• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 9 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Friday - 18 June - 2021

اخبار ویژه

عکس/ آیت الله نوری همدانی رای خود را به صندوق انداخت علی لاریجانی در ساری رای داد دو غافلگیری بزرگ در ساعات اولیه آغاز انتخابات در ایران ! + جزئیات وزیر اطلاعات: حضور حداکثری در اراده دوستان و دشمنان نظام اثرگذار است آمریکا: نمی‌توان زمان مشخصی برای پایان مذاکرات وین اعلام کرد سه سفارش آیت الله جنتی پس از انداختن رای به صندوق چشم انداز بورس در دولت جدید عکس/ شعبه اخذ رای انتخابات ایران در کره‌جنوبی رحمانی فضلی: بازرسین مرتب کار بازرسی را انجام و اگر خطایی بود به ما اطلاع دهند آیت‌الله رئیسی رای خود را به صندوق انداخت اولین واکنش وزارت کشور به تاخیر در آغاز رأی گیری سلطانی فر: حضور ورزشکاران در پای صندوق‌های رای پشتوانه‌ای برای حرکت مردم است جلیلی و زاکانی هنوز در انتخابات حضور دارند ؟ دستور ستاد انتخابات کشور به استانداران و فرمانداران درباره تعرفه‌های انتخاباتی لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات ۱۴۰۰ رهبر انقلاب ساعت ۷ صبح روز جمعه رای خود را به صندوق خواهند انداخت

1

ناکامی آموزش‌وپرورش ایران در آموزش مجازی | به شبکه شاد اکتفا کردند که پر از اشکال است و همه‌جا در دسترس نیست

  • کد خبر : 35914
  • ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۵:۴۸
معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش گفت: غافلگیری کرونا برای سال اول پذیرفتنی است، اما چرا نظام تعلیم و تربیت بعد از یک سال به‌درستی برای آموزش برنامه‌ریزی نکرد و به شبکه شاد اکتفا کرد که همه‌جا در دسترس نیست و اشکالاتی دارد و معلم‌ها ناگزیر از پیام‌رسان‌های دیگر هم استفاده کردند؟

به گزارش پیک نکا، محی‌الدین بهرام محمدیان معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر چالش‌های متعدد و متنوعی درباره آموزش‌وپرورش مطرح است که از جمله آن‌ها می‌توان به آموزش در دوران پساکرونا اشاره کرد.

وی افزود: طی ۲  سال اخیر که گرفتار ویروس کرونا بودیم دستگاه‌های اجرایی، دولتی، نظام اقتصادی، سیاسی و حتی آموزش و پرورش متأثر شدند و باید فکرهای تازه‌ای برای ادامه کار داشته باشیم. مخصوصاً اینکه چالش کرونا بر کارهایی که از قبل به تأخیر افتاده بودند، افزوده شده است و روند پیشبرد اقدامات قبلی را هم کند کرده است.

محمدیان با بیان اینکه آموزش در دوران کرونا به آموزش غیرحضوری در بستر فضای مجازی تغییر کرد گفت: بدون بازنگری جدی در برنامه‌های آموزشی و تربیتی، همان کلاس و مدرسه را از پشت نیمکت به پشت دستگاه تلفن بردیم و به‌صورت صوتی و تصویری ارائه کردیم که محدودیت‌های خاص خودش را داشت. امکان ارتباط چهره به چهره معلم و دانش‌آموز وجود نداشت، پرسش و پاسخ نمی‌توانست به‌صورت جدی اتفاق بیفتد و دانش‌آموز آمادگی حضور جدی در کلاس درس مجازی را نداشت. معلمان هم درگیر مشکلات خاص خودشان بودند. وقتی یاددهی – یادگیری در چنین فضایی دچار اشکال شد، فرایندهای یاددهی و یادگیری هم با اختلال روبه‌رو می‌شوند.

رئیس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت تاکید کرد که لازم بود طراحی جدید آموزشی صورت می گرفت به این معنا که محتوای آموزشی، فرایندهای یاددهی – یادگیری و روش‌های تدریس بازنگری می شد و از تکنولوژی‌های آموزشی متناسب با فضای مجازی استفاده می‌کردیم. حتماً مسئولان امر می‌گویند ما ویروس کرونا را پیش‌بینی نکرده بودیم و ما را غافلگیر کرد. بله، این غافلگیری برای سال اول پذیرفتنی است، اما چرا نظام تعلیم و تربیت بعد از یک سال به‌درستی برای آموزش برنامه‌ریزی نکرد و به شبکه شاد اکتفا کرد که همه‌جا در دسترس نیست و اشکالاتی هم دارد؟

وی ادامه داد: نیازمند آن بودیم که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و بخش‌های دیگر متناسب با این شرایط برنامه‌ریزی آموزشی مبتنی بر شرایط انجام و آن را اجرا می‌کردند. آموزش در دوران پساکرونا چالش جدی پیش روی نظام تعلیم و تربیت است. آموزش در آینده دیگر مانند سابق نخواهد شد. این روش معایب و محاسن خودش را دارد. برخی موافق تداوم آموزش غیرحضوری و برخی خواهان بازگشت کامل به مدرسه هستند.

محمدیان افزود: برخی دانش‌آموزان ممکن است این مطالبه را داشته باشند که تحصیل را از طریق غیرحضوری دنبال کنند و به کارهای دیگرشان هم برسند. برخی دیگر هم معتقدند آموزش غیرحضوری در کاهش هزینه ها اثرگذار است. به هر حال دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد و دستگاه تعلیم و تربیت باید به خواسته‌های متنوع پاسخ و آن‌ها را سامان دهد.

بازنگری در کتاب‌های درسی محقق نشد

معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش، چالش دیگر را بازنگری در کتاب‌های درسی تازه‌تالیف دانست و گفت: تأخیرهایی در سال های قبل وجود داشته و بعد از گذشت ۵ سال از تدوین کتاب‌های درسی جدید که بر مبنای سند تحول و برنامه درسی ملی تولید کرده‌ایم، هیچ گونه بازنگری صورت نگرفته است. از زمان عرضه کتاب‌های جدید پایه‌های اول تا ششم، ۵ سال گذشته و قرار بود در سال تحصیلی ۱۳۹۹ـ ۱۴۰۰ و ۱۴۰۰-۱۴۰۱ برنامه و محتوای جدید بعد از بازنگری ارائه شود که هنوز خبری نیست و گزارش‌های ارزشیابی ارائه نشده است.

وی افزود: هنوز نمی‌دانیم برنامه درسی که ارائه کردیم چه توفیقات داشته، ناکامی‌هایش چه بوده، آیا نیازهای عمومی جامعه تغییر کرده است یا خیر. باید این‌ها مورد توجه قرار می‌گرفت و برنامه‌ درسی دوره ابتدایی اصلاح و بازنگری می‌شدند. همچنین باید یک آمایش سرزمینی درباره آموزش‌های فنی و مهارتی انجام می‌دادیم که آن هم به تأخیر افتاده است.

محمدیان با اشاره به اینکه در اصل آخر سند تحول بنیادین، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش‌وپرورش مأمور و مکلف شده‌اند سند تحول را بعد از ۵ سال ارزشیابی کنند، گفت: این ارزشیابی نیز صورت نگرفته و هنوز همه زیر نظام‌ها به صورت کامل به اجرا در نیامده است. باید این دو شورا پاسخگو باشند آیا سندی که برای پنج سال قبل تدوین‌شده بود این قابلیت را دارد که از دولت سیزدهم بخواهیم بیاید و آن را اجرا کند؟ کدام سند را باید اجرا کند؟ سندی که مربوط به دهه قبل بوده است؟ یک دهه از عمر این سند گذشته و اگر بخواهیم اجرایش کنیم یعنی ۱۰ سال تأخیر داریم و به برخی نیازها جواب داده‌ایم، اما نیازهای جدید در برنامه درسی ملی و زیرنظام های دیگر پیش‌بینی نشده است.

انگار با سندتحول بنیادین شوخی می‌کنیم

رئیس اسبق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: گویی داریم با سند شوخی می‌کنیم. تابلویی دستمان گرفته‌ایم و نشان می‌دهیم، اما راه دیگری می‌رویم. آدرس سند با راهی که می‌رویم متفاوت است. این غفلت بیشتر از آنکه دامن آموزش و پرورش را بگیرد، مسئولیت به‌جامانده دو شورا را به رخ می‌کشد و نشان می‌دهد که این دو به جد مراقب اجرای سند نیستند و وقتی مراقبت نکنند برنامه‌های زائد پیش می‌آید و سه خطر تحریف، تضعیف و تعطیلی، سند تحول را تهدید می کند.

وی درباره عدم توجه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به حوزه آموزش و پرورش در اظهارات و برنامه‌های خود نیز گفت: اگر درباره آموزش‌وپرورش شعار هم می‌دادند در این فشارهای اقتصادی مورد توجه قرار نمی‌گرفت. متأسفانه با بحران اقتصادی روبه‌رو هستیم که دولت‌مردان با ندانم‌کاری‌ها پیش آورده‌اند و به علت غفلتی که کرده‌اند آموزش و پرورش را به حاشیه رانده‌اند. تنها امیدواری این است که رئیس‌جمهور هرچه قدر روحش روح فرهنگی و تعلیم و تربیتی باشد آن ذائقه درونی رئیس‌جمهور خواهد بود که آموزش و پرورش را حمایت خواهد کرد.

محمدیان افزود: اگر رئیس‌جمهور آینده ذائقه فرهنگی نداشته باشد، موضوع کلی تعلیم و تربیت و فرهنگ در حاشیه خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

(Visited 2 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=35914

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.