده این قشر زحمت شهری است.

در پایان وی گفت: تهیه امکانات رفاهی، تفریحی و توریستی برای خانواده سازمان حمل‌ونقل درخواست بعدی است به عنوان مثال به گونه‌ای که حداقل امکان شرایط استفاده از کارواش رایگان برای چند نوبت در طول سال فراهم شود.

 

بزگترین افتخار

غلام آرست رئیس شورای اسلامی شهر نکا در این مراسم، سنجش و معرفی رانندگان ناوگان حمل‌ونقل عمومی به عنوان امین به مردم از سوی نظام جمهوری اسلامی را بالاترین افتخار این قشر برشمرد.

وی افزود: وقتی اعضای همه خانواده‌ها‌ از خانه بیرون می‌روند سفارش می‌کنند تا تاکسی زرد شهری را سوار شوند و این اعتماد بزرگترین افتخار برای رانندگان حمل‌ونقل عمومی تلقی می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر نکا خدمت به مردم را لذت‌بخش توصیف و خاطرنشان کرد: باید توجه کنیم که رانندگان با درآمد بسیار پایین صبورانه در خدمت خلق هستند درحالی که می‌توانند راه‌های دیگری را برای امرار معاش با درآمد بیشتر برگزینند اما خدمت خلق را انتخاب کرده‌اند.

در پایان این مسئول اضافه کرد: از رانندگان حمل‌ونقل عمومی باتوجه به اذیت‌هایی که ممکن از سوی برخی از شهروندان و یا تصمیمات مسئولان متحمل شوند و در این زمینه صبوری می‌کنند باید عذخواهی و تقدییر کرد.

 

امیدوار به آینده نزدیک

به گزارش پیک نکا، بخشی از مشکلات بیان شده مربوط به امور ترافیکی و خارج از توان شهرداری بوده که نیاز است شورای ترافیک شهرستان پای کار آمده و به حل آن‌ها اقدام ورزد تا فضا برای مدیریت بهتر فراهم شود.

اما در هر صورت باوجود انتظارات، راهکارها و برنامه‌های پیشنهاد شده از سوی مسئولان شهرداری، شورای اسلامی شهر و سازمان حمل‌ونقل همگانی نکا در روزهای اخیر مردم در انتظار تحولی جدی در مسائل مربوط به این مقوله هستند.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه