وقتی نماینده دولت تدبیر جشن انقلاب را به کام مردم تلخ کرد

برخورد دور از انتظار فرماندار نکا با مردم در راهپیمایی 22 بهمن 96/ سهم شهروندان از حقوق شهروندی کجاست+عکس و فیلم

شناسهٔ خبر: MTA4NzM0 -
فرماندار نکا در اقدامی غیرمنتظره موضوعی کوچک و کم اهمیت را در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به صحنه‌ای تلخ از برخورد یک مسئول با مردم تبدیل ساخت تا بیش از پیش اشراف مدیران دولت تدبیر و امید بر منشور حقوق شهروندی آن‌ها مورد سوال قرار بگیرد.

به گزارش پیک نکا، درحالی که تماشایی‌ترین راهپیمایی 22 بهمن در عمر نزدیک به 40 سال انقلاب اسلامی مردم ایران را در سطح شهرستان نکا مانند دیگر نقاط کشور شاهد بودیم اما اتفاقی تلخ این جشن حماسی را به کام مردم تلخ کرد.

حادثه‌ای که دور از انتظار همه مردم و سبب بُهت عابران از محل وقوع آن بوده به گونه‌ای که فیلم و تصاویر مربوط به آن به سرعت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد تا یک روح نا امیدی از نحوه برخورد مسئولان با مردم را به نمایش گذاشته باشد.

ماجرا از این قرار است که پس از پایان راهپیمایی بی‌نظیر مردم نکا در روز یکشنبه 22 بهمن 96 و در حالی که همه شرکت‌کنندگان با خوشحالی و مسرت از شرکت در چنین تجمع باشکوهی درحال بازگشت از برنامه بودند در یکی از غرفه‌های موجود در مسیر راهپیمایی صدای فریاد و جنجال غیرمنتظره‌ای سبب جلب توجه مردم شد.

 

 

با حضور در مکان مورد نظر برای اطلاع از چند و چون ماجرا با فریادهای نامتعارف فرماندار نکا بر سر تعدادی از جوانان انقلابی که غرفه‌ای را در راستای اقتصاد مقاومتی و با عنوان «ممانعت از جنگ با خدا(ربا)» دایر کرده و درحال آگاه‌سازی عمومی براساس آیات قرآن و فتاوای مراجع تقلید همچون امام خمینی(ره) و حضرات آیات جوادی آملی، مکارم شیرازی، سبحانی، علوی گرگانی و نوری همدانی بودند، مواجه شدیم.

رفتاری که تاکنون از نماینده ارشد دولت تدبیر و امید در شهرستان نکا شاهد نبوده و سابقه نداشته است که وی بر سر مردم عادی در سطح شهر این چنین با تندخویی و عتاب، مخاطب عامی که در کمال آرامش در این حماسه ملی شرکت داشته‌اند را مورد خطاب قرار دهد.

مردمی که شاید در ذهن خود حداقل در انتظار برخوردی گرم و پدرانه از مسئول ارشد شهرستان پس از به ثبت رسیدن یک اتفاق بزرگ در نکا بوده‌اند، اکنون درحیرت ناشی از فریادهای نامیمون و بحث‌های امنیتی وی در قبال یک موضوع کاملاً اقتصادی و عادی مورد اشاره دین مبین اسلام قرار گرفتند.

فرماندار محترم در این لحظات در شرایطی که گویی مسببان اغتشاش‌های اخیر در سطح کشور را به گوشه رینگ برده است با تندخویی مثال‌زدنی، این افراد را جریان انحرافی‌ای که در کشور اغتشاش کرده‌اند خوانده و ضربات مهلکی را بر جان و روح این فرزندان انقلاب وارد می‌کند.

 

 

وی که در پاسخ به خانم جوانی گویا در ترکیب کلمات درمانده بود استناد این افراد به آیات قرآن را به استفاده معاویه از کتاب خدا تعبیر کرد و با اشاره به اینکه قانون در مملکت حاکم است بر لزوم گرفتن مجوز از فرمانداری برای برپایی غرفه تأکید داشت.

اما آنچه بسیار با اهمیت‌تر به نظر می‌رسد دنباله ماجرا است، زمانی که غرفه‌داران پرداختن به موضوع ربا و حرام بودن آن(تحقق بانکداری اسلامی) در راستای اقتصاد مقاومتی را هدف خود از برپایی این غرفه اعلام می‌کردند، نماینده دولت پرداختن به این موضوعات را بی‌ارتباط با این افراد تلقی کرد تا جایی که در پاسخ به تأکید یکی از فعالان مبارزه با ربا درمورد نظر رهبر انقلاب نسبت به اقتصاد مقاومتی از عبارت قابل تأمل «رهبر به تو چه ربطی داره» استفاده می‌کند که در ادامه با پاسخ «رهبر منه» این فرد مواجه می‌شود.

 

دانلود

 

در این زمینه به نظر می‌رسد که موضوع باید از دو جنبه مورد بررسی و پایش قرار گیرد که یک بخش آن مربوط جنبه حقوقی و قانونی ماجرا بوده و سوی دیگر آن به نوع اخلاق به کارگیری شده از سوی یک مسئول ارشد دولتی در نحوه برخورد با گروهی از فعالان فرهنگی و بازخورد این نوع رفتار در سطح جامعه باز می‌گردد.

در خصوص جنبه قانونی این اتفاق باید تحلیل ماجرا را بر عهده کارشناسان مربوطه قرار داد که با سنجیدن حوزه اختیارات فرماندار یک شهرستان به عنوان مسئول ارشد شورای تأمین تا چه اندازه امکان ورود به مسائل جزئی این چنینی را دارد.

اما توجه به این نکته ضروری است که باتوجه به فعالیت غرفه این گروه پیش از این در روز جمعه بیستم بهمن‌ماه در ورودی مصلی امام خمینی(ره) نکا که حتی از تریبون این نهاد مقدس نیز به تمجید و تبلیغ فعالیت آنان پرداخته شد و عدم برخورد دستگاه‌های امنیتی و انتظامی، ادامه فعالیت این غرفه در سطح شهر برای عموم مردم و خود فعلان این گروه امری حل شده تلقی می‌شد.

 

غرفه ممانعت از جنگ با خدا در ورودی مصلی جمعه نکا(تصویر آرشیوی از سایت ستاد نمازجمعه نکا)

 

از سوی دیگر برپایی غرفه این گروه فرهنگی از صبح روز راهپیمایی 22 بهمن بدون ایجاد حتی کوچکترین حاشیه، تنش و بازخورد منفی در کنار تجلیل مجری ستاد برگزاری راهپیمایی 22 بهمن در زمان عبور از مقابل این غرفه نیز فضایی بدون مشکل را تداعی می‌کرد.

حال سوال این است که دوگانگی‌ای همچون عدم برخورد دستگاه‌های مربوطه و تجلیل مجری راهپیمایی 22 بهمن به عنوان نیروهای زیرمجموعه شورای تأمین و ستاد بزرگداشت دهه فجر که مسئولیت و دبیری آن برعهده شخص فرماندار و روابط عمومی فرمانداری است در مقابل برخورد انفجاری فرماندار چگونه قابل توجیه است.

حال اگر باوجود تمام این دوگانگی‌ها فرض را بر حقانیت موضع فرماندار نکا در این ماجرا متصور شویم، اما جنبه اخلاقی و بازخورد اجتماعی حاصل از این نوع رفتار که اگر اهمیت بیشتری از بخش قانونی آن نداشته باشد کمتر نیز نبوده، قابل چشم‌پوشی نیست.

 

 

به گونه‌ای که نحوه برخورد فرماندار با شهروندان در قالب منشور 120 ماده‌ای حقوق شهروندی ارائه شده از سوی دولت متبوع خود نیز قابل دفاع و توجیه به نظر نمی‌رسد، چراکه بندهای 13، 24، 28، 59 و 60 این منشور صراحتاً به نکات ذیل اشاره دارد:

«... هیچ مقامی نباید به نام تأمین امنیت، حقوق و آزادی‌های مشروع شهروندان و حیثیت و کرامت آنان را مورد تعرض و تهدید قرار دهد»

« ... حق شهروندان است که از دولتی برخوردار باشند که متعهد به رعایت اخلاق حسنه، ...، اعتدال و تدبیر و پرهیز از تندروی، شتاب‌زدگی، خودسری، ... و پذیرفتن مسئولیت تصمیمات و اقدامات خود، عذرخواهی از مردم در قبال خطاها، استقبال از نظرات مخالفین و منتقدین، ... باشد.»

« شهروندان از حق نقد، ابراز نارضایتی، دعوت به خیر، نصیحت در مورد عملکرد حکومت و نهادهای عمومی برخوردارند. دولت موظف به ترویج و گسترش فرهنگ انتقادپذیری، تحمل و مداراست.»

« اصل بر برائت است و هیچ‌کس مجرم شناخته نمی‌شود مگر این‌که اتهام او در دادگاه‌های صالح و با رعایت اصول دادرسی عادلانه ازجمله اصل قانونی بودن جرم و مجازات، استقلال و بیطرفی مرجع قضایی و قضات، حق دفاع، شخصی بودن مسئولیت جزایی، رسیدگی در مدت‌زمان معقول و بدون اطاله دادرسی و با حضور وکیل، اثبات شود.. .»

« شهروندان (اعم از متهم، محکوم و قربانی جرم) از حق امنیت و ... برخوردارند و نباید کمترین خدشه‌ای به شأن، حرمت و کرامت انسانی آن‌ها وارد شود. هرگونه رفتار غیرقانونی مانند شکنجه جسمی یا روانی ... رفتار توأم با تحقیر کلامی یا عملی، خشونت گفتاری یا فیزیکی و توهین به متهم یا محکوم، نقض حقوق شهروندی است و علاوه بر این‌که موجب پیگرد قانونی است، نتایج حاصل از این رفتارها نیز قابل استناد علیه افراد نیست.»

حال بکارگیری الفاظ و اتهاماتی نظیر «اغتشاشگر» و «جریان انحرافی» در کنار تحقیر کلامی با بکار بردن عبارات «رهبر به تو چه ربطی داره»، « تو چه کاره‌ای»، تشبیه عمل افراد به دشمنان اهل بیت(ع) همچون معاویه در منظر عموم و خشونت در بیان، با کدام یک از موارد بندهای ذکر شده از حقوق شهروندی قابل دفاع است.

در اذهان عموم اینگونه متبادر می‌شود حال که فرماندار نکا در تشخیص اقدام این گروه به غیرقانونی بودن و هم‌ترازی عمل آنان با اقدام معاویه پی‌برده است آیا بهتر نبود که با سعه صدر و برخورداری از رأفت اسلامی همراه با منش پدرانه و علی‌وار به هدایت و جذب حداکثری فرزندان همین انقلاب می‌پرداخت.

همچنین قابل تأکید است که نباید با برخی سخنان، رفتارها و برخی نسنجیده‌گویی‌ها، حرکات و افتخارات بزرگی چون حضور بی‌نظیر مردم در سالگرد جشن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را مشوش و مشوه کرد.

در پایان از استاندار محترم و اخلاق‌مدار مازندران درخواست می‌شود تا نسبت به برخورد و رفتار مدیران خود تا پایین‌ترین سطوح خدمت به مردم در این استان دقت نظر بیشتری به خرج دهد تا زین پس بیش از این شاهد چنین تلخ‌‌کامی‌هایی از سوی مسئولان در ذائقه ملت نباشیم.

 

وَ هُدُوا إِلَى الطَّيِّبِ مِنَ الْقَوْلِ وَ هُدُوا إِلى‌ صِراطِ الْحَمِيدِ «حج 24»

 

ارسال نظر

انقلابی
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۰۳:۵۳:۲۴

برخورد_قاطع_با_فرماندار مردم_ولی_نعمت_اند آتش_به_اختیار حقوق_شهروندی

محمد سلیمی
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۰۳:۵۴:۱۸

حرکت زشت و ناپسند آقای فرماندار قابل توجیه نیست عزل عذرخواهی

نکایی
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۰۳:۵۵:۰۵

از استاندار محترم تقاضا میکنیم که برخورد انقلابی انجام شود

نام شما
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۰۴:۰۱:۱۷

به آقای فرماندار بگید بره آیه 279 سوره بقره رو بخونه

نام شما
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۰۴:۰۲:۳۴

محسن طاهری امیری: فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ ۖ وَإِنْ تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِكُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ پس اگر ترک ربا نکردید آگاه باشید که به جنگ خدا و رسول او برخاسته‌اید. و اگر از این کار پشیمان گشتید اصل مال شما برای شماست، که در این صورت به کسی ستم نکرده‌اید و از کسی ستم نکشیده‌اید.

احمدبابادوست
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۱۰:۳۰:۳۴

لطفا دنبال حاشیه سازی نباشید فرماندار نکا فرماندار همه مردم ولایتمدار شهرستان نکا هستند نه نماینده دولت تدبیر و امیدی که فرمودید در راهپیمایی دیروز همه احزاب حضور داشتند ، چه اصلاح طلب و چه اصولگرا...و مهم تر از همه مردم عزیز نکا...به جای متهم کردن فرماندار محترم شهرستان لطفا رسانه حزبی نباشید

نام شما
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۱۴:۲۹:۱۹

برخورد_قاطع_با_فرماندار مردم_ولی_نعمت_اند ربا_جنگ_با_خدا آتش_به_اختیار

نام شما
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۱۶:۴۱:۱۳

جمله «به تو چه ربطی داره» این مسئول جمهوری «اسلامی» ایران، عین مخالفت با حکم صریح اسلام یعنی واجب بودن امر به معروف و نهی از منکر زبانی بر همه آحاد مردم است. *همه در مقابل فساد مسئولیم!

هیچکس
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۱۶:۵۴:۵۵

به نظرم فقط نگاه به تصویر فرماندار در زمان صحبت با شهروندان که تو این مطلب گذاشتن به نظرم همه چیز را بازگو میکند آقای مسئول اینانی که دستت را اینچنین بالا آورده و با غیظ سخن میگویی تورا به اینجا رسانده اند حواست هست؟

امین
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۱۷:۵۷:۱۰

حالا فهمیدیم چرا اقتصاد مقاومتی پیاده نمیشه

انقلابی
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۲۱:۰۵:۵۷

باور جاری در دولت فعلی اشرافیت و اشرافی گری و نگاه ارباب و رعیتی به مردم است و بی تعارف اوج ناکارآمدی 40 ساله دا در حال حاضر شاهدیم در ضمن اقتصاد مقاومتی اول نیاز به باور جدی مسولین دولتی دارد که متاسفانه به هیچ وجه این باور وجود ندارد

حالا...
دوشنبه ۲۳/بهمن/۱۳۹۶ ۲۱:۱۱:۴۲

باید با فرماندار برخورد قاطع صورت بگیره

علی
سه شنبه ۲۴/بهمن/۱۳۹۶ ۰۲:۳۲:۴۴

کلمات ایشلن نشان میده که ایشان از ماهیت انقلاب بی اطلاع هستنذ

فاطمه میری قلعه سری
سه شنبه ۲۴/بهمن/۱۳۹۶ ۱۰:۲۰:۲۸

خودتون خبر میزارید و خودتون هم با اسم های جعلی اظهار نظر میکنید ادبیات گفتاری اظهار نظرها مشخصه که یک فرد که خود مدیر سایت هستند دارند خودشون رو تایید میکنند لطفا نقاب رو بردار آقای ....

نام شما
سه شنبه ۲۴/بهمن/۱۳۹۶ ۱۵:۳۲:۰۲

خانم قلعه سری چرا قضیه رو به حاشیه میبرید؟ بالفرض هم اگر مدیر سایت چنین کاری بکنه که نمیکنه در اصل موصوع که تفاوتی ایجاد نمیشه؟ همه باید قبول کنیم که حرکت آقای فرماندار حرکت زشتی بود حالا با هر دیدی هم ببینیم همینه

عسکری
سه شنبه ۲۴/بهمن/۱۳۹۶ ۲۱:۱۸:۴۴

این بحث ها بی فایده است . این آقایان فقط مدیرند و حقوق مدیریتی می گیرند نه مسئول . یک نفر باید مسئول را برای این آقایان تعریف کند... مسئول یعنی چی ؟

ناشناس
پنجشنبه ۲۶/بهمن/۱۳۹۶ ۰۶:۴۷:۴۶

سلام. ماشاالله به این فرماندار نکا.پشتش خیلی گرمه.اگر کل مردم نکا رو هم بکشه،کسی ککش نمیگه،میگن حق مردم نکا بوده. خدایا آخرالزمان شده.

بالا
کیمیا سامانه