• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 20 - رجب - 1442
  • برابر با : Wednesday - 3 March - 2021

اخبار ویژه

آغاز توزیع مرغ کشتار روز در بازار مازندران آزمون دکترا تخصصی، جمعه در ۸ شهر مازندران ۱۵۰ هکتار جنگل کاری در مازندران انجام شد حوادث کار جان ۸۶ مازندرانی را گرفت کلاهبردار اسکیمری بیش از ۹ میلیارد ریال در پوشش یک فروشنده سیار مسمومیت با گاز در بابل ۴ مصدوم داشت امکان تولید یک میلیون قطعه جوجه یک‌روزه در مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی مازندران وجود دارد روایتی از تقلای بایدن برای فریب مردم در انتخابات ۱۴۰۰/ یا نامزد ما را تأیید می‌کنید یا… وقتی مرعشی دلسوز «ولایت» و «محور مقاومت» می‌شود! /تکرار سناریوی منتظری علیه سپاه توسط حلقه قدیمی قدرت و ثروت نطق حاشیه‌ساز نماینده مجلس/ از تاکید قالیباف بر بیان نظر منتقدان تا دفاع نمایندگان از رئیس کاروان‌های غیرمجاز چگونه برای عتبات مسافرگیری می‌کنند؟ جزئیات ساخت ۶ واکسن کرونا در بنیاد برکت/ پیش بینی تولید ماهیانه ۱۰ میلیون دوز واکسن در بهار ۱۴۰۰ «واز» فرزند جنگل می‌ماند؟ هشت زندانی در مازندران به احترام شهدای گمنام آزاد شدند تشکیل شورای آموزشی در حوزه علمیه مازندران| ضرورت تقویت گروه های علمی در مدارس درخشش پاسداران اهل قلم مازندران در پانزدهمین جشنواره کتاب سال پاسداران اهل قلم

2

مزیت فروش اوراق نفتی در چیست؟/آزمایش دولت برای طرح گشایش اقتصادی

  • کد خبر : 8905
  • ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
مزیت فروش اوراق نفتی در چیست؟/آزمایش دولت برای طرح گشایش اقتصادی
در حالی دولت قرار است اوراق سلف نفتی را در بورس عرضه کند که این طرح عملا هیچ مزیتی نسبت به گذاشتن پول در بانک و گرفتن سود حاصل از سپرده ندارد.

به گزارش پیک نکا، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شرکت ملی نفت ایران تصمیم گرفته است فردا یکشنبه اوراق سلف نفتی را به مبلغ هر بشکه ۹۴۴ هزار تومان با سقف ۲۰ بشکه نفت در بورس انرژی عرضه کند.

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد این کار در گذشته نیز از سوی شرکت ملی نفت ایران انجام شده است که آخرین مرتبه به سال ۹۴ باز می گردد که هر بشکه نفت به مبلغ حدود ۸۸ هزار تومان فروخته شد. از طرف دیگر نیز باید گفت هم اکنون بسیاری از شرکت ها دست به چنین کاری می زنند تا از این طریق ضمن تامین منابع نقدی خود بخشی از فعالیت های توسعه ای خود را از طریق این منابع انجام دهند.

این گزارش حاکی است اما سوال اصلی در این است که چرا دولت در چنین موقعی تصمیم به فروش این اوراق گرفته است در صورتی که خرید این اوراق در مقایسه با گذاشتن پول در بانک و گرفتن سود هیچ تفاوتی ندارد و جذابیت خاصی را برای سرمایه گذاران ایجاد نمی کند.

برخی از کارشناسان معتقدند ممکن است هدف دولت از این کار آزمایش اولیه برای طرح گشایش اقتصادی یا همان فروش اوراق سلف نفتی باشد که قرار است بعد از بررسی در مجلس شورای اسلامی انجام دهد. اما هر چه هست این کار دولت هیچ مزیتی نسبت به گذاشتن پول در بانک ها ندارد.

سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی بعد از اعلام  خبر فروش این اوراق در بورس در گفت وگو با رسانه ها گفته است: اولین مرحله فروش اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد تومان هفته گذشته منتشر شد و مرحله دوم این طرح فردا اجرا می شود که قرار است، ۲ هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی در بورس کالا به فروش برسد.

وی افزود: خرید اوراق نفتی عمدتا توسط صندوق های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین سرمایه که منابع تجهیز شده عظیمی دارند، صورت می‌پذیرد و مردم هم به صورت غیر مستقیم در خرید این اوراق شرکت دارند به صورتی که منابع خرید این اوراق، توسط صندوق‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه از طریق مشارکت‌ و خرید‌گواهی‌ سرمایه گذاری مردمی تامین شده است.

این گزارش حاکی است هنوز از جزئیات طرح گشایش اقتصادی دولت خبر دقیقی در دست نیست اما کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی نسبت به این طرح دولت واکنش نشان داده اند به نحوی که معتقدند چون در طرح دولت بحش خصوصی مالک نفت خام می شود بنابراین دولت دوازدهم می خواهد با پول مردم این چند ماه آینده را بگذراند و عملا دولت سیزدهم بدهکار خواهد شد و شرایط اقتصادی دولت سیزدهم از هم اکنون قابل پیش بینی خواهد بود.

عموم منتقدان به ویژه نمایندگان مجلس این طرح دولت را نوعی پیش‌خور کردن منابع نفتی و آسان‌ترین راه برای جبران کسری بودجه دولت قلمداد می‌کنند و بر این باورند که، چون سررسید اوراق بلند مدت خواهد بود بنابراین عمل به تعهد ناشی از آن در زمین دولت بعدی قرار می‌گیرد و عملا بار کسری بودجه دولت کنونی سربار دولت بعدی خواهد شد.

* روحانی به دنبال گشایش نیست؛ می خواهد کشور را به فلاکت برساند

در همین رابطه احمد توکلی نماینده ادوار مجلس طی یادداشتی در واکنش به وعده دولت برای گشایش اقتصادی، نوشت: «دولت و شرکت‌های دولتی تنها از فروش اوراق به مردم حداقل ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان، بدهی دارند، که سود آن تا پایان سال ۱۳۹۸ تقریباً ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. اگر ساقط کردن کشور در چند سال دیگر برای جبران ندانم کاری، راحت طلبی و فساد نامش گشایش است، پس فلاکت چیست؟ خوش‌بین که باشیم می‌گوییم نه می‌دانند، نه می‌توانند و نه می‌خواهند.

دولت این سود را از کجا می‌دهد؟ عمدتاً با چاپ اوراق جدید! دولت امسال اگر قرض جدیدی نگیرد باید برای اصل و فرع اوراق گذشته به مردم ۱۴۴۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کند. این ربح مرکب است و حرام و غیرقانونی است. کدام بدهکاری از ربح مرکب رهیده است؟ این آینده‌فروشی است. انتقال مشکلات از امروز به فردا.

آقای روحانی ظاهراً می‌خواهد با پیش فروشی نفت سال‌های آینده به مردم، آنان از دولت غیر از طلب ریالی، دلار نیز طلبکار باشند. تا حالا امروزمان را با نفت سر می‌کردیم، بعد از این فردا را هم به نفت گره می‌زنیم. آقای روحانی قیمت دلار را ظرف ۷ سال ۶ برابر کرده‌اید. اگر دولت‌های بعدی مانند شما باشند، بدهی خود را چگونه بپردازند؟ این ساقط کردن کشور به دره فلاکت است. اگر کاری نکنیم با این دست فرمان، سقوط در پیش است.اگر ساقط کردن کشور در چند سال دیگر برای جبران ندانم کاری، راحت طلبی و فساد نامش گشایش است، پس فلاکت چیست؟ خوش‌بین که باشیم می‌گوییم نه می‌دانند، نه می‌توانند و نه می‌خواهند، چون دانایان توانای خوش‌نیت هستند، اینها همه چاره دارد اگر گوش شنوایی باشد.

* دولت باید دنبال راهکار کوتاه مدت باشد

شایان محمدآرانی در گفت وگو با خبرنگار راه دانا با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی حال حاضر کشور به گونه ای است که می توان امیدو