گزارش ویژه؛ پیرلو مردی از جنس هنر

شناسهٔ خبر: MTAwNDY2 -
در خبرها داشتیم که آندره آ پیرلو هافبک تاریخ ساز تیم ملی ایتالیا و بازیکن پیشین تیم های یوونتوس، آ ث میلان و اینتر میلان قصد دارد تا در انتهای فصل جاری لیگ MLS آمریکا، برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کند. به همین بهانه بر کارنامه درخشان دوران فوتبال آندره آ پیرلو، بازیساز قهار فوتبال ایتالیا را مرور خواهیم کرد.

به گزارش پیک نکا، در خبرها داشتیم که آندره آ پیرلو هافبک تاریخ ساز تیم ملی ایتالیا و بازیکن پیشین تیم های یوونتوس، آ ث میلان و اینتر میلان قصد دارد تا در انتهای فصل جاری لیگ MLS آمریکا، برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کند. به همین بهانه  بر کارنامه درخشان دوران فوتبال آندره آ پیرلو، بازیساز قهار فوتبال ایتالیا را مرور خواهیم کرد.

 

دوران کودکی و نوجوانی:

آندره آ پیرلو در روز 19 مه 1979 در منطقه فلورا شهر لومباردی ایتالیا چشم به جهان گشود تا جهان فوتبال را در سالیان آتی میخکوب هنرنمایی هایش در  مستطیل سبز کند. او در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد و پدرش صاحب دو کارخانه بزرگ ذوب آهن در ایتالیا بود اما آندره آ از همان دوران کودکی علاقه اش به فوتبال را به لذت بردن از زندگی مرفه ترجیح داد و با ورود به این عرصه هدیه بزرگی را به هواداران فوتبال در سراسر جهان اهدا کرد. به سبب علاقه خانواده پیرلو به فوتبال، این بازیکن مورد حمایت کامل قرار گرفت و به همین دلیل استعداد شگرف او خیلی زود شناسایی شد تا او در سن 16 سالگی به تیم برشا که تیم شهر او بود، بپیوندد و اولین بازی حرفه ای دوران فوتبالش را در سال 1995 برای این تیم انجام دهد.

پیرلو در برشا
پیرلو در برشا

 

اوجگیری پیرلو و پیوستن به تیم های بزرگ سری آ ایتالیا:

پس از سه سال حضور در تیم زادگاهش، پیرلو مورد توجه ماسیمو موراتی رئیس وقت باشگاه اینتر میلان قرار گرفت و نراتزوری جواهر بازیساز فوتبال ایتالیا را به خدمت گرفت اما از آنجایی که اینتر آن روزها شرایط بحرانی را سپری می کرد و دائما در حال تغییر مربی بود، بازی آندره آ هرگز به چشم نیامد تا این بازیکن در طول سه فصل حضور در اینتر میلان (که البته دو فصل آن به صورت قرضی در تیم های رجینا و برشا سپری شد)، بازیهای اندکی به او برسد تا سرانجام این بازیکن ارزشمند به تیم رقیب یعنی آ ث میلان بپیوندد. شروع کار پیرلو در روسونری مصادف با حضور طلایی کارلو آنچلوتی در این تیم بود و باعث شد تا این بازیکن کم کم به عنوان بازیکنی بزرگ در فوتبال ایتالیا مطرح شود.

پیرلو و رونالدوی اورجینال در اینتر میلان
پیرلو و رونالدوی اورجینال در اینتر میلان

 

دیگر پیرلو آن جوان گمنام سالهای پیش نبود و با بازیهای چشم نواز و ضربات کاشته تماشایی اش فوتبال دوستان جهان را مسحور زیبایی های فوتبال خود کرده بود. او یکی از ارکان مهم قهرمانی های میلان در سالهای 2003 و 2007 در لیگ قهرمانان اروپا بود، هر چند که فینال لیگ قهرمانان اروپا سال 2005 مقابل لیورپول و آن پنالتی از دست رفته به کابوسی ابدی برای پیرلو تبدیل شد. در همین دوران بود که پیرلو جایگاهش در تیم ملی ایتالیا را نیز استحکام بخشید و به همراه لاجوردی ها قهرمان جام جهانی 2006 آلمان شد اما این تمامی افتخارات پیرلو نبود و او به همراه میلان علاوه بر فتح دو لیگ قهرمانان اروپا، دو بار قهرمانی در سوپر کاپ اروپا در سالهای 2003 و 2007، یک قهرمانی جام باشگاه های جهان در سال 2007 و دو قهرمانی سری آ ایتالیا در سالهای 2004 و 2011 را نیز تجربه کرد.

پیرلو در آ ث میلان
پیرلو در آ ث میلان

 

دوران پایانی فوتبال و سفر به سرزمین یانکی ها:

سرانجام دوران طلایی پیرلو در میلان به پایان رسید و پس از اینکه او در سال 2011 با برخورد سرد سران میلان مواجه شد، راه شهر تورین ایتالیا را در پیش گرفت و به یوونتوس دیگر غول فوتبال ایتالیا پیوست. در حالی که همگان تصور می کردند، پیرلو با جدایی از میلان به پایان دوران فوتبالش رسیده است اما آندره آ مصمم به راه خود در تورین هم با موفقیت ادامه داد تا اینکه در سالهای بعد به بازیکنی جدایی ناپذیر برای بیانکونری تبدیل شد. او در کسب قهرمانی های سریالی یوونتوس در سالهای بعدی نقش به سزایی داشت و هنگامی که در پایان فصل 2014/15 این تیم را ترک کرد، چیزی جز حسرت و افسوس برای خودش و هواداران بانوی پیر باقی نگذاشت.

خداحافظی پیرلو از یوونتوس
خداحافظی پیرلو از یوونتوس

 

او سالیان اخیر را در تیم نیویورک سیتی آمریکا توپ زد و سرانجام دیروز پس از سالها حضور درخشان در دنیای فوتبال تصمیم به خداحافظی از دنیای فوتبال گرفت تا پس از خداحافظی ستارگان بزرگی نظیر پل اسکولز، استیون جرارد، جان تری، فرانچسکو توتی و ژابی آلونسو یکی دیگر از بازیکنان نسل طلایی فوتبال به ایستگاه پایانی برسد و از او فقط مشتی خاطره زیبا برای هواداران فوتبال به جای بماند. خداحافظ هنرمند مستطیل سبز، یادت همیشه در خاطرات فوتبالی مان زنده خواهد ماند.

ورزش 11

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه