• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
 • برابر با : 12 - صفر - 1443
 • برابر با : Sunday - 19 September - 2021

اخبار ویژه

اجتماع عزاداران حسینی در حرم شهدای گمنام نکا + پوستر ضرورت عزم ملی برای احیای میانکاله/ منطقه آزاد نیاز جدی مازندران است کشف ۱۲۲ فقره سرقت در شش شهر مازندران تبیین درست فلسفه اربعین، راه روشنی را برای جاماندگان از این قافله ترسیم می کند اختصاص عوامل انگیزشی برای استادان فعال در جذب دانشجو قطع زنجیره انتقال کرونا در نکا با اجرای رزمایش هوشمند طرح شهید سلیمانی فاز نخست ایمن‌سازی خط ۳۰ اینچ انتقال گاز به شمال کشور در منطقه ۴ عملیات انتقال گاز انجام شد کامیون‌داران نکا یک سال سهمیه لاستیک دریافت نکرده‌اند موسی خلیلی به عنوان شهردار نکا ابقا شد مردمی بودن و دوری از اشرافی گری در دستور کار مسئولان باشد کشف مواد مخدر در ساری و نکا تعداد بستری ها به ۲۵۵۲ نفر رسید/بستری ۳۳۸ کرونایی جدید در ۲۴ شاعر گذشته/۱۷ شهرستان از وضعیت قرمز خارج شدند جلوگیری از انحرافات و افراط گری در عزاداری نیازمند اطلاع رسانی به موقع است عمل صالح و ایمان پشتوانه محکمی برای انسان و روز قیامت است برگزاری مراسم عصر شعر عاشورایی «بوریا» در مازندران تصاویر/ آیین قرعه‌کشی مسابقه کتابخوانی «از فیضیه تا الرشید» در نکا

1

خانه‌سازی در دولت روحانی نصف و مسکن ۶۵۰ درصد گران شد

 • کد خبر : 34252
 • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۹:۳۷
خانه‌سازی در دولت روحانی نصف و مسکن ۶۵۰ درصد گران شد
کاهش ۵۰ درصدی ساخت‌وساز و افزایش ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن در کنار رشد سرسام‌آور قیمت اجاره‌بها، گوشه‌ای از کارنامه دولت روحانی در حوزه مسکن است.

به گزارش پیک نکا، روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

خانه‌سازی در دولت روحانی نصف و مسکن ۶۵۰ درصد گران شد/ دردسر وعده های مسئولان دولتی به کارمندان/ مشاور خاتمی: اکثریت مردم اعتمادی به اصلاح‌طلبان ندارند

کیهان

نتیجه بی‌انضباطی مالی: تحویل دولت با تورم ۴۰ تا ۵۰ درصدی!

یک روزنامه اصلاح‌طلب می‌گوید: روحانی دولت را با تورم ۴۵ تا ۵۰ درصدی در نیمه سال تحویل می‌دهد.

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی با عنوان «تورم ۵۰ درصدی در نیمه نخست ۱۴۰۰» نوشت:  بیشتر اقتصاددانان معتقدند برای کنترل تورم در اقتصاد ایران، باید رشد نقدینگی هدفگذاری شده و به زیر ۲۰ درصد برسد؛ ضمن اینکه بسیاری از کشورها برای رشد نقدینگی در اقتصادشان هدفگذاری انجام داده و براساس آن عمل می‌کنند. جایی که تورم ثبت شده برای سال ۱۳۹۹ در مرز ۴۳ درصد شد وپیش‌بینی تورم در نیمه نخست ۱۴۰۰ به گزارش اخیر پژوهشکده آمار از ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد بود! و این به معنای این است که با وجود افزایش حقوق پایه کارگران و کارمندان طی چند ماه آینده قدرت خرید بسیاری از آحاد جامعه باز هم کمتر و کمتر خواهد شد.

البته در این وادی، تورم ناشی از سیاست‌های پولی یا تورم پولی، تورم وارداتی به دلیل واردات محور بودن اقتصاد، افزایش قیمت کالاها و خدمات وارداتی، نوسانات ارزی، تورم حاصل از بی‌انضباطی‌های مالی دولت را نیز باید در نظر داشت.

در این میان برداشت‌های اخیر دولت مدعی «تدبیر و امید» از صندوق توسعه ملی به مانند این است که بانک مرکزی پول چاپ کرده را هم باید در نظر داشت. در واقع همین بی‌انضباطی‌های مالی به کسری بودجه ختم می‌شود؛ در این حالت همیشه طرف هزینه‌ها انجام شده و دولت باید منابعی برای کنترل هزینه‌ها داشته باشد و در نهایت نیز مجبور به استقراض از بانک مرکزی یا برداشت از بانک‌ها و صندوق توسعه ملی می‌شود. کما اینکه آمارها نشان می‌دهد که بدهی دولت به بانک مرکزی و بانک‌ها در ۲ سال اخیر به شدت بالا رفته است.

با توجه به تمام این جهات نیز هست که موضوع بررسی وضعیت تورم چه در سطح جهان پس از شیوع کرونا و به‌ویژه ایران که اگرچه اَبَرتورم ۳ رقمی نداشته است، اما جزو تورم‌های بزرگ دنیاست، آن‌هم در حالی که رکود اقتصادی نیز حکمفرماست! تورمی که موجب شده است تا پژوهشکده آمار نیز تورم سال جاری را در ۳ سناریوی بدبینانه افزایش جهشی تورم، خوشبینانه ثبات قیمت‌ها و حد وسط این دو حالت پیش‌بینی کند.

بر اساس سناریوی سوم که احتمال تحقق آن بیشتر است، روند افزایشی نرخ تورم سالانه ادامه داشته و در شهریور ۱۴۰۰ به ۴۵/۱ درصد می‌رسد.

 

وقتی متهم سوء مدیریت بازار مدعی تشکیل دولت کارآمد می‌شود!

وزیر کار و رفاه روحانی، وعده تشکیل دولتی شبیه دولت خاتمی را می‌دهد، چون می‌داند که مردم چه قدر از دولت روحانی ناراضی هستند اما یادشان نیست که دولت روحانی همان ادامه دولت دو دهه قبل خاتمی است. این سخنان البته تلویحاً اعتراف به ناکارآمدی و عدم محبوبیت دولت روحانی است.

روزنامه جوان با اشاره به اعلام نامزدی محمد شریعتمداری و اظهارات عجیب و غریب وی نوشت: محمد شریعتمداری که هم‌اکنون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت روحانی است، در نشست «جبهه اصلاحات ایران» از دولتی گفت که تصمیم دارد تشکیل بدهد. عبارت «دولت سوم خاتمی را تشکیل می‌دهم» از سخنان شریعتمداری تیتر رسانه‌های اصلاح‌طلب بود. «شریعتمداری در این جلسه آدرس‌هایی از دولتی که در نظر دارد ارائه کرد؛ دولتی که او نام آن را «دولت سوم خاتمی» گذاشته و معتقد است می‌تواند مشکلات کشور را حل‌وفصل کند.

شریعتمداری در این جلسه از آمارهای ناامیدکننده‌ای گفته است. از افزایش جمعیت زیر خط فقر و ناامیدی ۷۰ درصد مخاطبان وزارت خانه‌اش -وزارت رفاه- نسبت به آینده گفته است. اما آنها را نه حاصل مدیریت خود، بلکه اثر تحریم‌ها دانسته است. اما در عین حال، او برای‌اشاره به دوران موفق مدیریتی خود و همکارانش از دو دولت روحانی که در هر دو آنها وزیر بوده، عبور کرده و می‌گوید: «یک دوره مدیریت موفق در دوره هشت ساله ریاست خاتمی بوده است.

شریعتمداری در حالی از دو دولت روحانی عبور می‌کند و از دولت سوم خاتمی می‌گوید که اگر قرار بر نسبت شخص او با دولت‌ها باشد، او یقیناً با دولت روحانی نسبت بیشتری دارد تا دولت خاتمی؛ حتی اگر مدح و ثنای او در مورد دولت خاتمی را درست بدانیم! او در دولت خاتمی هشت سال وزیر بازرگانی بوده است. در دولت روحانی علاوه‌بر مسئولیت دو وزارتخانه و معاونت اجرایی و سرپرست وزارتخانه‌ای دیگر و… ریاست ستاد انتخاباتی روحانی را هم در انتخابات سال ۹۶ برعهده داشت. در حالی که در انتخابات دوم خرداد ۷۶ او از حامیان ری‌شهری، رقیب خاتمی بود. از سویی او در سال ۹۷ با خطر جدی استیضاح توسط مجلس مواجه شد، اما با استعفا توانست از استیضاح مجلس در سمت وزیر صمت بگریزد و سپس این وزیر استیضاحی و مستعفی در اقدامی تأمل‌برانگیز و عجیب از سوی حسن روحانی به عنوان وزیر پیشنهادی کار معرفی شد! دلایل استیضاح او که با استعفا از آن فرار کرد، بدین شرح بود: عدم کنترل و مدیریت بازار و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و احتکار کالا، عدم مدیریت صحیح بر تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی، عدم پیشگیری از گران‌فروشی محصول واحدهای صنعتی بزرگ که به نوعی وابسته به دولت هستند، عدم انجام کامل وظایف قانونی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وجود فساد و رانت در واردات خودرو و ثبت سفارش برای دریافت ارز و عدم نظارت بر صنایع خودروسازی کشور که سبب گران‌فروشی، احتکار خودرو و به هم ریختگی بازار.

موضوع این است که مردم اکنون با اثرات دولت روحانی به طور مستقیم دست و پنجه نرم می‌کنند و نمی‌شود در مورد محسنات خیالی دولت تدبیر و امید گفت؛ اما از پایان عمر دولت خاتمی ۱۶ سال می‌گذرد و مردم چندان یادشان نیست در آن سال‌ها چه گذشت؛ لذا می‌شود از آن دوران قصه گفت و مردم را جذب کرد. وگرنه حاصل مدیریت امثال شریعتمداری‌ها همین دولت روحانی است.

 

مشاور خاتمی: اکثریت مردم اعتمادی به اصلاح‌طلبان ندارند

عضو شورای مشورتی خاتمی گفت: بی‌اعتمادی اکثریت جامعه به اصلاح‌طلبان یک واقعیت تلخی است.

عبداله ناصری در گفت‌وگو با روزنامه آرمان تصریح کرد: جریان اصلاحات به دو بخش اصلاح‌طلبان مردم‌محور و قدرت‌محور تقسیم می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که «تحلیل شما از شرایط و موقعیت اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو چگونه است و از آنجایی که آنها با کاهش چشمگیر اعتماد عمومی روبه‌رو هستند برای بازیابی سرمایه اجتماعی باید اصلاح‌طلبان چه کارهایی انجام دهند؟»، گفت: بی‌اعتمادی اکثر جامعه به اصلاح‌طلبان یک واقعیت تلخی است که از سال ۹۶ شدت گرفت. به همین دلیل بارها بر این نکته تاکید کرده‌ام که انتخابات ۱۴۰۰ یک وقت طلایی برای اصلاح‌طلبان است. در پیروزی آنها در این انتخابات تردید دارم اما بهترین فرصت برای بازسازی اجتماعی است. بعضی از دوستان اصلاح‌طلب متاسفانه دچار یک توهم تاریخی هستند که اگر فلانی نشد، بهمانی بهتر از یک اصولگراست. این توهم یک مردم‌فریبی هم است. برای همیشه این نگاه «میان بد و بدتر یکی را» باید از بین برود. نکته مهم‌تر این است که این انتخابات بهترین موقعیت برای پالایش اصلاح‌طلبان است. وقتی برخی مدیران اعتقادی به اصلاح‌گری ندارند، اصلاح‌طلبان حکومت‌محور همان اصولگرایانند. من کرباسچی و کواکبیان را به روحانی و لاریجانی نزدیک‌تر می‌دانم تا به امین‌زاده و آرمین. برخی شاید بگویند این رویکرد موجب انشعاب و انشقاق خواهد شد. ایرادی ندارد، هویت جبهه‌ای اساسا هویت حزبی را بی‌معنا کرده است و احزاب اصلاح‌طلب باید از این پس درون‌حزبی و طبق باورشان کنشگری کنند.

این فعال اصلاح‌طلب درباره قضاوتش نسبت به نامزدی جهانگیری، محسن هاشمی و پزشکیان می‌گوید: در مورد این سه بزرگواری که نام بردید من با عرض معذرت و صراحتا نکاتی را عرض می‌کنم. آقای پزشکیان فردی غیراصلاح‌طلب، مستقل، شجاع و پاکدست است. آقای جهانگیری اصلاح‌طلب غیرجامعه‌محور، قوی ولی باسابقه در دولت تدبیر و امید جایگاه رای در میان مردم مثل گذشته شاید ندارد. آقای هاشمی یک اصلاح‌طلب کارگزارانی صادق است و حتما عملکردش در شورای شهر خیلی بهتر از عملکرد دیگران در دولت بوده است ولی باید بپذیریم با همه نگرش‌های خوب و مقبول فائزه خانم و آوانگاردی او، خانواده هاشمی در فقدان پدر نتوانستند خود را درون جامعه مورد توجه قرار دهند.

 

خانه‌سازی در دولت روحانی نصف و مسکن ۶۵۰ درصد گران شد

کاهش ۵۰ درصدی ساخت‌وساز و افزایش ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن در کنار رشد سرسام‌آور قیمت اجاره‌بها، گوشه‌ای از کارنامه دولت روحانی در حوزه مسکن است.

روزنامه وطن امروز در بازخوانی کارنامه ۸ساله دولت روحانی در بخش مسکن نوشت: سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به اذعان کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی‌ یکی از شاخص‌های پویایی اقتصاد محسوب می‌شود و به‌عنوان یکی از صنایع مهم کشور، نقش تاثیرگذاری در رونق و جهش اقتصاد دارد. صنعت ساخت‌وساز مسکن، به طور مستقیم و غیرمستقیم به ۳۰۰ صنعت بزرگ و کوچک وابسته است و همین امر نشان می‌دهد که در صورت حل چالش‌های صنعت ساخت‌وساز و مسکن، چرخ صنایع دیگر نیز به حرکت در خواهد آمد. اما نگاهی به وضعیت حال حاضر کشور در حوزه مسکن نشان می‌دهد دولت یازدهم و دوازدهم طی ۸ سال گذشته نه‌تنها نتوانسته به وظایف قانونی خود در بخش تأمین مسکن عمل کند، بلکه با سیاست‌گذاری‌های ناکارآمد، به افزایش قیمت مسکن، انباشت تقاضا و کمبود مسکن دامن ‌زده است.

اولین وزیر راه‌ و شهرسازی دولت روحانی، عباس آخوندی بود که از همان ابتدای وزارتش اعلام کرد اعتقادی به مسکن مهر ندارد و این طرح را اساسا از پایه مزخرف و اشتباه می‌داند.

سیاست‌گذاری آخوندی در حوزه مسکن اما تنها به بی‌توجهی او به مسکن مهر خلاصه نمی‌شد؛ آخوندی در دوران وزارت خود یکی از مخالفان سرسخت اجرای مالیات بر خانه‌های خالی بود و همین امر موجب شد تا سهم تقاضای سرمایه‌ای و سوداگرانه در بازار مسکن افزایش پیدا کند و مسکن از یک کالای مصرفی به کالای سرمایه‌ای تبدیل شود.

درست در بحبوحه زمانی که وضعیت مسکن مهر در دولت یازدهم بلاتکلیف بود و تکمیل و تحویل واحدهای آن برای مالکان مسکن مهر در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، طرح جدیدی از سوی وزارت راه‌وشهرسازی در حوزه مسکن ارائه شد. حسین عبده‌تبریزی، مشاور وزیر راه‌وشهرسازی در آبان ۹۲ از اجرای طرح جدیدی با نام «طرح جامع مسکن اجتماعی و حمایتی» خبر داد! در بهمن‌ماه سال ۹۵ طرح مسکن اجتماعی رسما جایگزین مسکن مهر شد اما این طرح هرگز اجرایی نشد. بنابراین تولید مسکن در دوره وزارت آخوندی بشدت کاهش یافت. بر اساس داده‌های آماری بانک مرکزی، سال ۹۲ تعداد ۸۳۴ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شد، این در حالی است که تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در سال ۹۴ با کاهش ۲۸۴ هزار واحدی به ۵۴۸ هزار واحد مسکونی رسید. سال ۹۵ نیز تعداد ۳۸۲ هزار واحد مسکونی در کشور تکمیل و ساخته شد و این، یعنی کاهش بیش از ۵۰ درصدی تولید مسکن طی ۳ سال.

ماحصل این سوء‌مدیریت، افزایش ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن در دولت روحانی بوده است.

بر اساس این آمارها، سهم مسکن در هزینه خانوارهای کشور در سال ۱۳۹۸ در بالاترین مقدار خود قرار گرفته و به میزان ۳۶ درصد رسیده است که نسبت به سال ۸۸ معادل ۳/۴ درصد رشد داشته است. بر اساس آخرین اطلاعات منتشره بانک مرکزی، این شاخص برای شهر تهران در سال ۱۳۹۶ معادل ۴۹ درصد بوده است.

 

میراث اقتصادی روحانی برای رئیس‌جمهور بعدی

رئیس‌جمهور بعدی چند چالش مهم اقتصادی شامل تورم، رشد منفی اقتصادی، نظام بانکی، نظام مالیاتی، دیپلماسی اقتصادی منفعل، بازار بی‌ثبات سرمایه را از دولت روحانی تحویل می‌گیرد.

به گزارش روزنامه فرهیختگان سال‌هاست در همایش‌ها و گفت‌وگوهای متفاوت، درباره فهرست‌های بلندبالایی از مشکلاتی که بانک‌ها با آن مواجه هستند و چالش‌هایی که بانک‌ها خلق‌کننده آنند، صحبت می‌شود. درست مانند تاکید دولت یازدهم و دوازدهم روی کلیدواژه «اصلاح نظام بانکی» که درعین برداشتن گام‌های خفیف در این مسیر، موفقیت چندانی نصیب دولت و عافیتی نیز سهم بانکداری کشور نکرد. بی‌نتیجه بودن این تلاش‌ها عمدتا ناشی از عدم تفاهم بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر بر سیستم بانکی با وزارت اقتصاد به‌عنوان نماینده اقتصادی دولت و همچنین کشمکش‌های فراوان دو نهاد مذکور با سیستم بانکی است.

آنچه بیشتر به چشم آمده، حضور ذی‌نفعان و تعارض منافع بسیار در این بی‌بساطی شبکه بانکی است.

مرور صورت‌های مالی بانکداران به‌خوبی نشان می‌دهد زیان‌دهی، تشدید خلق نقدینگی، عدم تسهیلات‌دهی باکیفیت و ریسک بالای دارایی‌ها… ویژگی‌های مشترک اغلب این بانک‌هاست.

از طرف دیگر،  ضریب فزاینده که حاصل تقسیم نقدینگی بر میزان پایه پولی است، به ۷/۶ یعنی بالاترین سقف تاریخی خود در طول اقتصاد کشور رسیده است. این ضریب بدین معنی است که به ازای هر یک تومان خلق‌شده در بانک مرکزی (چاپ‌شده) ۷/۶ تومان در سیستم بانکی خلق نقدینگی انجام شده است. به نظر می‌رسد وام‌دهی و عدم برگشت آن، مصادیق بریزوبپاش‌های سیستم بانکی بوده است که با بالا بردن ضریب فزاینده توانسته‌ نرخ رشد نقدینگی و میزان آن را به‌طور دائمی افزایش دهد.

بانک‌ها در بسیاری موارد برای اینکه نقدینگی موردنیاز خود و بنگاه‌های خود و مشتریان دانه‌درشت را برای مصادیق پربازده ذکرشده خلق کنند، محدود به ذخایری که نزد بانک مرکزی دارند، نیستند و بدون‌توجه به ذخایر خود و ارزش آن یا در مواردی حتی بدون داشتن ذخایر اقدام به خلق نقدینگی کرده و سپس ذخایر موردنیاز خود را در بازار بین‌بانکی یا از بانک مرکزی استقراض کرده یا با پیشنهاد سود بالاتر، اقدام به جذب سپرده و درنهایت ذخایر موردنیاز می‌کردند. سیستم بانکی از طریق خلق نقدینگی و به‌طور هم‌زمان به‌دلیل فعالیت‌های گسترده واسطه‌گری و بنگاه‌داری نامولد سهم بزرگی در تورم و بی‌ثباتی اقتصاد دارد. بر همین اساس در سال ۹۹ تسهیلات بانکی ۷۵۰ هزار میلیاردتومان افزایش داشته (درمجموع ۱۳۰۰ میلیاردتومان بوده است) که عمده آن صرف تسهیلات‌دهی نامولد برای فعالیت‌های مالی و سفته‌بازی شده است.

همچنین براساس آخرین آمارهای ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت ۱۳۹۰ از ۶۸۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۰ به ۵۲۳ هزار میلیارد تومان در پایان آذرماه ۱۳۹۹ رسیده که موید کوچک‌ شدن ۲۰ درصدی اقتصاد است. درواقع رشد منفی و تورم فزاینده، اقتصاد را وارد فاز تعمیق رکود تورمی کرده است. دولت فعلی هم روزگاری با شعار آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کنیم روی کار آمد و حاصل کار این روزهای اقتصاد کشور شد.

خانه‌سازی در دولت روحانی نصف و مسکن ۶۵۰ درصد گران شد/ دردسر وعده های مسئولان دولتی به کارمندان/ مشاور خاتمی: اکثریت مردم اعتمادی به اصلاح‌طلبان ندارند

ایران

توصیه برجامی ۵۰ عضو کمیته ملی حزب دموکرات

خبر اول اینکه، بیش از ۵۰ عضو کمیته ملی حزب دموکرات در نامه‌ای به جو بایدن رئیس جمهوری امریکا خواستار بازگشت به برجام و برداشتن تمام تحریم‌هایی شدند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده با سوء نیت علیه مردم ایران وضع کرد. به گزارش ایرنا،این افراد شامل اعضای کمیته ملی دموکرات و سران این حزب شامل کیث الیسون دادستان کل مینه‌سوتا و باربارا لی عضو مجلس نمایندگان از کالیفرنیا می‌شوند .این نامه، نخستین نامه سیاسی کمیته ملی حزب دموکرات و مقامات دیگر است که درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به دولت ارسال می‌شود.در این نامه آمده است: ما از شما می‌خواهیم نگذارید مدافعان رویکرد شکست خورده ترامپ نسبت به ایران، فشار وارد آورند. ما نتیجه این سیاست را دیده‌ایم؛ یک برنامه هسته‌ای بزرگ ایران و یک خطر بزرگ برای جنگ با ایران.

هشدار سپاه به نیروهای امریکایی در خلیج فارس

خبر دیگر اینکه، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه ، در اطلاعیه‌ای ادعای اخیر سخنگوی وزارت دفاع امریکا پیرامون نزدیکی شناورهای نیروی دریایی سپاه به شناورهای دریایی این کشور در تنگه هرمز را نادرست و فرار به جلو دانست و تأکید کرد: بهتر است امریکایی ها از رفتار غیرحرفه‌ای پرهیز و با تمکین قوانین و مقررات دریانوردی امنیت خلیج فارس را به مخاطره نیندازند. به گزارش سپاه نیوز، در ۲۰ اردیبهشت شناورهای گشتی نیروی دریایی سپاه در حین اجرای مأموریت های جاری و متعارف روزانه خود در آب های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران با ۷ فروند شناور دریایی امریکایی ها در تنگه هرمز که  به ارتکاب رفتارهای غیر حرفه ای مانند پرواز بالگرد، شلیک فلیر و تیراندازی بی هدف، بی مورد و تحریک کننده مبادرت ورزیدند، روبه‌رو و ضمن رعایت فاصله قانونی در چارچوب دستورالعمل ها و مقررات دریانوردی  به رفتار مخاطره آمیز و غیرحرفه ای آنها تذکر و اخطار داده شد که آنها نیز با اصلاح رفتار ، مسیر خود را ادامه دادند. با این حال سی‌ ان‌ ان گزارش داده که  روز دوشنبه، شش شناور امریکایی در حال اسکورت یک زیردریایی و ناو یواس‌اس‌ جورجیا در تنگه هرمز بودند که با گروهی متشکل از ۱۳ قایق تندروی سپاه مواجه شدند. این قایق‌ها با سرعت زیادی به سوی شناورهای امریکایی حرکت می‌کردند و تا فاصله حدود ۱۳۷ متری نزدیک می‌شدند.گارد ساحلی امریکا پس از انجام تمام اقدامات لازم شامل به صدا درآوردن بوق هشدار، برقراری ارتباط رادیویی و استفاده از دیگر راه‌های ارتباطی، ناوچه مائوئی اقدام به شلیک ۳۰ تیر اخطار کرد. پس از دومین دور شلیک تیر اخطار، قایق‌های سپاه منطقه را ترک کردند.

 حمایت امریکا از گفت‌وگو میان ایران و عربستان

شنیدیم که، یک مقام ارشد وزارت امورخارجه امریکا گفت که واشنگتن از گفت وگو میان ایران و عربستان سعودی حمایت می کند اما نقشی در آن ندارد.به گزارش ایسنا «جویی هود» دستیار موقت وزیر امورخارجه امریکا در یک نشست در اندیشکده بروکینگز گفت که دولت بایدن از تلاش های عراق برای میزبانی گفت‌وگوها میان تهران و ریاض حمایت می کند اما واشنگتن نقشی در آن نخواهد داشت.وی ادامه داد: بسیار حائز اهمیت است که سعی کنید گفت وگوهای آزاد داشته باشید تا شرایط را از تنش خارج کند. امریکا از این رایزنی ها پشتیبانی می کند اما کاری با آن ندارد و امیدواریم که میزبانی بغداد به شکل گیری نقشی مثبت برای عراق در منطقه کمک کند.

 جبهه پولیساریو ادعای ضد ایرانی را رد کرد

دست آخر اینکه،  دبیرخانه ملی جبهه پولیساریو ادعاهای وزیر امورخارجه مراکش درخصوص حمایت نظامی ایران از این جبهه را بی‌اساس خواند. به گزارش ایسنا « اوبی بوچرایا» عضو دبیرخانه ملی جبهه پولیساریو در امور اروپا و اتحادیه اروپا این موضوع را در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد .
وزیر امور خارجه مراکش روز پنجشنبه گذشته در گفت وگو با رئیس کمیته روابط عمومی امریکا-اسرائیل(AIPAC) ، بزرگ ترین لابی صهیونیستی در امریکا مدعی شده بود که جبهه پولیساریو از ایران اسلحه و نیز آموزش‌های نظامی برای نیروهای خود دریافت می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز پیشتر از این ادعای یاد شده را تکذیب کرده بود.

 

خانه‌سازی در دولت روحانی نصف و مسکن ۶۵۰ درصد گران شد/ دردسر وعده های مسئولان دولتی به کارمندان/ مشاور خاتمی: اکثریت مردم اعتمادی به اصلاح‌طلبان ندارند

خراسان

دردسر وعده های مسئولان دولتی به کارمندان
یک مقام مسئول دولتی در نامه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری اعلام کرده پس از اجرای مصوبه مورخ ۲۹ فروردین هیئت دولت در خصوص تعیین ضریب حقوق کارکنان، مغایرت هایی با اظهارات برخی مسئولان دولتی در خصوص میزان افزایش حقوق امسال مستخدمان دولتی ایجاد و موجب بروز گلایه هایی از سوی این کارکنان شده است که بر این اساس، نیاز است مصوبه مذکور به میزان انتظارات ایجاد شده بر اساس اظهارات مقام ذی صلاح دولتی، اصلاح شود!
هشدار  درباره نحوه پرداخت فوق العاده ها
یک نهاد نظارتی در ابلاغیه جدید خود خطاب به تعدادی از نهادهای اقتصادی در دولت، از آن ها خواسته است با توجه به تاکیدات مندرج در تبصره ۱۹ و ۲۰ قانون بودجه امسال، کلیه ادارات و سازمان های دولتی که به نیروهای خود پرداخت هایی مثل حق نظارت، فوق العاده نوبت کاری یا حق ماموریت پرداخت می کنند، باید ضمن رعایت دقیق سقف تخصیص اعتبارات این بخش، مبالغ مذکور را در فایل اطلاعات حقوق پرسنل خود درج و ارسال کنند در غیر این صورت درج نکردن این موارد به پرداخت نشدن مزایای مذکور منجر خواهد شد.

خانه‌سازی در دولت روحانی نصف و مسکن ۶۵۰ درصد گران شد/ دردسر وعده های مسئولان دولتی به کارمندان/ مشاور خاتمی: اکثریت مردم اعتمادی به اصلاح‌طلبان ندارند

آرمان ملی

مدیر معروف فوتبالی روانه زندان؟
طی روزهای اخیر ماجرای بدهی مالی یکی از مدیران فوتبالی ایران حسابی خبرساز شده است. مدیر یکی از تیم‌های مطرح فوتبال کشور بدهی سنگینی به دولت دارد و در صورتی که نتواند این بدهی را بازگرداند راهی زندان خواهد شد. وی این بدهی را نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان عنوان کرده است؛ رقمی نزدیک به پرونده اختلاس بیژن خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی ایران. این پرونده به یکی از معاملات قدیمی این مدیر مرتبط است و در صورتی که او نتواند این رقم را بازگرداند برای مدتی طولانی راهی زندان خواهد شد.

ادعای جنجالی پزشک انصاریان
دکتر هاشمیان پزشک معروفی که در دوران کرونا نام او بارها در رسانه‌ها شنیده شد، ضمن گلایه از وزارت بهداشت، توضیحاتی را در خصوص فوت علی انصاریان و مهرداد میناوند ارائه داد. وی گفت: این قصور بزرگترین قصور در تاریخ بشریت است. این توطئه بسیار زشتی علیه مرحوم انصاریان عزیز بود، در صورتی که مرگ بسیار شریفی داشتند و لحظات آخرشان عبادی بود و همه آنجا برای ایشان دعا می‌خواندند. جرم بزرگی بود و وزارت بهداشت در این مورد سکوت کرد و من از آنها هیچ‌وقت نمی‌گذرم. هرچند اگر قصوری هم اتفاق افتاده باشد، برای بیماری که ۷۰ درصد ریه‌اش درگیر است و از نظر سی‌تی‌اسکن وضعیت بدی دارد تفاوت آنچنانی ندارد.

یک داور دیگر فوتبال مهاجرت کرد
یکی از برترین داوران بین‌المللی فوتبال سالنی ایران‌، کشور را برای زندگی به مقصد دیگری ترک کرد. محمود نصیرلو داور بین‌المللی مطرح فوتسال ایران با انتشار عکسی در فضای مجازی خبر از کوچ به کشور دیگری داد. هنوز نام کشور مقصد این داور برجسته برای ادامه زندگی و احتمالا کار داوری مشخص نیست اما او بعد از علیرضا فغانی، سرشناس‌ترین داور ایرانی است که در دوران حرفه‌ای خود و قبل از خداحافظی از دنیای قضاوت، کشور را ترک می‌کند و مهاجرت را به ماندن ترجیح می‌دهد. فغانی اکنون در استرالیا زندگی و قضاوت می‌کند.

 پست یک بازیگر با هشتگِ «تلخ»
اسدا… یکتا بازیگر باسابقه با انتشار تصویری از خودش نوشته است: #تلخ لطفا جهت تبلیغات پیغام دهید… این یعنی مرگِ پنجاه سال فعالیت هنری… این یعنی مسئولانی که نمی‌دانند غریب به دو سال است نمی‌دانیم از ویروس مردن بهتر است یا از بی‌پولی؟! این یعنی به یادگار بماند گلایه‌ام به شما… بله عزیزانم جهت تبلیغات به من اسدا… یکتا با پیش از پنجاه سال فعالیت هنری‌ام پیغام دهید… مردی هفتاد و چند ساله مورد اعتماد مردم ایران با یک دنیا اندوه آماده برای گفتن تبلیغاتی که نمی‌دانم به سود مردمم است یا ضرر آنها!

 تجمع دوباره «کارنامه سبزها»
گروهی از داوطلبان «کارنامه سبز» مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار استخدام خود شدند. این تجمع‌کنندگان از نمایندگان مجلس خواستار آن شدند که کارنامه سبزهای سال ۱۳۹۹ طبق تبصره یک ماده ۲۸ قانون استخدام شوند.کارنامه سبزها افرادی هستند که در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش معروف به آزمون ماده ۲۸ شرکت کرده و قبول شده‌اند اما هنوز به استخدام در نیامده‌اند.

 سقوط هواپیمای آموزشی 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی گفت: ۲ سرنشین هواپیمای آموزشی به علت سقوط در فرودگاه اراک جان باختند. حمید غیاثی افزود: هواپیمای آموزشی ۲ نفره هنگام برخاستن از باند فرودگاه اراک در انتهای باند سقوط کرد و خبرهای اولیه حاکی از آن است که هردو سرنشین آن فوت کردند. وی ادامه داد: جزئیات بیشتر این سانحه هوایی به‌زودی اعلام می‌شود. همچنین براساس اعلام روابط عمومی فرودگاه اراک، این هواپیما از نوع فوق‌سبک آموزشی در باند ۲۸ فرودگاه تنها یک دقیقه پس از برخاستن دچار حادثه شده و هر ۲ سرنشین شامل خلبان و کمک خلبان جان باختند.

انهدام تیم تروریستی در شمالغرب کشور
قرارگاه حمزه نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای از انهدام کامل یک تیم هفت نفره تروریستی که از خاک ترکیه نفوذ کرده بودند، خبر داد. دراین اطلاعیه آمده است: درگیری ظهر دیروز بین رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) نیروی زمینی سپاه با یک تیم هفت نفره از اشرار و ضد انقلاب نفوذی از خاک کشور ترکیه در منطقه مرزی شهرستان سلماس بود که منجر به هلاکت و انهدام کامل تیم تروریستی شد. در این درگیری تعداد ۲ نفر از بسیجیان شهرستان سلماس نیز به فیض شهادت نایل آمدند.

راستی آزمایی» کیلویی چند؟!
عزت ا… ضرغامی با انتشار توییتی به ثبت نام خود در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد.عزت ا… ضرغامی در توئیتی نوشت: «‌امروز گواهی عدم سوء پیشینه‌ام را گرفتم. هورا! همکارم میگه باید «راستی آزمایی» بشه! میگم، بابا! تو این دعوای شورای نگهبان و وزارت کشور، تحویل همین برگه،یعنی اعلام مواضع! «راستی آزمایی» کیلویی چند؟!»

افشاگری علیه احمدی‌نژاد
رامین مهمانپرست سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه و از کاندیداهای احتمالی ۱۴۰۰ گفت: در دولت آقای احمدی نژاد در چند ماهی که نزدیک به پایان کار دولت بود برای ۴۰۰ هزار نفر اشتغال جدید ایجاد کردند و هر کسی کارمند قراردادی بود را استخدام کردند، نمی دانم دلیل این کار انتخابات بود یا خیر ولی خلاف سیاست قبلی بود.او افزود : شاید تصورشان این بود که فعلا دوره ما رد شود، ایرادی ندارد دولت بزرگ‌مان، بزرگ تر شود و یک نوع ایجاد محبوبیت هم بود.

زمان کاندیداتوری تاجزاده 
مصطفی تاجزاده در توئیتی نوشت: روز جمعه برای ثبت نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور می‌روم.مصطفی تاجزاده، فعال اصلاح‌طلب در توئیتی نوشت: به یاری خداوند و پشتیبانی مردم ساعت ۱۱ صبح روز جمعه برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر خواهم شد. نیازمند دعای خیر همگان در انجام وظایف شهروندی و پیمودن این راه دشوار و ناهموار هستم.

رئیسی با کسی گفت‌وگو نکرده است
یک منبع آگاه در دفتر آیت‌ا… رئیسی رئیس قوه قضائیه اعلام کرد که اخبار درباره زمان، نحوه ورود و گمانه‌زنی درباره مسئول ستاد آیت‌ا… رئیسی در انتخابات شایعه است.وی با انتقاد از انتشار شایعات انتخاباتی پیرامون رئیس قوه قضائیه، اظهار داشت: اخبار درباره زمان، نحوه ورود و گمانه‌زنی پیرامون مسئول ستاد آیت‌ا… رئیسی در انتخابات صحت نداشته و شایعه است.

غضنفری رئیس ستاد رستم قاسمی 
وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دهم، رئیس ستاد رستم قاسمی داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری و وزیر سابق نفت شد.مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دهم، رئیس ستاد رستم قاسمی داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری و وزیر سابق نفت شد.رستم قاسمی قرار است امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور در انتخابات نام نویسی کند.

نظر شما

captcha

نظرات

 • انتشار یافته: ۲
 • در انتظار بررسی: ۰
 • غیر قابل انتشار: ۲
 •  DE ۱۱:۲۶ – ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
  مشاور خاتمی: اکثریت مردم اعتمادی به اصلاح‌طلبان ندارند. خود اصلاح طلبان هم به اصلاح طلبان اعتماد ندارند . اخلاق دلالی شیتیلگیری و چپاندن آقازاده هاشان در همه جا و بار زدن بیت المال و حقوق نجومی برای کسی اعتماد نمیگذارد.دزدها حداقل در تقسیم اموال دزدی تکخوری نمیکنند و به عدالت!! اموال مسروقه را بین خود تقسیم میکنند حتی این اخلاق مداری سارقین را هم اصلاح طلبها ندارند . انقلاب اسلامی را تا قبل از سر کار آمدن حزب اشرافی و بازوی دراز آن یعنی اصلاح طلبان یادتان هست ؟ بوی بهشت در کشور و در جبهه ها به مشام میرسید و34 سال است غربگداها بوی تعفن افکار و اعمال خود را منتشر کرده اند.

 

 

 

 

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

(Visited 2 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=34252

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.