نام ها و ائتلاف های جدید؛ تنور انتخابات عراق گرم شد

شناسهٔ خبر: MTA1NzIy -
با پایان یافتن مهلت ثبت نام در انتخابات آینده پارلمانی در روز پنجشنبه گذشته (11 ژانویه 2018 برابر با 21 دیماه 1396)، وضعیت 206 تشکل انتخابی و 32 ائتلاف سیاسی در عراق در انتخابات آینده روشن شد.

به گزارش پیک نکا، براساس اعلام کمیسیون عالی مستقل انتخابات در عراق، 206 تشکل انتخابی و 32 ائتلاف سیاسی در انتخابات سراسری 12 ماه می 2018 (22 اردیبهشت ماه 97) برای تصدی 328 کرسی پارلمان و عضویت در شوراهای استانی در این کمیسیون ثبت نام کرده اند.
همزمان برخی از جریان ها و ائتلاف های سیاسی، میتینگ های سیاسی خود را در بغداد و دیگر شهرهای عراق آغاز کرده که مهمترین آنها 'جنبش اراده' به رهبری 'حنان الفتلاوی' در حله مرکز استان بابل در جنوب بغداد است.
از طرفی در حالی فعالیت تبلیغات انتخاباتی در عراق شروع شده که هنوز اصل برگزاری انتخابات آینده تا حدی در هاله ای از ابهام است و انتظار می رود جلسه فردا یکشنبه تکلیف برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات را در موعد مقرر مشخص کند.
با وجود این گزارش و تحلیل ها به سرعت در سطح رسانه های عراق در خصوص وضعیت آینده انتخابات و اهمیت آن و پیروزی های احتمالی آن، شروع شده و با توجه به اینکه این اولین انتخابات بعد از پیروزی نظامی بر گروه تروریستی داعش است، از اهمیت مضاعفی برخوردار شده است.
برخی همانند 'صلاح العرباوی' از جریان حکمت ملی در یادداشتی نوشته است که ائتلاف های شکل گرفته همچنان در دایره تنگ فرقه گرایی و قومیت زدگی گرفتار هستند و نتوانسته اند، همپای تغییراتی که در کشور رخ داده، پوست اندازی کنند.
برخی نیز ثبت نام 19 تشکل جدید انتخابی را به فال نیک گرفته و برخی اثرگذاری این تشکل های جدید انتخابی را در مقایسه با تشکل های بزرگ موجود در عراق کم اثر توصیف کرده اند.
از نکات حائز اهمیت در بین نامزدها اینکه هیچ یک از ائتلاف های رسمی ثبت شده، همانند گذشته عناوین مذهبی و دینی ندارند و عموما عناوین ملی و مدنی را برای خود انتخاب کرده اند.
یکی از کارشناسان برجسته عراقی درتحلیلی درباره جریان های سیاسی این دوره از انتخابات عراق نوشته است که از 206 تشکل انتخابی فقط 19 تشکل، جدید بوده و انتظار می رود که میزان اثرگذاری آنها در آرایش پارلمان آینده عراق بین 4 تا 5 درصد باشد در حالی که 187 تشکل دیگر که همگی از تشکل های قدیمی موجود در صحنه سیاسی عراق هستند، بین 26 تا 24 درصد اثرگذاری را دارند.
'هاشم الهاشمی' در صفحه شخصی خود در تویتر گفته است که از 32 ائتلاف سیاسی همچنان رهبری 27 ائتلاف در انحصار رهبران سیاسی معروف در صحنه سیاسی عراق است که از این تعداد، سه ائتلاف شیعی برای تصدی پست نخست وزیری (به عنوان مهمترین پست سیاسی در عراق) با هم به رقابت می پردازند.
الهاشمی اضافه کرده است که یک ائتلاف سیاسی از اهل سنت برای تصدی پست ریاست پارلمان و یک ائتلاف کرد نیز برای تصدی پست ریاست جمهوری رقابت خواهند کرد.
کارشناسان پیش بینی می کنند که ائتلاف 'سلیم الجبوری' رییس پارلمان عراق، ایاد علاوی (نخست وزیر سابق) و 'صالح مطلک' معاون سابق نخست وزیری عراق، همچنان قویترین ائتلاف سیاسی در اهل سنت برای تصدی پست ریاست پارلمان و ائتلاف دو حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز شانس اول تصدی مجدد پست ریاست جمهوری را داشته باشند.
طبق این تحلیل از بین 206 تشکل انتخابی، سهم شیعیان 73 تشکل، اهل سنت 53 تشکل، کردها 13 تشکل، مسیحیان 9 تشکل، ترکمنان 7 تشکل، ایزدی ها 4 تشکل، مدنیت خواه و مستقل ها 42 تشکل، کمونیست ها 1 تشکل، شبک ها 2 تشکل و کردهای شیعه (فِیلی ها) 2 تشکل است.
در این دوره، جریان های مدنیت خواه و مستقل در مقایسه با انتخابات گذشته به شدت افزایش نشان می دهد و توجه عمومی را به این سمت در عراق بعد از اعتراضات مردمی سال های 2015 و 2016 نشان می دهد و برهمین اساس حتی جریان های قومی و مذهبی کوشیده اند از عناوین گذشته فاصله گرفته و عنوان های ملی و مدنی برای خود انتخاب کنند.
در این دوره خبری از ائتلاف های سنتی سال های گذشته شیعیان، کردها و اهل سنت وجود ندارد، بلکه سید عمار حکیم با جریان حکمت ملی به تنهایی یک ائتلاف سیاسی تشکیل داده است.
حیدر العبادی نخست وزیر با جدا شدن از حزب الدعوه اسلامی به رهبری نوری المالکی، به همراهی بخشی از همفکرانش در این حزب و مجلس اعلای اسلامی عراق و سازمان بدر و برخی از گروه های مقاومت اسلامی وابسته به الحشد الشعبی ائتلاف جدید 'الفتح' را تشکیل داده است.
نوری المالکی نیز به همراه حزب الدعوه اسلامی و ائتلاف دولت قانون (فراکسیون فعلی در پارلمان عراق) و تعدادی از جریان های سیاسی تازه تاسیس، بار دیگر با نام 'ائتلاف دولت قانون' در این دوره از انتخابات شرکت کرده است.
جریان صدر نیز به دستور مقتدا صدر، جریان مشخصی را برای انتخابات معرفی نکرده اما طبق گزارش خبرگزاری 'الفرات نیوز' عراق، از تشکل های کمونیست ها و جریان های مدنیت خواه حمایت کرده است.
در بین کردها نیز جریان 'اپوزیسیون' متشکل از سه جریان 'ائتلاف دمکراسی برای عدالت (برهم صالح) و جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان عراق یک ائتلاف جدید سیاسی تشکیل داده و بر آن نام 'فهرست ملی' نهاده اند.
اتحاد قوا و متحدون دو ائتلاف مهم سابق اهل سنت در عراق نیز در این دوره کاملا از بین رفته و بین مجموعه از تشکل های سیاسی پراکنده شده که همچنان کارشناسان شانس پیروزی را برای سلیم الجبوری که ایاد علاوی و صالح مطلک در کنار او قرار گرفته اند، بیش از سایرین می دانند.
مهمترین ائتلاف رقیب الجبوری در این دوره همانند گذشته انتظار می رود ائتلاف 'اسامه النجیفی' تحت عنوان 'متضامنون' متشکل از 7 تشکل سنی باشد که تعدادی از چهره های مهم مانند 'خمیس الخنجر' و 'احمد المساری' در آن قرار گرفته اند.
مهمترین ائتلاف های سیاسی به شرح زیر هستند:
'نداء العراق للاصلاح والتغییر'، 'موصلیون'، 'البصرة المستقل'، 'عراقیون رؤیه وقرار'، 'التحالف المدنی الدیمقراطی'، 'تمدن'، 'سائرون'، 'ائتلاف دولة القانون'، 'عابرون'، 'صلاح الدین هویتنا'، 'جبهه ترکمان کرکوک'، 'السلام الکردستانی'، 'التضامن العراقی'، 'تضامن'، 'الفجر الجدید'، 'ائتلاف النصر'، 'العربی فی کرکوک'، 'الانبار هویتنا'، 'متضامنون من اجل العراق'، 'الحکمة لبناء الدولة'، 'دیالتنا'، 'ائتلاف اعمار'، 'دیالی الوطنی'، 'الوطنیة'، 'الفتح'، 'جماهیر صلاح الدین'، 'البیت العراقی'، 'الثائرون'، 'القائمة الوطنیة' و 'الرافدین' .
کمیسیون مستقل انتخابات عراق اعلام کرده است که 24 میلیون عراقی در انتخابات آینده واجد شرایط رای هستند.
انتخابات این دوره به اعتقاد بسیاری از کارشناسان یکی از مهمترین انتخابات در تاریخ بعد از سقوط رژیم صدام از 2003 تا به امروز است و پیش بینی می شود، چهره سیاسی عراق بعد از این انتخابات از حیث سیاسی متحول شود.

 
 
 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه