• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 12 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Monday - 21 June - 2021
1

کرونا در آذرماه عقب نشینی می کند؟

  • کد خبر : 26032
  • ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
نمای ماهانه از فوتی های کرونایی در ایران نشان می دهد که میزان مرگ و میر در آبان ماه نزدیک به ۳۰ درصد کل فوتی های کرونای ایران بوده است. با این حال آمار نخستین روز آذر ریزشی اندک را تجربه کرد.

به گزارش پیک نکا، در اولین روز از ماه سوم پاییز آمارهای وزارت بهداشت و درمان از بیماری کرونا کمی ریزش داشت. این در حالی است که روند فوتی های روزانه کرونا در سی روز گذشته، ماه آبان را از این حیث سیاه ترین ماه کشور تاکنون نشان داد. تحلیل های آماری از این روند چه می گویند؟

پاییز با کرونا خودنمایی کرد

فصل پاییز روز به روز تصویری تکان دهنده تر از کرونا را به رخ می کشید. در مهر ماه آمار فوتی ها در چند مرحله رکوردهایی را ثبت کرد و در نهایت این آمار را در مقیاس روزانه به ۳۳۷ نفر رسانید. با فرا رسیدن آبان نیز آمار وزارت بهداشت و درمان از فوتی های روزانه جهشی جدی پیدا کرد. آنچنان که در ۳۰ روزی که از این ماه سپری شد شاهد ۷ رکورد در بخش فوتی های کرونایی بودیم. در نهایت هم در آمار فوتی های کرونایی حد نساب ۴۸۶ فوت در یک روز بر اثر ابتلای قطعی به کرونا در آبان ماه رقم خورد.

اما در نخستین روز از آذر ماه تصویر وزارت بهداشت و درمان از آمارهای کرونایی اندکی امیدوار کننده به نظر میرسد.

سیاهترین ماه کرونایی

شاید اگر در همین اواخر تابستان آمارهای کرونایی نخستین روز از آذر رقم می خورد آن روز را سیاهترین روز کرونایی کشور می خواندیم. اما آمار های کرونایی مهر و آبان به حدی قرمز و سیاه بود که می توان آمار های امروز را به فال نیک گرفت.

در همین راستا شمار فوتی های کرونایی در آبان ماه به مرز ۴۵۰ نفر رسید. در این مقطع زمانی مجموعا ۱۲ هزار و ۵۵۰ نفر متاسفانه جان خود را بر سر این بیماری از دست دادند.

این حجم از مرگ و میر در آبان نزدیک به ۳۰ درصد فوتی های کرونایی کشور بوده و از مجموع تلفات ۴ ماه نخست ورود کرونا به ایران نیز ۲ هزار نفر بیشتر بوده است.

رتبه دوم از فوتی های روزانه نیز به مهر ماه با حجمی معادل با ۶ هزار و ۸۶۸ نفر تعلق دارد.

کرونا

هفته های کرونایی ادامه دارد

مرور فوتی های کرونایی در مقیاس هفتگی به وضوح موج های مرگ و میر کرونایی را نشان می دهد. نیمه بهار موج نخست حمله کرونا درایران شکل گرفت. بیشینه نسبی در هفته دوم فروردین رقمی معادل با ۹۶۱ فوتی را به ثبت رساند.

پس از آن باکنترل کردن این بیماری آمار فوتی های کرونایی مسیری کاهشی را در پیش گرفت.

موج بعدی کرونایی در میانه تابستان حدنصاب هفتگی هزار و ۵۰۵ فوتی را ثبت کرد. این میزان نیز بیشینه نسبی دیگری در آمار فوتی های کرونایی به حساب می آید.

پس از فروکش کردن موج دوم در ابتدای پاییز سومین موج کرونایی فوتی‌ها از مهر ماه دوباره آغاز شد.

منظور از موج فوتی هایی کرونایی ثبت بیشینه حد فوتی ها در تمام هفته های سپری شده از این بیماری است. در همین راستا شمار فوتی های روزانه در هفته اخیر به ۳ هزار و ۳۱۴ نفر رسید. این میزان بیشترین حد فوتی های هفتگی کرونا تاکنون بوده است.

گام نخست آذرماه

اکنون با توجه به این حد از فوتی هایی که در آبان به ثبت رسیده است آمارهای نخستین روز از ماه آذر نشان از کاهش این آمار روزانه داشت.از سوی دیگر با اینکه چند روز مرز ابتلای روزانه ابتلا بالاتر از ۱۳ هزار نفر بود، اما روز گذشته پایین تر از این میزان شد.

هر چند آمارهای دیروز کرونایی ریزش هایی را در شاخه فوتی ها و ابتلای کرونایی نشان می دهد اما هنوز هم مقیاس بالایی دارد.

بنابراین آنچه تاکنون در زمینه کاهش آمارهای تلخ کرونایی به ثبت رسیده است ناشی از رعایت موازین بهداشتی و تلاش بی وقف کادر در مان بوده است. چنانچه این روند ادامه داشته باشد می توان شاهد کاهش بیشتر آمار های تلخ کرونایی نیز باشیم.

کرونا

(Visited 39 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=26032

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.