• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 9 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Friday - 18 June - 2021

اخبار ویژه

عکس/ آیت الله نوری همدانی رای خود را به صندوق انداخت علی لاریجانی در ساری رای داد دو غافلگیری بزرگ در ساعات اولیه آغاز انتخابات در ایران ! + جزئیات وزیر اطلاعات: حضور حداکثری در اراده دوستان و دشمنان نظام اثرگذار است آمریکا: نمی‌توان زمان مشخصی برای پایان مذاکرات وین اعلام کرد سه سفارش آیت الله جنتی پس از انداختن رای به صندوق چشم انداز بورس در دولت جدید عکس/ شعبه اخذ رای انتخابات ایران در کره‌جنوبی رحمانی فضلی: بازرسین مرتب کار بازرسی را انجام و اگر خطایی بود به ما اطلاع دهند آیت‌الله رئیسی رای خود را به صندوق انداخت اولین واکنش وزارت کشور به تاخیر در آغاز رأی گیری سلطانی فر: حضور ورزشکاران در پای صندوق‌های رای پشتوانه‌ای برای حرکت مردم است جلیلی و زاکانی هنوز در انتخابات حضور دارند ؟ دستور ستاد انتخابات کشور به استانداران و فرمانداران درباره تعرفه‌های انتخاباتی لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات ۱۴۰۰ رهبر انقلاب ساعت ۷ صبح روز جمعه رای خود را به صندوق خواهند انداخت

2

در « بانک کشاورزی مازندران » چه خبر است ؟ / شفاف سازی یا فرافکنی ؟!

  • کد خبر : 12733
  • ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
در « بانک کشاورزی مازندران » چه خبر است ؟ / شفاف سازی یا فرافکنی ؟!
مدیر امور شعب بانک کشاورزی مازندران در نشست خبری به جای اینکه اسم این بدهکاران و حامیان آنان را اعلام کند، علنی می گوید ما نمی توانیم پول بیت المال را از این افراد که حامیان قدرتمندی دارند، پس بگیریم و ....

به گزارش پیک نکا، مازندران استانی کشاورزی با اراضی، باغات و پهنه های گسترده ای است که بخش قابل توجهی از شهروندان این اقلیم خوش آب و هوا اعم از مرد و زن و پیر و جوان را در این بخش به کار گرفته است.

ماده دو اساسنامه بانک کشاورزی نیز ‌”هدف این بانک را فراهم آوردن امکانات اعتباری برای زندگی بهتر در روستا و ارتقا سطح درآمد روستاییان از یکسو، افزایش تولیدات کشاورزی، ایجاد و‌توسعه صنایع کوچک و سنتی واقع در مناطق روستایی و مشارکت در فعالیتهای مربوط از سوی دیگر” می‌داند و با توجه به اینکه این بانک، مجری بسیاری از طرح های حوزه کشاورزی است، توقع داشتیم رابطه بهتری با کشاورزان مازندران داشته باشد و حتی کشاورزان، این بانک را خانه دوم خود بدانند اما در عمل چنین نیست.

حقیقت این است که بانک کشاورزی مازندران هرگز نتوانست با نگاهی آمایشی و با توجه به این حقیقت که به دلیل موضوع ارث، اراضی کشاورزی طی چند دهه اخیر آب رفتند و کشاورزی  کوچک مقیاس در مازندران، تکثیر یافت، طرح حمایتگرانه تدوین و اجرا کند و بیراه نیست اگر بگوییم نهایت حمایت این بانک از کشاورزان، پرداخت سلف و تسهیلات ناچیزی است که با درصد سود نسبتاً زیاد از کشاورزان اخذ می شود ضمن اینکه در بیمه محصولات کشاورزی نیز هرگز رضایت این قشر ارزشمند جلب نشد و این بانک در همه موارد، حرف از کمبود اعتبار می زند و کوتاهی های خود را توجیه می کند.

در چنین شرایطی مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان مازندران در نشست خبری اخیر خود با برخی رسانه های دست چین شده ، از ابربدهکاران بانکی در استان خبر داد که به گفته او تعدادشان ۳۴ نفر است و با حمایت های افرادی دیگر به تنهایی ۱۴ درصد از منابع را گرفتند و پس ندادند.

محمد تقی قزل سفلی با اشاره به  ۶هزار میلیارد ریال طلب بانک  از بدهکاران این استان ، گفت:  عمده این طلبکاری مربوط به ۳۴نفری است که به رغم وجود مستندات، واحد حقوقی بانک هنوز نتوانسته وصول کند.

وی بدون اعلام رقم بدهی دانه درشت ها به طور جداگانه و در حالی که انگار سیستم بانکی را با میدان ورزشی اشتباه می گیرد و حرف از زور و زورآزمایی می زند ، ادامه می دهد :  از ۶ سال پیش تا کنون تلاش های زیادی  برای وصول طلبکاری از این ۳۴نفر صورت گرفته است اما به صورت واضح و شفاف عرض کنم که زورمان به این افراد نمی رسد.

قزل سفلی تصورات خود را به زبان می آورد و می گوید : به نظر می رسد پشت این افراد بدهکاران با رقم بالا افرادی هستند که حتی مستندات واحد حقوقی بانک نتوانسته آنان را مجاب به پرداخت کند.” « جملات نقل به مضمون از خروجی یک خبرگزاری »

در خصوص ادعای مدیر امور شعب بانک کشاورزی سه نکته را قابل طرح می دانیم:

نخست اینکه ایشان از ۵ مردادماه سال گذشته به این سمت منصوب شدند و نخستین نشست خبری و گزارش عملکرد خود را در ایام الله دهه فجر ۹۸ دادند اما برابر متن سخنانی که در خروجی برخی سایت ها هنوز هم موجود است، چیزی در خصوص این که ۳ تا ۶ سال است ۳۴ نفر از پرداخت بدهی کلان خود طفره می روند ، چیزی نگفتند و سوال ما این است که چرا ؟

آیا پس از ۵ ماه از آغاز به کار در بانک استان، هنوز از این تضییع حقوق مردم بی خبر بود ؟ اگر آگاهی داشت چرا در برابر تضییع حقوق بیت المال به تعبیر مقام معظم رهبری پیراهن پاره نکرد؟ اگر در خود توان احقاق حق ندید آیا نمی توانست به نهادهای نظارتی و دستگاه قضایی نامه ای بنویسد و از توان قانونی این نهادها استفاده و از آنان درخواست کمک کند و اساساً  آیا این کار را کرد ؟ و اساسا رسانه ای کردن آن چه دردی را دوا می کند ؟

دوم اینکه وی در نشست خبری اخیر نیز کاملا تسلیم می شود و اظهار عجز می کند و می گوید ما توانی برای بازپس گیری از این افراد نداریم که در این خصوص نیز باید گفت وصول مطالبات یکی از مهمترین بخش وظایف یک مدیر و رییس بانک است چون هیچ بانکی، چاه پر از پول ندارد و بخش اعظمی از خدمات هر بانک، به بازگشت همین منابع متوقف و مشروط است و هرچه این بخش فعال تر باشد، کیفیت و کمیت انواع خدمات بانکی، توسعه می یابد و اگر ایشان نمی تواند ۱۴ درصد از منابعی که به دانه درشت ها داده شد را دریافت کند، چرا این کرسی را اشغال کرد؟ چرا جای خود را به مدیری که  توان و جرات و جسارت بازگرداندن این منابع به مجرای قانونی را دارد، نمی دهد!

مدیر امور شعب بانک کشاورزی مازندران در نشست خبری به جای اینکه اسم این بدهکاران و حامیان آنان را اعلام کند، علنی می گوید ما نمی توانیم پول بیت المال را از این افراد که حامیان قدرتمندی دارند، پس بگیریم و با این اظهار عجز، هم به بدهکاران و هم به حامیان قدرتمندشان این پیام را می دهد که حالا حالاها پرداخت نکنید، اما بهتر است این حقیقت تلخ را نیز توضیح دهد که چند کشاورز زحمتکش به این دلیل، پشت باجه دریافت تسهیلات حداقلی ماندند و ناامید و چه بسا نابود شدند و مسبّب این یاس و نابودی چه کسی است؟

نکته بعدی در پیوند با نشست های خبری بانک کشاورزی نیز موضوع مهم و پر از مشکل و چالش بیمه محصولات کشاورزی است که در چند جمله به آن پرداخته می شود در حالیکه چالش های این بخش گسترده است و ما در قالب گزارشی ویژه به آن پرداختیم و به زودی رسانه ای خواهد شد.

نکته آخر اینکه بانک کشاورزی استان در این سالها همواره نشست های خبری خود را گزینشی و مدیریت شده و با حضور حداقلی خبرنگاران برگزار کرد ، شاید یکی از دلایلش این باشد که تمایل ندارد با چنین سوالاتی مواجه شود . اما کار خبرنگار و رسانه، سوال از مدیر است و مدیر نیز برای شفاف سازی تکلیف دارد و چه بسا اگر این مدیر بانکی از ظرفیت رسانه های منتقد بهره می گرفت، کار به تسلیم نمی رسید و در آخر  اینکه وقتی مدیر استانی یک بانک معتبر، آشکارا  از اجرای بخشی از مهم ترین وظایف خود  اظهار عجز کند، تکلیف مدیران دیگر شعب معلوم است!

(Visited 56 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=12733

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.