• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 13 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Tuesday - 19 October - 2021

اخبار ویژه

1

سال ۱۴۰۰ نیمی از جمعیت ایران بالای ۳۳ سال دارند!

  • کد خبر : 25350
  • ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
سال ۱۴۰۰ نیمی از جمعیت ایران بالای ۳۳ سال دارند!
بر اساس پژوهش‌ها، در سال ۱۴۰۰ نیمی از جمعیت کشور زیر ۳۳ سال و بقیه بالای این سن قرار دارند؛ کشور در سال ۱۳۸۵ وارد دوره میانسالی شد و در سال ۱۴۱۵ از آن خارج می‌شود و در سال ۱۴۲۰ به دوره کهولت خود وارد خواهد شد!

به گزارش پیک نکا،بر اساس پژوهش‌ها، در سال ۱۴۰۰ نیمی از جمعیت کشور زیر ۳۳ سال و بقیه بالای این سن قرار دارند؛ کشور در سال ۱۳۸۵ وارد دوره میانسالی شد و در سال ۱۴۱۵ از آن خارج می‌شود و در سال ۱۴۲۰ به دوره کهولت خود وارد خواهد شد!

 مطالعه روند تغییرات شاخص‌های میانه سنی، درصد کهنسالی و نسبت کهنسالان به کمسالان در جمعیت نشان می‌دهد که میانه سنی در سال ۱۳۳۵ رقمی در حدود ۲۱٫۶ سال بوده است که کمی کاهش یافته و در سال ۱۳۴۵ با افزایش موالید در کشور و افزایش امید به زندگی بدو تولد به رقم ۱۸٫۶ کاهش یافته است و از این زمان به بعد تا سال ۱۳۷۵ همچنان زیر ۲۰ سال باقی مانده است.

در سال ۱۳۸۰ میانه سنی پس از ۳۵ سال به ۲۰٫۸ سال می‌رسد و از این سال به بعد روند افزایشی خود را طی می‌کند و در سال ۱۴۰۰ به حدود ۳۳ سال و در سال ۱۴۳۰ به رقمی در حدود ۴۷ سال می‌رسد؛ این ارقام نشان می‌دهد که در سال ۱۳۴۵ نیمی از جمعیت کشورمان کمتر از ۱۸ سال و نیمی دیگر بیش از ۱۸ سال سن داشته‌اند اما در سال ۱۳۸۰ نیمی از جمعیت کمتر از ۲۰٫۸ و نیمی دیگر بیشتر از ۲۰٫۸ سال سن داشته‌اند.

در سال ۱۴۰۰ نیز نیمی از جمعیت زیر ۳۳ سال و بقیه بالای این سن قرار دارند که در سال ۱۴۳۰ سنی که جمعیت کشور را به دو نیم تقسیم می‌کند (میانه سنی) به رقم ۴۷ سال می‌رسد؛ درصد کهنسالی در جمعیت از سال ۱۳۸۵ روند افزایشی به خود گرفته است و در سال ۱۴۰۰ به ۶٫۷ درصد و ۳۰ سال پس از آن یعنی در سال ۱۴۳۰ به ۲۳٫۵ درصد می‌رسد همچنین در حالی که نسبت کهنسالی به کمسالان شاخص بین سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۸۰ همواره بین ۷ تا ۱۳ درصد نوسان می‌کند، در سال ۱۳۸۵ به ۲۰ درصد رسیده است و روند افزایشی خود را به‌سرعت ادامه می‌دهد و در فاصله سال‌های ۱۴۲۰ــ۱۴۱۵ از رقم ۱۰۰درصد عبور می‌کند و در سال ۱۴۲۰ به ۱۱۰ درصد می‌رسد.

این شاخص در سال ۱۴۳۰ بر اساس پیش‌بینی‌های حد متوسط سازمان ملل متحد به ۱۷۰ درصد خواهد رسید که بیانگر آن است که به‌ازای هر ۱۰۰ نفر زیر ۱۵ساله در جمعیت، ۱۷۰ نفر بالای ۶۵ساله در جمعیت خواهیم داشت.

(Visited 13 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=25350

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.