چگونه می توانیم حقی که پدر و مادر بر گردنمان دارند ادا کنیم؟

شناسهٔ خبر: MTA1NzU1 -
کارشناس علوم قرآنی گفت: آیه 23 سوره اسراء یعنی "وَقَضَىٰ رَبُّکَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا" در موضوع مراوده و ارتباط با پدر و مادر است و این که چگونه با آن ها برخورد کنیم. در این آیه بیشتر تاکید بر برّ به والدین است، قرآن به ما یاد داده است برای پدر و مادر طلب مغفرت کنیم.

به گزارش پیک نکا،سعید شمس کارشناس علوم قرآنی درباره تعامل پدر و مادر و فرزند گفت:  پدر و مادر حقی بر فرزند دارند و حقی نیز فرزند بر پدر و مادر دارند. حقی که پدر و مادر بر فرزند دارند دعا برای پدر و مادر است؛ یعنی در حق آن ها دعا کنیم.

وی درباره توصیه در آیات قرآن در این باره اظهار کرد: برخی دعاهای قرآنی مخصوص طلب بخشش برای پدر و مادر است. یکی از این آیات "رَّبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا"   است. در این آیه از خداوند طلب بخشش اول برای دعا کننده و بعد پدر و مادر بیان می شود.

این کارشناس علوم قرآنی تصریح کرد: در ادامه این آیه تعلیل آورده می شود یعنی از خداوند می خواهی که مورد رحمت قرار دهد و می گویی همان گونه که زمانی صغیر بودم و پدر و مادر مرا تربیت کردند ،یعنی به خاطر تلاشی که برای زندگی من انجام دادند. طلب بخشش برای پدر و مادر وظیفه من است.

شمس در ادامه به مبحث احسان به والدین پرداخت و افزود: آیه 23 سوره اسراء یعنی "وَقَضَىٰ رَبُّکَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا" در موضوع مراوده و ارتباط با پدر و مادر است و این که چگونه با آن ها برخورد کنیم. در این آیه بیشتر تاکید بر برّ به والدیناست، قرآن به ما یاد داده است برای پدر و مادر طلب مغفرت کنیم.

وی درباره به جا آوردن اعمالی برای شروعی خوب در روزهای آغازین هفته، خاطرنشان کرد: دعای هفته و ذکر روزهای هفته در آغاز هفته توصیه شده است. اول هفته را با گفتن الحمدالله شروع کتید و دعای اول هفته معروف به دعای عقیق را بخوانید. همچنین اول هفته با ذکر خدای تبارک و تعالی آغاز شود، بهتر است.

 
 
 
 
افکار نیوز

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه