وزیر دفاع آمریکا: تمرکز ما از این پس روی رقابت برسر قدرت‌ است

شناسهٔ خبر: MTA2NDU4 -
«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در تشریح راهبرد جدید نظامی این کشور، با اشاره به روند نزولی مزیت‌های رقابتی ارتش آمریکا، گفت که فعالیت های واشنگتن از این پس نه با محوریت تروریسم، که متمرکز روی رقابت میان قدرت های بزرگ خواهد بود.

به گزارش پیک نکا، متیس گفت: ما با تهدید‌های فزاینده از جانب قدرت‌های تحول‌طلب متفاوتی همچون چین و روسیه مواجه هستیم، کشورهایی که خواستار ساختن جهانی مطابق با مدل‌های استبدادی خود هستند.
وی، مسکو را به تلاش برای تضعیف ناتو و برهم زدن توازن قوا در اروپا و خاورمیانه به سود خود متهم ساخت و مدعی شد که همزمان پکن با اتخاذ سیاست‌های خاص اقتصادی، قصد مرعوب کردن همسایگانش را در عین نظامی سازی دریای جنوبی چین دارد.
وزیر دفاع آمریکا در همین رابطه مدعی شد: این کشورها به دنبال دستیابی به نوعی حق وتو روی تصمیم‌های اقتصادی، امنیتی و دیپلماتیک دیگر کشورها هستند.
متیس با تاکید بر اینکه موضوع مبارزه با تروریسم ازین پس در محوریت فعالیت‌های آمریکا در حوزه امنیت ملی نخواهد بود، گفت: مزیت رقابتی ما در تمامی حوزه‌های جنگی، هوایی، زمینی، دریایی، فضایی و سایبری، تحلیل رفته است.
وی از ایران و کره شمالی به عنوان تهدید‌هایی علیه ثبات جهانی یاد کرد و در موضعی همسو با دیگر مقام‌های دولت این کشور، مدعی شد: این رژیم‌های سرکش روی اقداماتی غیرقانونی پافشاری می‌کنند که تهدیدی برای ثبات منطقه و حتی جهان است.
متیس بار دیگر حزب‌الله لبنان را هم‌سنگ گروه‌های تروریستی همچون داعش و القاعده قرار داد و مدعی شد: این سازمان‌های تندرو همچنان مروج نفرت و مخلّ صلح هستند و انسالن‌های بیگناه را در سراسر جهان به قتل می‌رسانند.
این اظهارات وزیر دفاع آمریکا در شرایطی است که واشنگتن و هم‌پیمانانش با دخالت‌های خود در کشورهای خاورمیانه از جمله سوریه، عراق و یمن، در سال‌های گذشته هزاران غیرنظامی را قربانی جنگ‌افروزی‌ها و سیاست‌های استبدادی خود کرده‌اند.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه