• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 22 - صفر - 1443
  • برابر با : Wednesday - 29 September - 2021

اخبار ویژه

استارت تور دوچرخه سواری سردار سلیمانی از نکا کشف استقرار یکجا نشینی دوره نوسنگی در دشت نکا، استان مازندران تولید بیش از ۵ میلیارد کیلو وات ساعت انرژی در نیروگاه نکا کشت کلزا در ۳۵۰۰ هکتار مزارع نکا دستگیری از نیازمندان به همت کانون امام علی(ع) نکا درشب اربعین تولید انرژی خالص نیروگاه شهید سلیمی نكا ۷ درصد افزایش یافت مشخص شدن ترکیب تیم دوچرخه‌سواری آرویچ شرق نکا برای لیگ‌ برتر کشف ۲۷ هزار لیتر سوخت تقلبی در شهرستان نکا برگزاری رژه نمادین کامیون داران نکایی جامانده از اربعین حسینی اجتماع عزاداران حسینی در حرم شهدای گمنام نکا + پوستر ضرورت عزم ملی برای احیای میانکاله/ منطقه آزاد نیاز جدی مازندران است کشف ۱۲۲ فقره سرقت در شش شهر مازندران تبیین درست فلسفه اربعین، راه روشنی را برای جاماندگان از این قافله ترسیم می کند اختصاص عوامل انگیزشی برای استادان فعال در جذب دانشجو قطع زنجیره انتقال کرونا در نکا با اجرای رزمایش هوشمند طرح شهید سلیمانی فاز نخست ایمن‌سازی خط ۳۰ اینچ انتقال گاز به شمال کشور در منطقه ۴ عملیات انتقال گاز انجام شد

2

چای کمرنگ با قند و شکر پر نوسان

  • کد خبر : 19338
  • ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۸:۳۷
چای در ۶ ماه ابتدایی سال نزدیک به ۲۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده که دلیل اصلی این گرانی بالا رفتن هزینه‌های تولید و افزایش قیمت نرخ خرید برگ سبز چای است.

به گزارش پیک نکا، رب گوجه‌فرنگی نیز در ۶ ماه گذشته نوسان زیادی را تجربه نکرده است و با افزایش ۴۰۰ تومانی در شهریورماه به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. شکر نیز از فروردین تا شهریورماه با افزایش ۱۵۰۰هزار تومانی در هر کیلو به ۱۰هزار تومان رسید و قند با افزایش ۲ هزار تومانی در ۶ ماه به کیلویی ۸ هزار تومان رسید. البته نرخ فروش فروشگاه‌های مرکز شهر بیشتر از این مقدار است به‌طوری‌که شکر کیلویی ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رسد. در دسته صیفی‌جات هم بازار شاهد نوسان قیمتی زیادی نبوده و قیمت هر قلم نهایتا با یک تا ۲ هزار تومان نوسان به ثبات رسیده است. این درحالی است که به گفته مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه خانوارهای ایرانی در شهریور امسال به ۲۶ درصد رسیده که به معنی ۲۶ درصد کاهش قدرت خرید نسبت به شهریور پارسال است.
افزایش نرخ برگ سبز چای

چای به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نوشیدنی‌ها و اقلام سبد معیشتی از شهریور سال گذشته نزدیک به ۱۵هزار تومان افزایش داشته است. حذف چای از ردیف یک که ارز دولتی دریافت می‌کرد باعث شد که قیمت این قلم از سبد معیشتی یک جهش را در سال ۹۸ تجربه کند. البته چای خارجی ۵۰۰گرمی با نرخ ۵۹ هزار تومان سال ۹۹ را شروع کرد و با افزایش ۱۸ هزار تومانی به ۶۸ هزار تومان رسید که به معنی ۲۰ درصد افزایش قیمت در ۶ ماه است. قیمت برگ سبز چای ایرانی هم گران‌تر شده است، در سال‌جاری هر کیلو برگ سبز چای درجه دو ۱۰ هزار تومان و هر کیلو چای برگ سبز درجه یک ۲۰ هزار تومان گران‌تر شد و این موضوع روی نرخ چای خارجی که تقاضای بیشتری در بازار دارد تاثیر گذاشت. سعید رحمت‌‌ سمیعی رئیس هیات‌مدیره سندیکای کارخانه‌های چای شمال خروج چای خارجی از لیست دریافت‌‌کنندگان ارز دولتی و همین‌طور گرانی هزینه بسته‌بندی را به‌عنوان علل اصلی افزایش قیمت این نوشیدنی مهم ایرانیان نام برده است. البته نرخ چای در ۶ ماه گذشته نسبت به بسیاری از اقلام دیگر سبد معیشتی نوسان کمتری داشته است.

رب گوجه؛ ۱۷ هزار تومان

رب گوجه از جمله اقلامی است که نسبت به پارسال کاهش قیمت داشته است. رب گوجه‌فرنگی در شهریور پارسال ۲۱ هزار تومان به فروش رسید که تا پایان سال ۱۳۹۸ با کاهش ۴ هزار تومانی ۱۷ هزار تومان نرخ‌گذاری شد. فعالان بازار تره‌بار در همان مدت عامل اصلی گرانی رب گوجه را گردن کارخانه‌ها انداختند، چراکه قیمت گوجه کاهش یافته بود. تولیدکنندگان هم افزایش هزینه‌های تولید مخصوصا در بسته‌بندی را به‌عنوان عامل اصلی گرانی معرفی کردند. رب‌گوجه با نرخ ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان امسال را شروع کرد و تا شهریور امسال با ۴۰۰ تومان افزایش، به قیمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسید.

افزایش قیمت  شکر

قند در شهریور پارسال کیلویی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ‌گذاری شد و در پایان سال ۹۸ به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و هجوم مردم برای خرید ایام قرنطینه به ۹ هزار تومان رسید. شکر نیز در همین مدت از کیلویی ۵ هزار و ۹۰۰ تومان به ۶هزار تومان رسید. دو سال پیش دولت شکر را هم از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی خط زد و همین عامل باعث نوسان قیمتی این قلم از سبد معیشتی شد. شرایط بازار شکر به گونه‌ای است که به سبب بالا رفتن هزینه‌های تولید قیمت، واردات شکر صرفه بیشتری نسبت به تولید دارد و از سویی به سبب مشکلات تامین ارز واردکنندگان بازار شکر با نوسانات زیادی روبه‌رو بود. شکر با قیمت کیلویی ۷ هزار تومان سال ۹۹ را شروع کرد و با افزایش ۲ هزار تومانی در شهریور به کیلویی ۹ هزار تومان رسید. یکی دیگر از دلایل گرانی دپو شکر وارداتی در انبارهای گمرک بود که با ترخیص آن در سال گذشته باعث شد قیمت این قلم در بازار کمی متعادل شود. قند نیز که در فروردین‌ ۸ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ‌گذاری شده بود در شهریور کیلویی ۱۰ هزار تومان به فروش رسید. فصل برداشت چغندر قند پاییز است و معمولا به سبب اینکه محصول بهار گران‌تر فروخته می‌شود بازار در تابستان شاهد افزایش اندک قیمت قند و شکر است و باید دید که پاییز امسال این دو قلم اساسی از سبد معیشتی ایرانیان به چه نرخی می‌رسد. ضمنا قیمت‌های ذکر شده بر اساس متوسط قیمت مرکز آمار ایران است و در فروشگاه‌های مرکز شهر قند تا کیلویی ۱۲هزار تومان هم فروخته می‌شود. البته در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای شکر در بسته‌های ۹۰۰ گرمی به قیمت ۵۴۰۰ تومان عرضه می‌شود.

رفت‌وبرگشت صیفی‌جات به قیمت قبلی

بازار بیشترین نوسان را در دسته صیفی‌جات تجربه کرد. پیاز که شهریور پارسال کیلویی ۳ هزار تومان نرخ‌گذاری شد تا پایان سال ۹۸ به کیلویی ۸ هزار و ۶۰۰ تومان هم رسید. دلیل اصلی این صعود قیمتی سیل استان‌های جنوبی در زمستان پارسال و همچنین شیوع ویروس کرونا و اعمال قرنطینه بود. پیاز با نرخ کیلویی ۸هزار و ۶۰۰ تومان فروردین را شروع کرد و تا شهریور با ۵۰ درصد کاهش به کیلویی ۳هزار و ۳۰۰ تومان رسید.

گوجه‌فرنگی نیز شهریور سال گذشته کیلویی ۲ هزار و ۸۰۰تومان فروخته شد و تا پایان سال ۹۸ به کیلویی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. به گفته فعالان بازار دلیل اصلی گرانی گوجه در این بازه زمانی باران‌ و سیل استان‌های جنوبی بود. این قلم از صیفی‌جات فروردین را با نرخ هر کیلو ۸ هزار و ۶۰۰ تومان شروع کرد و در شهریور با ۵ هزار کاهش به ۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

سیب زمینی در ۶ ماه ابتدای سال از کیلویی ۵ هزار و ۸۰۰ تومان در فروردین به ۳ هزار و ۷۰۰ تومان در شهریورماه رسید. البته سیب‌زمینی در ۶ ماه دوم سال ۹۸ شاهد نوسان بسیار اندکی بود به گونه‌ای که از کیلویی ۴ هزار و ۷۰۰ تومان در شهریور ۹۸ با نوسانی ۱۰۰ هزار تومان به همان قیمت شهریور یعنی کیلویی ۴ هزار تومان رسید.

نکته مشترک سومین بخش از سلسله گزارش‌های سبد معیشتی خانوار با دو گزارش قبلی روند صعودی قیمت‌ها بود.این درحالی است که فعالان این حوزه برای ۶ ماهه دوم سال نیز انتظار افزایش قیمت را دارند.

(Visited 19 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=19338

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.