برای اولین بار با همکاری نیروگاه نکا صورت گرفت

بومی‌سازی ساخت ساپورتينگ فين واحدهاي بخاري نيروگاهی در داخل كشور

شناسهٔ خبر: MTAwNzY3 -
برای نخستین بار ساپورتينگ فين واحدهاي بخاري نيروگاه شهيدسليمي نكا با پيگيري‌هاي اداره ساخت داخل و نظارت كارشناسان این واحد تولیدی به دست متخصصان صنعت نیروگاهی کشور ساخته شد.

محسن نعمتی مدیر نیروگاه تولید برق شهید سلیمی نکا در این زمینه به خبرنگار پیک نکا، در شهرستان نکا، گفت: به علت پيچيدگي متالورژي و روش ساخت در کنار عدم بهره‌مندی از تجربه لازم، ساخت برخی از قطعات در داخل کشور با دشواری‌هایی روبرو بوده است.

وی افزود: با این وجود با پيگيري‌ها و نظارت مستمر كارشناسان نيروگاه نكا بر مراحل طراحي و ساخت و نيز عزم و اراده سازندگان داخلي براي توليد قطعات حساس نيروگاهي به روش مهندسي معكوس، نمونه‌اي از اين قطعه توليد و به منظور انجام آزمايش‌های عملكردي در اختيار این نيروگاه قرار گرفت.

مدیر نیروگاه تولید برق نکا با بیان موفقیت در کسب تأییدیه ارزیابی کیفیت از گروه‌های مهندسی و تعمیرات توسط سازندگان این قطعات، خاطرنشان کرد: تا كنون بالغ بر پنج هزار عدد از اين فين‌ها ساخته و در بويلرهاي نيروگاه نصب شده است.

این مسئول اضافه کرد: ساخت هریک از این فین‌ها به میزان یک‌سوم قیمت مشابه خارجی هزینه داشته که به صورت تقریبی در حدود هفتصد هزار ریال برای هر قطعه صرفه‌جویی ارزی داشته است.

وی گفت: با مدیریت ساخت این قطعه پر مصرف در بویلرهای بخار از سوی نیروگاه تولید برق شهید سلیمی نکا، از خروج سه میلیارد و 500 میلیون ریال سرمایه از کشور به خارج جلوگیری شده است.

نعمتی هم‌راستايي با اهداف برنامه اقتصاد مقاومتي، اثبات خودباوري و توانمندي قطعه‌سازان داخلي و قطع وابستگي صنعت برق كشور از شركت‌هاي خارجي تأمين كننده قطعات را از مزایای دیگر به کارگیری قطعات ساخته شده در اخل در قیاس با نمونه خارجی آن برشمرد.

 

به گزارش پیک نکا، هر واحد بخار نيروگاه نكا داراي هشت هزار و 736 عدد ساپورتينگ فين بر اساس استاندارد DIN آلمان بوده و در مجموع حدود 35 هزار عدد از اين قطعه در واحدهاي بخار نصب هستند که ساپورتينگ فين‌ها وظيفه نگهداري لوله‌هاي سوپر هيتر و ري هيترهاي بويلر را در دماي بالاي 1500 درجه سانتيگراد به عهده دارند.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه