• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 22 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Saturday - 27 November - 2021

اخبار ویژه

مبارزه ویژه با مگس مدیترانه‌ای در نکا افتتاح سه واحد مسکن محرومان به مناسبت هفته بسیج در نکا تخصیص ۴۰ درصد از اعتبار بهزیستی نکا در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ روز مازندران و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هنری هنرمندان نکا برگزاری جشن فرهنگ و هنر تبرستان در تالار وحدت تهران ۵۰ لیتر در ثانیه افزایش دبی تامین آب ۴ شهر در استان مازندران شرایط حضور دانش‌آموزان در مدارس مازندران گاز کدام مناطق مازندران امروز و فردا قطع است؟ برآیند ۶ سال مذاکره فرسایشی لغو تحریم بود یا دو برابر شدن آن؟! نبویان: نظارت‌های فراپادمانی آژانس را نمی‌پذیریم/ برجام تحریم‌ها را بیشتر کرد از سوچلما تا بلژیک؛ پای صحبت‌های والیبالیستی با «خونِ آبی»/ کریمی: ضعیف بودن حریفان یک شوخی است جاده‌ای که استاندارد نیست/حل مشکل روشنایی شاید وقتی دیگر! حضور پُرقدرت مازندران در مسابقات کیوکوشین ساکاموتو کشور تک درنای سیبری در معرض خطر بحرانی انقراض است نو شدن جاده‌های مازندران صید ۲۱۵ تن ماهی استخوانی در مازندران

1

سابقه طولانی ارتباطات بین بزرگان ادیان الهی

  • کد خبر : 32044
  • ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳
سابقه طولانی ارتباطات بین بزرگان ادیان الهی
ارتباطات بین علمای ادیان الهی و مذاهب مختلف سابقه‌ای طولانی دارد و دیدار تاریخی آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیس نخستین دیدار عالمان و اندیشمندان شیعه با بزرگان ادیان دیگر نبوده است.

به گزارش پیک نکا، گروه دین و آئین، فاطمه ضیافتی فرامرزی: تبادل نظر و بعضاً برگزاری جلسات گفتگو میان بزرگان ادیان توحیدی سابقه‌ای طولانی دارد. نمونه‌های متعددی را می‌توان در تاریخ اسلام، مسیحیت و یهود یافت که در آن علمای هرکدام از این ادیان آسمانی با یکدیگر به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌اند.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان با گذشتن بیش از یکسال محدودیت‌های کرونایی برای یک سفر ۴ روزه امروز جمعه در میان تدابیر شدید امنیتی و مقررات منع ورود به بغداد، وارد عراق شد. در این سفر تاریخی، پاپ فرانسیس با آیت الله سیستانی نیز دیدار کرد.

ارتباطات بین علمای ادیان الهی و مذاهب مختلف سابقه‌ای طولانی دارد و این دیدار تاریخی نخستین دیدار عالمان و اندیشمندان شیعه با بزرگان ادیان دیگر نبوده است. آیت‌الله سید حسین طباطبایی بروجردی زعیم حوزه علمیه قم، را می‌توان از طلایه‌داران این عرصه دانست؛ عالم اندیشمندی که اعزام مبلغ به خارج از ایران را به منظور امر تبلیغ آغاز کرد و در عین حال با نگاه جامع خود منجر به تبادل علمی میان مدارس علمیه مذاهب مختلف در ممالک اسلامی شد. او اندیشه تقریب میان مذاهب اسلامی داشت و این مساله برایش از اهمیت خاصی برخوردار بود در نتیجه با هدف تحقق این مهم، نماینده‌ای برای عضویت در دارالتقریب به کشور مصر فرستاد و ثمره و برکت این رویکرد، فتوای معروف شیخ شلتوت برای به رسمیت شناخته شدن فقه شیعه نزد اهل سنت بود.

اقدامات آیت‌الله بروجردی به منظور تعامل و گفت‌وگو میان ادیان و البته نشر و تبلیغ دین مبین اسلام و خاصه مذهب تشیع محدود به موارد مذکور نشد. ایشان از هر فرصتی در راستای تحقق این هدف والا بهره می‌جست و این گواه تاریخ است که آن عالم وارسته در راستای نیل به این مهم، مجاهدت‌های فراوانی کرد و سرمایه کلانی را به این امر اختصاص داد تا جایی که مرکز اسلامی هامبورگ به عنوان مهمترین مرکز اسلامی و شیعی در اروپا با حمایت مالی وی تأسیس شد. همچنین حضور نمایندگان آیت‌الله بروجردی به عنوان مبلغ و مدرس در کشورهایی نظیر آمریکا، مصر، بریتانیا، عربستان، پاکستان نمونه‌ای دیگر از این اقدامات است که همه حکایت از آن دارد که زعیم حوزه علمیه قم تا چه اندازه تلاش بر گسترش تعامل و ایجاد ارتباط میان مسلمانان و سایر ادیان داشت.

نمونه‌هایی از این دست به ویژه در تاریخ معاصر فراوان است و چه بسا بخش قابل توجهی از آنها مرهون زحمات، پیگیری و به طور ویژه دغدغه علمای شیعی و ایرانی بوده است. این روال گرچه که عموماً با هدف تعامل علمی، تقریب مذاهب و وحدت انجام می‌شد اما دستاوردهای دیگری هم داشت که از جمله مهمترین آنها می‌توان به گسترش ظرفیت‌های فرهنگی و بالا بردن سطح فکر و اندیشه مردم در جوامع مختلف به منظور پذیرش پیروان دیگر ادیان و تعامل با آنان اشاره داشت.

البته در این بین نباید فراموش کرد که برخی از این دیدارها نیز با هدف دادخواهی، بیداری و روشنگری شکل گرفته است. امام موسی صدر که آوازه سخنرانی‌ها، روش تبلیغی نوین او و فعالیت‌هایش جهان اسلام را درنوردیده بود یکی از علمای برجسته شیعه بود که نسبت به ارتباطات بین ادیانی اهتمام ویژه ای داشت.

3712393 - سابقه طولانی ارتباطات بین بزرگان ادیان الهی

امام موسی صدر که به تعبیر حضرت آیت الله خامنه‌ای، فرزند حوزه‌ی علمیه‌ی قم و بازمانده‌ی یکی از خاندان‌های بزرگ علمی در جهان تشیع بود در عرصه مراوادت بین الادیانی و همکاری با علمای ادیان آسمانی برای رفع محرومیت مستضعفان و مقابله با توطئه‌های دشمنان ادیان الهی فعالیت‌های گسترده ای داشت.او خود یک مکتب بود