• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 24 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Monday - 29 November - 2021

اخبار ویژه

تفاهم اداره برق و شهرداری نکا در رسیدگی به روشنایی سطح شهر/ جریمه ۶۰۰ میلیونی، تعهد برق به شورا و شهرداری آسفالت ۵۴ هزار متر مربع از کوچه‌های شهر نکا تا شهریور ۱۴۰۱ تعویض بیش از ۱۴ کیلومتر شبکه های فرسوده آب در شهر و روستاهای نکا مبارزه ویژه با مگس مدیترانه‌ای در نکا افتتاح سه واحد مسکن محرومان به مناسبت هفته بسیج در نکا تخصیص ۴۰ درصد از اعتبار بهزیستی نکا در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ روز مازندران و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هنری هنرمندان نکا برگزاری جشن فرهنگ و هنر تبرستان در تالار وحدت تهران ۵۰ لیتر در ثانیه افزایش دبی تامین آب ۴ شهر در استان مازندران شرایط حضور دانش‌آموزان در مدارس مازندران گاز کدام مناطق مازندران امروز و فردا قطع است؟ برآیند ۶ سال مذاکره فرسایشی لغو تحریم بود یا دو برابر شدن آن؟! نبویان: نظارت‌های فراپادمانی آژانس را نمی‌پذیریم/ برجام تحریم‌ها را بیشتر کرد از سوچلما تا بلژیک؛ پای صحبت‌های والیبالیستی با «خونِ آبی»/ کریمی: ضعیف بودن حریفان یک شوخی است جاده‌ای که استاندارد نیست/حل مشکل روشنایی شاید وقتی دیگر! حضور پُرقدرت مازندران در مسابقات کیوکوشین ساکاموتو کشور

1

جذب نیرو در آموزش و پرورش باید منطبق بر اسناد بالادستی باشد

  • کد خبر : 14451
  • ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۴۵
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: طرح‌هایی که بخواهد بدون بهره‌گیری از اسناد بالادستی اقدام به جذب نیرو در وزارت آموزش و پرورش کنند، در مجلس مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

به گزارش پیک نکا، محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، پیرامون فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری گفت: فرمایشات رهبر انقلاب در مورد جذب فرهنگیان، ملاک عمل مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: با توجه به فرمایشات رهبر انقلاب از این پس طرح هایی که بخواهد بدون بهره گیری از اسناد بالادستی اقدام به جذب نیرو در وزارت آموزش و پرورش کنند، در مجلس مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی افزود: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تاکید بر جذب نیرو در آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان دارد. در این سند پیش بینی شده است اگر ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نتواند پاسخگوی نیروهای مورد نیاز آموزش و پرورش باشد این وزارتخانه می تواند نیروهایی را بر اساس آزمون جذب کرده و پس از آن یکسال دوره ببینند و در پایان، جذب این وزارتخانه شوند.

زاهدی گفت: معیار برای جذب نیرو در وزارت آموزش و پرورش، اسناد بالادستی است و نیازی نیست در این خصوص قانونگذاری جدیدی صورت گیرد.

وی افزود: مجلس باید به دانشگاه فرهنگیان از لحاظ بودجه ای کمک کند تا این دانشگاه بتواند تعداد پذیرش دانشجو-معلم را افزایش دهد و بتواند هزینه های مورد نیاز را تامین کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در مورد شبکه شاد و هشدار ایشان نسبت به مشکلات فرهنگی جهت استفاده از شبکه های مجازی، تصریح کرد: معاونت پرورشی، وزارت آموزش و پرورش باید برای حل این مشکل با استفاده از نظرات کمیسیون فرهنگی و آموزش برنامه ریزی کرده و برنامه ریزی های فرهنگی برای دانش آموزان در شبکه شاد داشته باشند.

زاهدی با اشاره به ابراز نگرانی مقام معظم رهبری نسبت به وضعیت مهد کودک‌ها نیز گفت: موضوع مهد کودک ها مدتی پیش در جلسه ای با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش مورد بررسی قرار گرفت. اختلافی بین سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش در مورد مدیریت مهد کودک ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: در قانون آمده است که مجوز تاسیس مهدهای کودک از سوی سازمان بهزیستی باید صادر شود اما نظارت بر محتوای آموزشی آنها برعهده وزارت آموزش و پرورش است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: متاسفانه سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش مسئولیت خود را در این خصوص به خوبی انجام نداده اند. همین امر موجب شده است در برخی مهدکودک ها برخلاف محتوای مورد نظر آموزش و پرورش به کودکان آموزش داده شود و حتی گاهی انحرافات جدی در محتوای آموزشی ایجاد شود.

مهد کودک‌ها باید زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره شوند

زاهدی با بیان اینکه در برخی مدارس و مهدکودک ها شاهد اجرای سند ۲۰۳۰ هستیم، گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات این موضوع را در دستور کار قرار خواهد داد. باید قانون یکپارچه ای در مورد مهدکودک ها تدوین شود و قوانین مربوط به مهد کودک ها اصلاح شود.

وی افزود: به نظر من باید مدیریت مهد کودک ها به طور کامل به وزارت آموزش و پرورش سپرده شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: مسئولان سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش به مجلس دعوت می شوند تا در این خصوص تصمیم گیری نهایی انجام شود.

زاهدی همچنین درخصوص فرمایشات رهبری مبنی بر عملکرد مدارس دولتی، گفت: موضوع عدالت آموزشی ابعاد مختلفی دارد. یکی از ابعاد مهم آن بحث کیفیت آموزشی است. نباید به گونه ای عمل کنیم که مردم فکر کنند کیفیت مدارس غیردولتی بیش از مدارس دولتی است. مدارس دولتی در تمام دنیا سرآمد مدارس غیرانتفاعی هستند و در بسیاری از کشورها مدرسه غیردولتی وجود ندارد و مدارس کلا زیرمجموعه دولت ها هستند.

مدارس دولتی در آموزش و پرورش باید سر آمد باشند

وی اضافه کرد: قانون اساسی کشور مجوز تاسیس مدارس غیردولتی را صادر کرده است و در حال حاضر ۱۰ درصد آموزش در کشور برعهده مدارس غیردولتی است. باید مراقبت کنیم که در مدارس غیردولتی نیز کیفیت آموزشی وجود داشته باشد اما باید مدارس دولتی در آموزش سرآمد باشد.

لزوم تدبیر سازوکارهایی برای استفاده از شبکه شاد در مناطق محروم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه عدالت در استفاده از شبکه های مجازی برای آموزش از اصول مهم عدالت آموزشی است، اظهار داشت: در بسیاری از مناطق کشور اینترنت پرسرعت برای آموزش وجود ندارد و در برخی مناطق نیز به دلیل مشکلات مالی، خانواده ها نمی توانند تلفن هوشمند و یا تبلت در اختیار دانش آموزان قرار دهند لذا عدالت آموزشی ایجاب می کند به گونه ای عمل شود  که هیچ دانش آموزی به دلیل مشکلات مالی و امکانات از تحصیل باز نماند.

زاهدی گفت: وظیفه وزارت آموزش و پرورش در این خصوص سنگین است.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش می تواند از تلفن همراه، ایرانسل و یا رایتل برای آموزش های تلفنی استفاده کند و یا اگر ناچار شدند معلمان در روزهای تعطیل بر اساس پروتکل ها به دانش آموزان آموزش دهند.

نماینده مردم کرمان در مجلس گفت: بعد دیگر عدالت آموزشی مربوط به رشته های پرطرفدار است. کنکور باید حذف شود. عدالت آموزشی ایجاب می کند که وزارت آموزش و پرورش در عین افزایش کیفیت آموزشی، آزمون های استاندارد برگزار کند تا دانش آموزان بر اساس سابقه تحصیلی به مدارس راه پیدا کنند.

لزوم تحول در سازوکار شناسایی استعداد های درخشان

زاهدی افزود: بر اساس فرمایش رهبری ما باید بتوانیم دانش آموزان تیزهوش را شناسایی کنیم. در حال حاضر دانش آموزان تیزهوش در آزمون های تستی شبیه به کنکور انتخاب می شوند که معیار درستی نیست. دانش آموزان برای شرکت در این ازمون در کلاس های تست زنی شرکت می کنند. با این سازوکار نمی توان دانش آموزان تیزهوش را شناسایی کرد. تیزهوشی یک فرایندو پروسه است و باید در یک بازه زمانی بررسی شود. باید دانش آموزان از کلاس اول ابتدایی مورد بررسی قرار گیرند تا استعداد آنها شناسایی شود.

وی تاکید کرد: به لحاظ آموزشی ایجاب می کند برای شناسایی و هدایت استعدادهای درخشان برنامه ریزی خاص و دقیقی تدوین شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: باید فرهنگسازی در مورد هدایت تحصیلی دانش آموزان صورت گیرد تا عدالت آموزشی اجرایی شود. ۶۰ درصد دانش آموزان به دنبال تحصیل در رشته های تجاربی هستند.

زاهدی با اشاره به اینکه قوانین کشور باید به گونه ای تدوین شود که جلوی برخی تبعیض های درآمدی و امتیازها گرفته شود، خاطرنشان کرد نباید درآمد یک پزشک ۵۰ تا ۶۰ برابر مشاغل دیگر باشد. باید دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای هدایت شوند.

وی گفت: برای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری جلساتی را با مسئولان وزارت آموزش و پرورش خواهیم داشت.

(Visited 20 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=14451

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.