• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 25 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Tuesday - 30 November - 2021

اخبار ویژه

تفاهم اداره برق و شهرداری نکا در رسیدگی به روشنایی سطح شهر/ جریمه ۶۰۰ میلیونی، تعهد برق به شورا و شهرداری آسفالت ۵۴ هزار متر مربع از کوچه‌های شهر نکا تا شهریور ۱۴۰۱ تعویض بیش از ۱۴ کیلومتر شبکه های فرسوده آب در شهر و روستاهای نکا مبارزه ویژه با مگس مدیترانه‌ای در نکا افتتاح سه واحد مسکن محرومان به مناسبت هفته بسیج در نکا تخصیص ۴۰ درصد از اعتبار بهزیستی نکا در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ روز مازندران و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هنری هنرمندان نکا برگزاری جشن فرهنگ و هنر تبرستان در تالار وحدت تهران ۵۰ لیتر در ثانیه افزایش دبی تامین آب ۴ شهر در استان مازندران شرایط حضور دانش‌آموزان در مدارس مازندران گاز کدام مناطق مازندران امروز و فردا قطع است؟ برآیند ۶ سال مذاکره فرسایشی لغو تحریم بود یا دو برابر شدن آن؟! نبویان: نظارت‌های فراپادمانی آژانس را نمی‌پذیریم/ برجام تحریم‌ها را بیشتر کرد از سوچلما تا بلژیک؛ پای صحبت‌های والیبالیستی با «خونِ آبی»/ کریمی: ضعیف بودن حریفان یک شوخی است جاده‌ای که استاندارد نیست/حل مشکل روشنایی شاید وقتی دیگر! حضور پُرقدرت مازندران در مسابقات کیوکوشین ساکاموتو کشور

3

سکه به بالاترین قیمت تاریخ رسید

  • کد خبر : 14874
  • ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۴۶
اقتصاد نیوز: عده‌ای اعتقاد داشتند، با قطع شریان عرضه ارز ارزان، بازار آزاد با التهابات زیادی مواجه خواهد شد؛ ولی چنین اتفاقی در روز چهارشنبه رخ نداد.

به گزارش پیک نکا، از امروز بانک مرکزی بر روی تأمین ارز در قالب سایر، قلم قرمز کشید. تا دیروز دارنده هر کارت ملی می‌توانست با مراجعه به صرافی‌های رسمی برای یک‌بار در سال ارز باقیمت صرافی بگیرد. اما پس از فاصله قیمتی میان این دو نرخ و قیمت دلار در بازار مراجعه به صرافی‌های بانکی برای استفاده از این امکان خرید بالا رفت. حد مراجعه به‌گونه‌ای شد که بانک ظهر دیروز تصمیم گرفت تأمین این تقاضا را قلم بگیرد. درنتیجه همین تصمیم نیز امروز در برابر صرافی‌های خیابان فردوسی صف خرید ارز وجود نداشت. بااین‌حال، افراد زیادی به بازار مراجعه کردند که عمدتاً خریدار بودند، عاملی که موجب پیشروی محدود دلار در کانال ۲۵ هزارتومانی شد.

جدول روند بهای سکه و ارز 19 شهریور

آزمون وعده همتی در بازار ارز

اتفاقات چند روز اخیر در بازار ارز موجب شد رئیس‌کل بانک مرکزی پس از چند روز مجدداً بیانیه بدهد. همتی در بیانیه خود وعده داده بود از امروز مجدداً سیاست نزدیک شدن به نرخ بازار باهدف حذف آربیتراژ را پرقدرت از سر می‌گیرد؛ اما در روز افزایش قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد، یک‌بار دیگر عدد ۲۲ هزار و ۷۵۰ تومان،‌ به‌عنوان نرخ فروش دلار بر تابلوی صرافی ملی نقش‌بست که این رقم هیچ تغییری باقیمت دیروز نداشت. بااین‌حال، جمعیت خاصی در برابر این صرافی مشاهده نمی‌شد.

 سایر صرافی‌ها نیز از قیمت فروش صرافی ملی تبعیت نکردند؛ آن‌ها یا قیمتی را بر تابلوی خود درج نکرده بودند یا نرخ فروش خود را به کانال ۲۴ هزارتومانی برده بودند. برخی فعالان عنوان می‌کردند که صرافی ملی به تعهدات ارزی که بانک مرکزی درگذشته تعریف کرده است در قالب ارز مسافر، دانشجویی و درمان باقیمت ۲۲ هزار و ۷۵۰ تومانی، ارز تخصیص می‌داد، اما دیگر خبری از فروش ۲ هزار و ۲۰۰ دلار به هر کد ملی نبود.

کد ۲۴ چیست؟

بانک مرکزی بخشنامه‌ای برای تأمین ارز برخی مصارف خدماتی تدوین کرده است. در این بخشنامه تا دیروز به ۲۳ تقاضا در قالب حق بیمه ارزی، پرداخت ارز به رانندگان ترانزیت، نیاز دانشجویی، درمانی و… بر اساس مدارک ارائه‌شده ارز باقیمت اعلام‌شده از سوی صرافی تخصیص می‌داد.

در این میان یک تقاضا نیز وجود داشت که از شمول ارائه مدرک خارج‌شده بود. این نیاز در قالب سایر تعریف‌شده بود و متقاضیان می‌توانستند با ارائه کارت ملی برای یک‌بار در سال ۲ هزار یورو یا ۲هزار و ۲۰۰ دلار باقیمت صرافی ملی ارز بخرند. این تقاضا در قالب کد ۲۴ تعریف‌شده بود و بیشتر باهدف پاسخگویی به نیازهای مردم خارج از ۲۳ سرفصل تعیین‌شده بود. بانک مرکزی قصد داشت با تأمین این نیاز فشار به بازار را کم کند اما در چند روز اخیر همین سیاست موجب صف فروش و هیجان در بازار شد.

حذف این کد باهدف خارج کردن تقاضای غیرواقعی از بازار بود اما تحلیل گران می‌گویند حذف این کد راه‌حل میان‌مدت نیست و باید به‌جای حذف تقاضا که می‌تواند موجب فشار در آینده شود، فاصله قیمتی را از بین برد.

ارز ارزان قطع شد،‌ دلار هیجانی نشد

درواقع بالاترین قیمت دلار در روز جاری در محدوده ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود، هرچند که در معاملات خرد، برخی افراد عادی با نرخ‌های نزدیک‌تر به کانال ۲۶ هزارتومانی موفق به خرید ارز شدند.

از اواسط روز شرایط معاملاتی آرام شد و نوسانات دلار کاهش یافت. شرایط بازار در روز چهارشنبه تفاوت چندانی با روزهای قبل نداشت، ولی این اتفاق در حالی رخ داد که دیگر ارزی حداقل به‌صورت ارزان در اختیار افراد قرار نمی‌گرفت. اگر این ارز باقیمت‌هایی نزدیک به بازار عرضه شود، امکان تغییر جهت قیمت‌ها وجود دارد.

نمودار نوسان بهای دلار19 شهریور

ترس دلار از کانال ۲۶ هزار تومان

تحلیل گران فنی کانال ۲۶ را برای بازار کانال دریاچه یخ‌زده می‌دانند. علاوه بر اینکه ورود به این کانال سخت توصیف می‌شود حرکت در آن نیز سخت‌تر عنوان می‌شود. ازاین‌رو آنان اعتقاددارند دلار از این کانال می‌ترسد. به همین دلیل هم باوجود جوسازی‌های دیروز و اعلام قیمت‌ها بازار حاضر نشد سقف شکنی را تست کند.البته اگر قیمت درهم بالاتر از سطوح کنونی برود می‌تواند تمام این پیش‌بینی‌ها فنی را کنار بگذارد.بازار ساز برای مدیریت درهم می‌تواند دو راه را انتخاب کند یا از طریق حواله به افزایش عرضه کمک کند یا با تزریق اسکناس و حمایت از سقف ۲۶ تلاش کند اثر تعدیل نوسان در بازار نقدی را به بازار حواله منتقل کند.

رشد شبانه در بازار سکه

نمودار نوسان بهای سکه 19 شهریور

سکه در معاملات پشت خطی روز سه‌شنبه اوج گرفت. این فلز گران‌بها که ساعت ۵ بعدازظهر دیروز، حدوداً ۱۱ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان بود، به‌یک‌باره از ساعت ۸ شب در اتاق‌های معاملاتی با افزایش شدید قیمت مواجه شد و با دو کانال رشد به بالای سطح ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزارتومانی رفت. درنتیجه این روند هیجانی، صبح روز چهارشنبه، هیچ معامله‌گری حاضر نبود زیر سطح ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزارتومانی اقدام به فروش کند. ساعت ۵ بعدازظهر هم سکه نزدیک کانال ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، نوسان می‌کرد. فلز گران‌بهای داخلی در تمام طول تاریخ خود چنین سطوحی قیمتی را به چشم ندیده بود و چنین نوساناتی موجب شد که سکه بالاترین بازدهی را در روز چهارشنبه با عدد ۶/۲ درصد تجربه کند. بورس هم چنان در دامنه منفی باقی ماند، هرچند که در اواخر روز با اصلاحاتی مواجه شد. دلار و گرم طلا نیز روز چهارشنبه بازدهی مثبتی را تجربه کردند.

اتفاق مهم دیگر روز پنجم هفته، عبور نرخ حواله درهم از مرز ۷ هزارتومانی بود. درهم درصورتی‌که به بالای ۷ هزار و ۱۰۰ تومان برود، می‌تواند دلار را به بالای ۲۶ هزار تومان ببرد.

نمودار نوسان بهای درهم 19 شهریور

(Visited 13 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=14874

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.