تفاوت نمک دریایی با نمک معمولی و فواید این نمک شگفت انگیز

شناسهٔ خبر: MTA5OTg0 -
تفاوت نمک دریایی با نمک معمولی و فواید این نمک شگفت انگیز! نمک دریایی دارای مزایایی از جمله متعادل کردن مایعات بدن شما، با عرضه مناسب مواد معدنی کمیاب و مورد نیاز بدن است.

به گزارش پیک نکا،نمک جزء مهمی از رژیم غذایی بسیاری از انسان­ هاست. مقداری از آن به غذاهای بی­مزه ما طعم می­ بخشد و بیشتر غذاهای فرآوری و بسته­ بندی شده اگر حاوی یک تن نمک نباشند، حداقل مقدار کمی را دارند. درحالی ­که نمک زیاد برای شما خوب نیست، احتمالاً برایتان دشوار خواهد بود تا مصرف آن را کنار بگذارید. خبر خوب این است که مقداری نمک، مانند نمک دریایی باکیفیت، دارای فواید برای تندرستی است. برای مثال: نمک دریایی دارای مزایایی از جمله متعادل کردن مایعات بدن شما، با عرضه مناسب مواد معدنی کمیاب و مورد نیاز بدن است. پس خیلی زود مصرف نمک خود را قطع نکنید. در عوض، برای آگاهی از همه چیز راجع به کارهایی که نمک دریایی واقعی برای تندرستی شما انجام می ­دهد، با نت نوشت همراه شوید.

 

 ۶ فایده نمک دریایی برای سلامت

۱- دسترسی به مواد معدنی کم نیاز

یکی از فواید نمک دریایی داشتن ۶۰ ماده معدنی کم­ نیاز است، و برای نمک دریایی هیمالیایی، نوع دیگری از جایگزین نمک سفره، این عدد به بالای ۸۴ می­ رسد. به دلیل خاک عاری از مواد مغذی، دستیابی به مواد معدنی کم­ نیاز از طریق منابع غذایی مشکل ­تر می ­شود. به ­هرحال، دریاها و اقیانوس های ما هم­چنان سرشار از مواد معدنی­ می­ باشند که می­ توانیم از طریق انواع نمک دریایی، آن­ ها را دریافت کنیم.

 

۲- کمک به جلوگیری از کم ­آبی و متعادل کردن مایعات

درحالی­ که مقدار زیاد سدیم سبب احتباس آب می ­شود، مقدار بسیار کم آن نیز باعث از دست رفتن آب شده که می­ تواند به کم­ آبی منجر شود. این یکی دیگر از فواید نمک دریایی برای تندرستی است. مصرف روزانه آن به حفظ سطوح مناسبی از سدیم. هم­چنین به نسبت سدیم-پتاسیم بدن شما نیز کمک می­ کند. سدیم و پتاسیم با یک­دیگر به حفظ یک تعادل اسمزی هماهنگ با مایعات برون سلولی و پلاسمای خون درون سلول ­های بدن شما کمک می­ کنند. در حالی که شما نیازی به مصرف زیاد و افراطی آن ندارید، مقدار بسیار کم آن را نیز نمی­ خواهید.

 

۳- منبع عالی الکترولیت ­ها

از دیگر فواید نمک دریایی برای سلامتی، وجود مقدار مناسبی از الکترولیت ­ها است. نمک دریایی خام به میزان کمی فرآوری می شود. همین­طور مقدار زیادی از الکترولیت ­های خود مانند سدیم، منیزیم، کلسیم و پتاسیم را نگه­ می­ دارد. الکترولیت ­ها چندین نقش حیاتی را در تندرستی شما بازی می کنند. برای مثال، ضربان قلبتان را نظم می­ بخشند. هم­چنین به عضلات شما اجازه منقبض شدن را می ­دهند، بنابراین شما قادر به حرکت خواهید بود. در مقادیر مناسب و متعادل نمک مشتق شده از دریا می­ تواند به شما در جلوگیری از به ­هم ­خوردن تعادل الکترولیتی کمک کند درحالی­ که در مقادیر بسیار بالا، می ­تواند کشنده باشد.

 

۴- عامل عملکرد مناسب مغز، ماهیچه و سیستم عصبی

سدیم برای مغز، ماهیچه و دستگاه عصبی بسیار مهم است. و چون نمک حاوی سدیم می ­باشد، مزیت نمک دریایی، شامل کمک به عملکرد مناسب این دستگاه ­ها نیز می ­شود.
علاوه براین، سدیم برای انتقال سیگنال ­های الکتریکی بدن نیز مورد نیاز است. بدون این انتقالات، بدن شما می ­تواند با ضربه ­ای ساده به نقاط دور پرتاب شود. برای مثال مغز، عضلات و سیستم عصبی شما در معرض آسیب خواهند بود.

 

۵- کمک به سلامت گوارش

فواید دیگر نمک دریایی برای تندرستی کمک به سلامت گوارش است. این قسمت، بخش دیگری است که عدم دریافت کافی سدیم می­ تواند برای آن زیان ­بار باشد و می ­تواند بدن شما را به سمت عدم تولید کافی هیدروکلریک اسید در معده ببرد که سبب از کار افتادن دستگاه گوارشتان می ­شود.

 

۶- تقویت کننده ماده غذایی

مزایای نمک به ­دست آمده از دریا با توانایی آن در کمک به شما در جذب مواد غذایی ادامه پیدا می ­کند. با دریافت منظم نمک دریایی باکیفیت، شما می­ توانید به بدن خود در جذب بیشتر مواد غذایی که از طریق خوردن غذا کسب می­ کنید، کمک کنید. این موارد شامل ویتامین ­ها و مواد معدنی مانند کلسیم، روی، آهن، فولات و ب۱۲ می ­شود.

 

اشکال مختلف نمک دریایی

نمک دریایی هیمالیایی و سلتیکی دو نوع رایج نمک دریایی ­اند. انواع دیگری نیز موجود­ می باشند. اما ابتدا اجازه دهید تا بررسی کنیم چرا این دو مورد متداول پیشنهاد می ­شوند.

 • نمک دریایی هیمالیایی

برخی معتقدند که نمک دریایی هیمالیایی خالص­ ترین نوع نمک موجود است. این عقیده به تاریخ تشکیل کره زمین باز می ­گردد، و اعتقاد براین ­است که در واقع توسط بقایای خشک شده دریای اولیه تشکیل شده است.
ممکن است شما نمک هیمالیایی را در فروشگاه­ های مواد غذایی محله ­تان دیده باشید. این نمک به رنگ صورتی مات است و گاهی به آن «طلای صورتی» اطلاق می ­شود . نمک هیمالیایی شامل تمام ۸۴ عنصر یافت شده در بدن شما می ­باشد. در این جا راه­ های متفاوتی که نمک دریایی هیمالیایی به تندرستی و سلامتی شما کمک می­ کند، آورده شده است:
– تنظیم میزان آب در سراسر بدن
– به وجود آوردن تعادل pH در سلول ­ها (مخصوصاً در سلول­ های مغزی)
– بالا بردن سلامت قند خون و کمک به کاهش نشانه ­های پیری
– کمک به تولید انرژی هیدروالکتریکی در سلول­ های بدن
– جذب اجزای موادغذایی در طول روده
– کمک به تندرستی دستگاه تنفس
– افزایش سلامت سینوس­ ها
– پیشگیری از گرفتگی ­های عضلانی
– تنظیم خواب
– پشتیبانی از میل جنسی
– افزایش سلامت عروقی
– تنظیم فشار خون با دریافت آب و پتاسیم کافی

تفاوت نمک دریایی با نمک معمولی و فواید این نمک شگفت انگیز

نمک دریایی هیمالیایی

 

 • نمک دریایی سلتیک

نمک دریایی سلتیک خاکستری رنگ بوده و از نزدیکی دریای سلتیک، در بریتانی فرانسه، استخراج می ­شود. این نمک توسط یک روش ۲۰۰۰ ساله سلتیکی به دست می­ آید که برای حفظ مواد مغذی آن بسیار حیاتی است. در این جا کارهایی که این نوع نمک می ­تواند برای شما انجام دهد آورده شده است:
– قلیایی کردن بدن
– پایین آوردن قند خون
– برطرف کردن ساختار موکوسی
– ایجاد ایمنی
– بالابردن عملکرد مغز
– افزایش انرژی
– به وجود آوردن تعادل الکترولیتی
– افزایش خواب راحت
– پیشگیری از گرفتگی ­های عضلانی
– تنظیم ضربان قلب و فشار خون

نکته تامل برانگیز در این نمک، این است که رطوبت را در خود حفظ می­ کند. بی ­ارتباط با این که شما چگونه آن را در انبار نگه­داری کنید، همواره مرطوب خواهد ماند.

 

 • انواع دیگر نمک دریایی شامل:
   Flor de sal: از پرتغال یا فرانسه می آید و به معنای گل نمک است. نام این نوع نمک از شباهت الگوهای کریستالی آن با گل­ ها گرفته شده است و زمانی به عنوان ضماد و ملین استفاده می­ شد. امروزه، برای پخت ­و ­پز به کار می­رود.
  – نمک دریایی فلیک: این نوع نمک به­ سرعت حل نمی ­شود و تردتر از نمک ­های دیگر است. طعم آن شورتر بوده، اگرچه در مقایسه با انواع دیگر حاوی مقادیر کم­تری از موادمعدنی است.
   نمک دریایی هاوایی: نمک سنتی هاوایی بوده و هم­چنین نمک الهه نیز نامیده می ­شود. الهه، خاک رس قرمز آتشفشانی طبیعی است که برای غنی کردن نمک با اکسید آهن به آن اضافه می ­شود. این خاک، هم­چنین به نمک مورد نظر رنگ ویژه قرمزش را می ­بخشد. به ­­هرحال، این نمک گران قیمت بوده و به سختی در خارج از هاوایی یافت می ­شود.
  – نمک دریایی ایتالیایی: این نوع نمک از دریای مدیترانه، در طول سواحل سیسیل به دست می ­آید.

نمک دریایی در مقابل نمک سفره

فواید نمک دریایی به ­خصوص در زمان مقایسه آن با نمک سفره نمود پیدا می ­کند. برای مثال، نمک سفره تحت فرآوری سنگینی قرار می­ گیرد که تمام ارزش غذایی آن را از بین می ­برد. درنتیجه، نمک سفره درنهایت شامل تقریباً ۵/۹۷ درصد کلرید سدیم می ­شود. این نمک ترکیبی از عناصر متنوع است، مانند:
– مواد شیمیایی ضد خرد شدن
– ید برای جلوگیری از گواتر
– MSG و یا شکر سفید فرآوری شده برای کمک به تثبیت ید
– و مشتقات آلومینیوم، مانند سدیم سیلکات آلومینیوم

علاوه براین، ۱۸ افزودنی خوراکی وجود دارد که اجازه دارد به نمک سفره اضافه شود. نمک نامیدن آن یک درست غلط است!

تمام این نمک تقلبی فرآوری شده ­ای که مردم استفاده می ­کنند، آن­ ها را در معرض خطر بالایی از مشکلات قلب- عروقی و بیمار ی­های کرونر قرار می دهد. این­ بیماری­ ها به علت بالابودن فشار خون و سختی عروق رخ می ­دهد. نمک فرآوری شده هم­چنین می ­تواند بدن شما را به سمت حفظ مایعات ببرد. علاوه براین کسانی که نمک سفره استفاده می ­کنند، نسبت به دیگر افراد بیشتر در معرض دیابت، نقرس و چاقی قرار دارند.
به علاوه، مقدار زیادی از نمک­ های سفره ید دار می ­شوند که شما را در معرض خطر بالا رفتن ید قرار می ­دهد. این حالت سبب اختلالات تیروئیدی، مانند بزرگ شدن غده و مشکلات مرتبط با تیروئید می ­شود. مقدار زیاد ید هم­چنین می ­تواند باعث تهوع، سردردها و عدم تعادل سطوح هورمونی ­شود.
بسیاری از مردم به فوائد نمک فکر نمی­ کنند. به این دلیل که به طور کلی به ما گفته شده است، نمک برای ما بد است. علی ­رغم این ­که مصرف زیاد نمک برای شما مضر است، منبع مناسبی از سدیم، ماده غذایی مورد نیاز برای حفظ عملکرد درست بدن شما می ­باشد. نمک سفره، فرآوری شده و عاری از مواد مغذی موجود در نمک دریایی خام است و چیزی نیست که شما را به نیاز دل خواهتان برساند. نمک سفره را دور بیاندازید و نمک دریایی را برای طعم بخشیدن به غذایتان انتخاب کنید.

تفاوت نمک دریایی با نمک معمولی و فواید این نمک شگفت انگیز

انتخاب نمک دریایی به جای نمک سفره

 

نت نوشت

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه