• امروز : دوشنبه - ۲۷ دی - ۱۴۰۰
  • برابر با : 14 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Monday - 17 January - 2022

اخبار ویژه

گزارش تصویری | بدرقه شهدای خوش‌نام تا بهشت در نکا گزارش تصویری | وداع مردم نکا با شهید گمنام در دومین سالگرد شهادت حاج قاسم شهید سلیمانی تازه پس از شهادت متولد شده است/ اصحاب فتنه قبل از مرگشان مرده‌اند گزارش تصویری | خزان دلربای پاییزی جنگل هزارجریب نکا گزارش تصویری | زیبایی‌های پاییزی شهر نکا گزارش تصویری | لحظاتی در میان اهل قبور نکا تفاهم اداره برق و شهرداری نکا در رسیدگی به روشنایی سطح شهر/ جریمه ۶۰۰ میلیونی، تعهد برق به شورا و شهرداری آسفالت ۵۴ هزار متر مربع از کوچه‌های شهر نکا تا شهریور ۱۴۰۱ تعویض بیش از ۱۴ کیلومتر شبکه های فرسوده آب در شهر و روستاهای نکا مبارزه ویژه با مگس مدیترانه‌ای در نکا افتتاح سه واحد مسکن محرومان به مناسبت هفته بسیج در نکا تخصیص ۴۰ درصد از اعتبار بهزیستی نکا در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ روز مازندران و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هنری هنرمندان نکا برگزاری جشن فرهنگ و هنر تبرستان در تالار وحدت تهران ۵۰ لیتر در ثانیه افزایش دبی تامین آب ۴ شهر در استان مازندران شرایط حضور دانش‌آموزان در مدارس مازندران

1

سیستم ایمنی بدن خود را با سیاهدانه تقویت کنید

  • کد خبر : 7057
  • ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۹:۵۹
سـیاهدانـه بـا نـام علمـی Nigella sativa L گیـاهی دارویــی، دولپــه، علفــی و یکــساله و متعلــق بــه تیــره Ranunculaceae است کـه در غـرب آسیا و منطقه مدیترانـه رشـد مـی کند.

به گزارش پیک نکا، بیش از دو هزار سال اسـت کـه از سیاهدانه به عنوان گیاه دارویی استفاده می شود. در سـال های اخیـر به روی سـیاهدانـه تحقیقات زیادی صورت گرفتـه اسـت . محققـان بـرای آن خواصی مانند شیرآوری، ضد نفـخ، مـسهل و ضـد انگـل، ضد مالاریا، ضد صرع، ضد ویروس، ضـد بـاکتری، ضـد تومور، مسکن و کاهش دهنده قند خون، شل کننده عضلات صاف و محرک ایمنی را ذکر کرده اند. در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی، این گیاه را برای روغن دانه اش کشت می کنند.

 خواص دارویی و موارد مصرف
گیـاه سـیاه دانـه تاریخچه غنی طبـی و مـذهبی دارد و توسط مصری هـای باسـتان و پزشـکان یونـانی برای درمـان سـردرد، آسـم، آلـرژی، درد دنـدان و تقویت سیستم ایمنی و… مـورد اسـتفاده قـرار گرفتـه است. اثـرات آنتـی اکسـیدانی، ضـد التهـابی، آنتـی هیسـتامینی و تقویـت سیسـتم ایمنـی بـرای روغـن و عصاره سیاهدانه گزارش شده اسـت.

مطالعـات قبلـی اثرات فارماکولوژیک متعددی چون کاهش قند، چربی خون و فشارخون بالا، دفع کننده صـفرا و اسـید اوریک، محافظ بافت های کبد، کلیه و قلب و عـروق و اثـرات ضد میکروبی برای این گیاه گـزارش داده اند.

مغز به طور منحصر به فردی بـه اثـرات سیتوتوکسـیک رادیکال های آزاد اکسـیژن حسـاس است. تولیـد مقادیر زیاد محصولات فعال اکسیژن بـه ویـژه بعـد از برقراری مجدد جریان خون در ناحیه ایسـکمیک مغـز به غشاهای سلولی آسیب می زند. گـزارش شـده است که تجویز عوامل آنتـی اکسـیدان قبـل از ایجـاد ایسکمی موضعی مغـز در مطالعـات آزمایشـگاهی اثـر محافظتی در برابر آسیب ایسکمیک مغز ایجاد می کند. نظر به نقش تعیین کننده اسـترس اکسـید اتیو در پاتوفیزیولوژی سکته مغزی تصور می شود که تجـویز سیاهدانه بتواند اثرات محافظتی در برابر عوارض ایـن بیماری داشته باشد.

مطالعه اثرات عصاره هیدروالکلی ســیاهدانــه در مــرگ ســلول هــای عصــبی ناشــی از محرومیت از سرم و گلوگز حـاکی از افـزایش میـزان بقاء سلول هـا و اثـرات محـافظتی ایـن گیـاه بـود. همچنین تجویز روغـن سـیاه دانـه در مـدل ایسـکمی سراسری مغز میزان پراکسیداسیون چربـی را کـاهش داد.

مطالعـــه دیگـــری نشـــان داده اســـت کـــه پیش درمانی با عصاره الکلی سیاهدانه به مـدت هفـت روز حجـم ضـایعه مغـزی را کـاهش داده و اخـتلالات حرکتی ناشی از ایسکمی را بهبود بخشید یافته ها نشان می دهد که روغن سیاه دانه می تواند اثرات محـافظتی در برابـر آسـیب ایسـکمیک مغـزی داشته باشد. درمان با روغن سیاه دانه ضمن کاهش حجم ضایعه مغزی سبب بهبود اختلالات حرکتی ناشی از ایسکمی می شـود و ادم مغزی ایجاد شده را تقلیل می دهد.

لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=7057

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.