• امروز : چهارشنبه - ۲۹ دی - ۱۴۰۰
  • برابر با : 16 - جماد ثاني - 1443
  • برابر با : Wednesday - 19 January - 2022

اخبار ویژه

گزارش تصویری | بدرقه شهدای خوش‌نام تا بهشت در نکا گزارش تصویری | وداع مردم نکا با شهید گمنام در دومین سالگرد شهادت حاج قاسم شهید سلیمانی تازه پس از شهادت متولد شده است/ اصحاب فتنه قبل از مرگشان مرده‌اند گزارش تصویری | خزان دلربای پاییزی جنگل هزارجریب نکا گزارش تصویری | زیبایی‌های پاییزی شهر نکا گزارش تصویری | لحظاتی در میان اهل قبور نکا تفاهم اداره برق و شهرداری نکا در رسیدگی به روشنایی سطح شهر/ جریمه ۶۰۰ میلیونی، تعهد برق به شورا و شهرداری آسفالت ۵۴ هزار متر مربع از کوچه‌های شهر نکا تا شهریور ۱۴۰۱ تعویض بیش از ۱۴ کیلومتر شبکه های فرسوده آب در شهر و روستاهای نکا مبارزه ویژه با مگس مدیترانه‌ای در نکا افتتاح سه واحد مسکن محرومان به مناسبت هفته بسیج در نکا تخصیص ۴۰ درصد از اعتبار بهزیستی نکا در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ روز مازندران و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هنری هنرمندان نکا برگزاری جشن فرهنگ و هنر تبرستان در تالار وحدت تهران ۵۰ لیتر در ثانیه افزایش دبی تامین آب ۴ شهر در استان مازندران شرایط حضور دانش‌آموزان در مدارس مازندران

3

راهنمای کامل سفر به جنگل پلنگ دره

  • کد خبر : 10890
  • ۰۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۲۴
راهنمای کامل سفر به جنگل پلنگ دره
پلنگ دره یکی از دلرباترین مناطق جنگلی استان مازندران می باشد که در نزدیکی شهر شیرگاه واقع شده است.

به گزارش پیک نکا، جنگل پلنگ دره واقع در شیرگاه مازندران یکی از زیباترین و جذاب ترین مسیر های طبیعت گردی استان مازندران است.جنگلی بکر و سرسبز که در طی مسیرش، نوای رودخانه شنیده می‌شود.

معرفی جنگل پلنگ دره

معرفی جنگل پلنگ دره
معرفی جنگل پلنگ دره

جنگل و آبشار پلنگ دره یکی از چشم نواز ترین بخش های طبیعت مازندران به شمار می روند. کافی است گوش به صدای دلنشین رودخانه پلگ دره بسپارید و منشا اصلی آن را دنبال کنبد تا به آبشار ۸ متری آن برسید. در میان راه با چشمه های فراوانی رو به رو می شوید که از میان سنگ های خزه زده بیرون زده اند و به فضای پاک پلنگ دره، حال و هوای مطبوع و دلنشین بخشیده اند.

جذابیت این سفر تنها به جنگل و آبشار آن منتهی نمی شود و این را می توان در جاده پر رمز راز منتهی پلنگ دره نظاره کرد. تنها کافی است ۱۳ کیلومتر از جاده اصلی جنگل بگذرید تا چهره آبشار نمایان شود. برای دست یابی به این آبشار زلال بایستی از عرض ۱۵ متری رودخانه که تنها نیم متر عمق دارد عبور کنید، پس حتما با خود لباس اضافی به همراه داشته باشید. عبور از میان جاده های خاکی پوشیده شده به وسیله درختان پهناور و کهنسال بی شک یکی از خاطره انگیز ترین بخش های سفر به پلنگ دره است. این مسیر خاکی مکان بسیار مناسبی برای دوچرخه سواری است چراکه فاقد شیبه های تند و نفس گیر بوده و مناظر محصور کننده راه، گذر زمان را برای بینندگانش بی معنی می کنند. پلنگ دره فاقد حیوانات درنده و سمی است و خطری تهدید کننده مسافران نخواهد بود اما سکوت جنگل شاید کمی رعب برانگیز باشد.
طبیعت دلنشین پلنگ دره در تمام فصل های سال چهره منحصر به فرد و دلنشینی را به خود می گیرد ولی شاید راه دسترسی به آن در برخی زمان ها کمی سخت باشد. نیمه اول سال بهترین زمان برای این سفر است و می توان شاهد هوایی خنک و مطبوع بود.

سفر به طبیعت پلنگ دره برای تمامی سنین اعم از پیر و خردسال راحت بوده و نیازی به پیاده روی از میان سنگ ها و راه های صعب العبور ندارد اما به همراه داشتن لباس، کفش مناسب، جعبه کمک های اولیه و چراغ قوه، خالی از لطف نیست.

چرا به جنگل پلنگ دره سفر کنیم؟

چرا به جنگل پلنگ دره سفر کنیم؟
چرا به جنگل پلنگ دره سفر کنیم؟

مسیر رسیدن به پلنگ دره خیلی قشنگ است. وارد جاده‌ خاکی محلی که بشوید، از بین درخت‌های تنومند و سربه فلک کشیده باید رانندگی کنید. بعد پیاده‌رویتان شروع می‌شود، از بین درخت‌ها رد می‌شوید و آنها سایه سخاوتمندانه‌شان را رویتان پهن کرده‌اند.

اما فقط جنگل نیست، رودخانه‌‌های کم‌عمق و چشمه‌های جوشانی سر راه‌تان می‌بینید. صخره‌ها از خزه پوشیده شده و همه جا سبز است و خرم. پوشش گیاهی اینجا خیلی متنوع است ولی خیالتان راحت، از خرس و پلنگ و در کل حیوان وحشی در آن حوالی خبری نیست.

از رودخانه که بگذرید باید قید لباس‌های خشک‌تان را بزنید. بیشتر رودخانه کم‌عمق است ولی جاهایی هم هست که آب تا نیم متر بالا آمده و حسابی خیس‌تان می‌کند. نگران شرجی هوای شمال هم نباشید، چون با آب‌تنی حسابی خنک می‌شوید. راه رفتن توی این رودخانه یکجورهایی شبیه راه رفتن در تنگه واشی‌ست اما آب این رودخانه به سردی تنگه واشی نیست؛ هر چه باشد از میان جنگل می‌گذرد. عرض رودخانه در بیشترین حالت به حدود ۱۵ متر می‌رسد.

به آبشار که برسید، اگر هم خسته شده باشید، خستگی‌تان کمی درمی‌رود. آب آبشار در حوضچه‌ای می‌ریزد که کف آن با سبزه پوشیده شده. کار عاقلانه این است که که فکری هم برای ناهار کرده باشید و همراهتان چیزی برده باشید.

زیبایی های جنگل پلنگ دره

زیبایی های جنگل پلنگ دره
زیبایی های جنگل پلنگ دره

چشمه‌های متعدد و رودخانه‌ای زیبا و تمیز با عمق کم نیز یکی دیگر از زیبایی‌های جنگل پلنگ دره جز جنگل های بکر و دست نخورده به شمار می‌رود. این جنگل‌ها جانور درنده خو و خطرناک ندارند. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید خطری شما را تهدید نمی‌کند. در این مسیر خاکی و جنگلی حتی می‌توانید دوچرخه سواری کنید. زیرا مسیر جنگل پلنگ دره شیب تند و نفس‌گیر ندارد. از ابتدای جاده اصلی تا خود آبشار پلنگ دره بیش از ۱۳ کیلومتر راه نیست.

در هر وضعیت آب و هوایی می توان این مسیر را رفت و پیاده روی اجباری ندارد، با هر سن و سالی (خرد سال و افراد مسن) می توانید همسفر شوید. شایان ذکر است جهت رفتن به آبشار پلنگ دره و حوضچه سنگی، باید یک بار از عرض رودخانه (۱۵ متری) به عمق نیم متری عبور کنید از این رو دمپایی و لباس مناسب به همراه داشته باشید. پیشنهاد می شود جعبه کمک های اولیه چراغ قوه و باس و کفش مناسب به همراه داشته باشید.

جنگل پلنگ دره کجاست؟

جنگل پلنگ دره کجاست؟
جنگل پلنگ دره کجاست؟

چشمه‌های متعدد و رودخانه‌ای زیبا و تمیز با عمق کم نیز یکی دیگر از زیبایی‌های جنگل پلنگ دره جز جنگل های بکر و دست نخورده به شمار می‌رود. این جنگل‌ها جانور درنده خو و خطرناک ندارند. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید خطری شما را تهدید نمی‌کند. در این مسیر خاکی و جنگلی حتی می‌توانید دوچرخه سواری کنید. زیرا مسیر جنگل پلنگ دره شیب تند و نفس‌گیر ندارد. از ابتدای جاده اصلی تا خود آبشار پلنگ دره بیش از ۱۳ کیلومتر راه نیست.

در هر وضعیت آب و هوایی می توان این مسیر را رفت و پیاده روی اجباری ندارد، با هر سن و سالی (خرد سال و افراد مسن) می توانید همسفر شوید. شایان ذکر است جهت رفتن به آبشار پلنگ دره و حوضچه سنگی، باید یک بار از عرض رودخانه (۱۵ متری) به عمق نیم متری عبور کنید از این رو دمپایی و لباس مناسب به همراه داشته باشید. پیشنهاد می شود جعبه کمک های اولیه چراغ قوه و باس و کفش مناسب به همراه داشته باشید.

لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=10890

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.