• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 25 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Tuesday - 30 November - 2021

اخبار ویژه

تفاهم اداره برق و شهرداری نکا در رسیدگی به روشنایی سطح شهر/ جریمه ۶۰۰ میلیونی، تعهد برق به شورا و شهرداری آسفالت ۵۴ هزار متر مربع از کوچه‌های شهر نکا تا شهریور ۱۴۰۱ تعویض بیش از ۱۴ کیلومتر شبکه های فرسوده آب در شهر و روستاهای نکا مبارزه ویژه با مگس مدیترانه‌ای در نکا افتتاح سه واحد مسکن محرومان به مناسبت هفته بسیج در نکا تخصیص ۴۰ درصد از اعتبار بهزیستی نکا در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ روز مازندران و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هنری هنرمندان نکا برگزاری جشن فرهنگ و هنر تبرستان در تالار وحدت تهران ۵۰ لیتر در ثانیه افزایش دبی تامین آب ۴ شهر در استان مازندران شرایط حضور دانش‌آموزان در مدارس مازندران گاز کدام مناطق مازندران امروز و فردا قطع است؟ برآیند ۶ سال مذاکره فرسایشی لغو تحریم بود یا دو برابر شدن آن؟! نبویان: نظارت‌های فراپادمانی آژانس را نمی‌پذیریم/ برجام تحریم‌ها را بیشتر کرد از سوچلما تا بلژیک؛ پای صحبت‌های والیبالیستی با «خونِ آبی»/ کریمی: ضعیف بودن حریفان یک شوخی است جاده‌ای که استاندارد نیست/حل مشکل روشنایی شاید وقتی دیگر! حضور پُرقدرت مازندران در مسابقات کیوکوشین ساکاموتو کشور

1

زشت‌ترین انتخابات آمریکا؛ شناسایی راه‌های ترامپ برای زدن زیرمیز انتخابات

  • کد خبر : 13634
  • ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰:۱۱
زشت‌ترین انتخابات آمریکا؛ شناسایی راه‌های ترامپ برای زدن زیرمیز انتخابات
هفته‌نامه اکونومیست با بررسی سناریو‌های انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در آمریکا، نوشت: هر نتیجه مناقشه‌برانگیزی در انتخابات ماه نوامبر می‌تواند خطری بزرگ برای دموکراسی باشد.

به گزارش پیک نکا، هفته‌نامه اکویومیست  مطلب اصلی این شماره خود را به چالش‌های انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ در ایالات متحده اختصاص داده است.

اکونومیست در سرمقاله خود با عنوان «انتخابات زشت آمریکا» نوشت:

روز کارگر، ایستگاه نخست در مسیر انتخابات ریاست جمهوری است. انتخاباتی که به نظر می رسد روی زشت خود را نشان خواهد داد.

طرفداران رئیس جمهور با معترضان تبعیض نژادی در پورتلند -اورگان- درگیر می‌شوند. یک هفته پس از شلیک و فلج کردن یک مرد آفریقایی-آمریکایی غیرمسلح توسط  پلیس و کشته شدن دو تظاهرکننده به ضرب گلوله یک هوادار رئیس‌جمهوری، دونالد ترامپ به کنوشا -ویسکانسین- سفر می‌کند تا مقابل یک ساختمان سوخته عکس بگیرد.

رئیس جمهور با اتخاذ استراتژی مبتنی بر «سود ناشی از ترس» در مورد ناآرامی‌های اخیر، به دنبال ایجاد چنین فضایی است. بسیاری از آمریکایی ها نگرانند که انتخابات نوامبر نه منادی یک تمرین نرم دموکراسی بلکه عیانگر یک اختلاف شدید و یک بحران قانون اساسی باشد.

آیا همه این‌ها اغراق است؟ در گذشته آمریکا دارای انتخابات خشونت‌آمیز و رقابتی بوده است. در سال ۱۹۶۸ یکی از نامزدها، بابی کندی، ترور شد. در سال ۱۹۱۲ تدی روزولت هنگام سخنرانی در ویسکانسین از ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفت. (او سخنرانی خود را قبل از عزیمت به بیمارستان به پایان رساند و زنده ماند.) مورخان هنوز درمورد اینکه چه کسی واقعاً در انتخابات ۱۸۷۶ پیروز شد بحث می کنند.

با این حال سیستم سیاسی همیشه موفق شده است رضایت بازنده‌ها را در انتخابات ریاست جمهوری خود جلب کند – حتی در انتخابات میانه جنگ داخلی. این نوار پیوسته طولانی نشان می‌دهد که آینده‌نگران باید همه چیز را متناسب نگه دارند. با این حال، یک خطر واقعی وجود دارد که ممکن است در ماه نوامبر رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی شود.

برای اطمینان از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت، دموکراسی‌ها نیاز به اقناع نامزدهای شکست‌خورده و بیش از آن پذیرش شکست از سوی هواداران‌شان دارند. یک نتیجه روشن در روز انتخابات کمک بسیاری به این امر می‌کند. بازندگان ممکن است از نتایج شفاف متنفر باشند، اما آن‌ها آن را قبول می کنند و برای انتخابات بعدی آماده می‌شوند. اما وقتی نتیجه مشخص نیست، به یک سیستم پشتیبان نیاز است.

نتایج انتخابات مورد مناقشه در دموکراسی‌های بالغ غربی نادر است، اما اتفاق می‌افتد. در سال ۲۰۰۶ سیلویو برلوسکونی در انتخابات ایتالیا به سختی شکست خورد و بدون مدرک ادعا کرد که تقلب گسترده‌ای صورت گرفته است. دادگاه عالی کشور به نفع رقیب وی رای داد و آقای برلوسکونی با وجود عدم رضایت به این حکم اما به آن تمکین کرد. در سال ۲۰۰۰ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دادگاه عالی پس از بازشماری مجدد آرا در فلوریدا حل و فصل شد. در هر دو مورد، احکام قضات برای خاتمه دادن به مشاجره و ادامه یافتن حرکت در کشور کافی بود.

در صورت پیروزی چشمگیر دونالد ترامپ یا جو بایدن، حدود نیمی از آمریکا محزون خواهد شد. بسیاری از دموکرات‌ها ترامپ را تهدیدی علیه دموکراسی می‌دانند. اگر او دوباره برنده شود میلیون‌ها نفر از آنها پریشان و مضطرب می‌شوند. در مقابل، در میان جمهوری خواهان، ترامپ هنوز از مقبولیت ۸۷ درصدی برخوردار است. اگر او ببازد، بسیاری از هوادارانش طرف مقابل را متهم به تقلب می‌کنند. اما اگر پیروزی با فاصله به اندازه کافی چشمگیر باشد، انتقال آرام قدرت نیازی به توقف ندارد. اگر ترامپ چنانچه میانگین نظرسنجی‌ها تاکنون نشان می‌دهند با فاصله ۸ درصدی شکست بخورد، هیچ راهی برای به چالش کشیدن مشروعیت نتایج انتخابات ندارد -هرچند که ممکن است راه‌هایی را برای دامن زدن به ناآرامی‌های بیشتر امتحان کند.

اگر نتایج انتخابات خیلی نزدیک باشد، ممکن است همه‌چیز حتی زشت‌تر شود. آمریکا از نظر میزان قدرت مقام‌های محلی و نیروهای حزبی در زمینه اداره انتخابات، با سایر دمکراسی‌ها تمایزدارد. تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی هنگام به روزرسانی از لیست رأی دهندگان واجد شرایط حذف می‌شود، طراحی برگه‌های رأی‌گیری، محل استقرار مراکز رأی دهی، اینکه آیا رأی‌گیری زودرس مجاز است و چه تعداد از مردم باید شاهد رأی‌گیری پستی باشند -مواردی که در سایر دموکراسی‌های بالغ در دست کمیسیون‌های غیرحزبی است- همه توسط افرادی که برچسب حزبی دموکرات یا جمهوری‌خواه دارند انجام می‌شود.

اگر نتایج انتخابات نزدیک باشد، همه این‌ها، محل مناقشه و دعوا خواهند بود و در نهایت در دادگاه‌هایی به ریاست قضاتی که توسط فرمانداران و روسای جمهور (جمهوری‌خواه یا دموکرات) منصوب شده‌اند، حل و فصل می‌شوند.

اگر مسائل فوق به اندازه کافی نگران‌کننده نباشد، شیوع کرونا خود می‌تواند بار اضافی بر دوش انتخابات رقابتی بگذارد. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ پرونده قضایی مربوط به کرونا توسط کمپین‌ها تشکیل شده است. شواهد از انتخابات مقدماتی احزاب حاکی از آن است که اگرچه برخی از ایالت‌ها، مانند ویسکانسین‌، به‌رغم شیوع کروناویروس، انتخابات نسبتاً منظمی را برگزار کردند، اما برخی دیگر در این امر موفق نبودند. بطور مثال شمارش  آرای پستی تا هفته‌ها پس از روز انتخابات مقدماتی در نیویورک ادامه یافت. در ماه نوامبر ، برخی از ایالت‌های کلیدی، از جمله میشیگان، برای اولین بار رای‌گیری پستی را بصورت گسترده آزمایش می‌کنند.

اگر انتخابات نزدیک باشد و در شمارش آرا در شب انتخابات تاخیر ایجاد شود، به خوبی به نظر خواهد رسید که ترامپ در برخی از ایالت های مهم و کلیدی پیروز شده است. او ممکن است قبل از پایان یافتن شمارش آراء و اعلام رسمی نتایج -همانطور که در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۸ در فلوریدا انجام داد- ادعای پیروزی کند.

با شمارش بیشتر آرای پستی، نتیجه می‌تواند به نفع جو بایدن متمایل شود و به این ترتیب آمریکا دو نامزد خواهد داشت که مدعی پیروزی هستند. پرونده‌های انتخاباتی در چندین ایالت ممکن است برای رسیدگی به دادگاه‌ها بروند. اعتراضات مردمی -که برخی از آنها مسلحانه هستند- قطعاً فوران خواهد کرد. رئیس جمهور ممکن است گارد ملی را -همانطور که این تابستان تهدید کرد- اعزام کند. و یا مأموران فدرال را برای کنترل جمعیت ناآرام به شهرهای دموکرات بفرستد، همانطور که در پورتلند اتفاق افتاد.

در این فاصله، به راحتی می توان فراموش کرد که انتخابات ریاست جمهوری مناقشه برانگیز در سال ۲۰۰۰ چگونه بوده است. آن مناقشه در زمانی رخ داد که آمریکا اعتماد به نفس حداکثری داشت، قبل از ۱۱ سپتامبر بود، چین ظهور نکرده بود، دعواهای انتخاباتی به شبکه‌های اجتماعی منتقل نشده بود و اساساً در آن هنگام اختلاف بین دو نامزدی بود که طبق استانداردهای فعلی مرکزگرای معتدل و میانه‌رو محسوب می‌شوند.

حال تصور کنید که پس از کشته شدن ۲۰۰ هزار آمریکایی در یک اپیدمی چیزی مانند بازشماری مجدد آراء فلوریدا در چندین ایالت رخ دهد، درحالی‌که تعداد زیادی از رای دهندگان آن را غیرقانونی و عیرمنصفانه می‌دانند، و طرف دیگر میلیون‌ها نفر فارغ از شواهد، متقاعد شده‌اند که نامزد آن‌ها به وضوح پیروز است اما به دلیل تقلب گسترده در انتخابات پیروز خواهد شد.

اگر آقای ترامپ در آرای عمومی شکست می‌خورد، اما در کالج انتخاباتی پیروز می‌شد -همانطور که در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد- در اینصورت ۴۰ درصد از دموکرات‌ها می‌گویند که انتخابات باید دوباره برگزار شود. و چنانچه ترامپ ریاست‌جمهوری را از دست دهد، تقریباً ۳۰ درصد جمهوری‌خواهان فکر می‌کنند که اگر ادعاهایی مبنی بر رای گیری غیرقانونی گسترده وجود داشته باشد ، مناسب است که ترامپ از ترک کاخ سفید خودداری کند -ادعاهایی که وی از همین حالا در رابطه با رای‌گیری پستی مطرح کرده است.

این انتخابات -برای آمریکا و سایر نقاط جهان- از چنان اهمیتی برخوردار است که مقامات ایالتی -با یادآوری اینکه وامدار قانون اساسی هستند، و نه حزب خود- باید هر کاری از دستشان برمی‌آید جهت حصول اطمینان از صحت و سهولت فرآیند انتخابات انجام دهند.

حتی یک پیروزی مقتدرانه نیز می‌تواند با لغزش‌هایی همراه باشد. در صورتیکه رقابت تنگاتنگی رقم بخورد، ممکن است آمریکا نتواند رضایت بازندگان را جلب کند، و بدون آن، دموکراسی‌ها با دردسری بزرگی روبرو هستند.

(Visited 12 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=13634

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.