• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 19 - رجب - 1442
  • برابر با : Tuesday - 2 March - 2021

اخبار ویژه

هشت زندانی در مازندران به احترام شهدای گمنام آزاد شدند تشکیل شورای آموزشی در حوزه علمیه مازندران| ضرورت تقویت گروه های علمی در مدارس درخشش پاسداران اهل قلم مازندران در پانزدهمین جشنواره کتاب سال پاسداران اهل قلم تشدید نظارت‌ دستگاه قضایی بر عملکرد مدیران در مازندران تشییع پیکر مطهر ۱۰ شهید دوران دفاع مقدس در مازندران دو هفته سرنوشت ساز برای مقابله با کرونا مهاجم باتجربه نساجی از لیست خارج شد (عکس) منابع بانکی مازندران بیش از ۵۱ درصد افزایش یافت نساجی مازندران – آلومینیوم اراک/ اولین جدال بدون خطیبی، اراکی‌ها با سکانداری خرم زی به دنبال تداوم موفقیت جاده کندوان مسدود است سه مدال جهانی برای گوش شکسته های مازندران چرا دولت روحانی با افزایش قیمت دلار فضا را برای شورش فراهم می‌کند؟ اظهار نظر جدید مقامات صهیونیست: گنبد آهنین در برابر موشک‌های کروز یمنی ناتوان است تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی در سال ۱۴۰۰ رایگان است هجمه وزیر ارتباطات علیه مجلس/ تلاش آذری جهرمی برای دیده شدن آغاز تست انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا/ تولید انبوه واکسن « کووپارس» از اواخر بهار

3
اندیشکده پروژه امنیت آمریکا:

توافق ایران و چین موازنه قدرت در خاورمیانه را تغییر خواهد داد/ با این توافق وادار کردن رهبران ایران به مذاکره با آمریکا غیرممکن می‌شود

  • کد خبر : 7152
  • ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
توافق ایران و چین موازنه قدرت در خاورمیانه را تغییر خواهد داد/ با این توافق وادار کردن رهبران ایران به مذاکره با آمریکا غیرممکن می‌شود
شراکت راهبردی ۲۵ ساله میان ایران و چین پیامدهای امنیتی گسترده‌ای را در خاورمیانه و سطح جهان به همراه خواهد داشت.

به گزارش پیک نکا، اندیشکده پروژه امنیت آمریکا در گزارشی به ارزیابی تبعات و پیامدهای توافق راهبردی ایران و چین برای آمریکا پرداخت و عنوان کرد: در حال حاضر، ایران و چین در حل کار روی یک توافق رسمی ۲۵ ساله هستند که هدف آن، افزایش چشمگیر همکاری اقتصادی و نظامی بین دو کشور است. این شراکت پیامدهای امنیتی گسترده‌ای را در خاورمیانه و سطح جهان به همراه خواهد داشت.

مزایای توافق راهبردی برای ایران و چین

این اندیشکده آمریکایی می‌نویسد: رئوس برنامه‌های شراکت دو کشور در یک سند پیش‌نویس ۱۸ صفحه‌ای، بیان شده و انتظار می‌رود که طبق آن، چین رقمی حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری کند. این کار از طریق بهبود زیرساخت‌هایی مانند فرودگاه‌ها، مترو، راه‌آهن، بخش بانکی و بنادر و در مجموع بیش از ۱۰۰ پروژه، انجام خواهد گرفت. همچنین این سند به برنامه‌هایی برای پروژه‌های مشترک در خارج از ایران، به خصوص در سوریه و عراق نیز اشاره دارد. در مقابل، پیش‌بینی می‌شود که چین مقادیر قابل توجهی نفت از ایران دریافت کند. همچنین، توافق مذکور خواستار همکاری نظامی بیشتر بین دو کشور است. این همکاری شامل رزمایش‌های مشترک، اشتراک‌گذاری اطلاعات، همکاری تحقیقاتی، هماهنگی در توسعه سلاح و آموزش مشترک خواهد بود.

2875441 - توافق ایران و چین موازنه قدرت در خاورمیانه را تغییر خواهد داد/ با این توافق وادار کردن رهبران ایران به مذاکره با آمریکا غیرممکن می‌شود

چین از طریق این توافق نه تنها به منبع قابل اعتمادی از نفت دست خواهد یافت، بلکه جایگاه خود در خاورمیانه را نیز بطور قابل ملاحظه‌ای تقویت خواهد کرد. به همین دلیل، این شراکت می‌تواند موازنه قدرت در منطقه را دچار تغییر کند. ایران مدت‌هاست که از اهمیت شراکت ایران و چین دفاع می‌کند، چرا که معتقد است توافق بین دو کشور عملاً می‌تواند قدرت آمریکا در منطقه را خنثی کند. اما چین تا این مقطع، چندان تمایلی برای تعهد کامل نشان نمی‌داد که احتمالاً به دلیل واکنش آمریکا و پیامدهای آن بود. حالا، با ادامه تنش‌ها بین آمریکا و چین، به نظر می‌رسد که دیگر انگیزه قدرتمندی برای نادیده گرفتن این شراکت وجود ندارد.

واکنش ایرانی‌ها

این اندیشکده آمریکایی بر این باور است: از نظر ایران، بزرگ‌ترین منفعت این توافق، بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف آن نیز هست. از آنجایی که ایران تقریباً با انزوای کامل بین‌المللی دست‌وپنجه نرم می‌کند، توافق با چین برای اقتصاد آن به مثابه یک شریان حیاتی خواهد بود. گرچه، وضعیت اقتصادی وخیم ایران باعث شده در مذاکرات، مزیت کمتری نسبت به چین داشته باشد. به همین دلیل، واکنش ایرانی‌ها به توافق به شدت متفاوت بوده است. با اینکه برخی از این توافق به عنوان بهترین راه برای پیشبرد مسائل کشور دفاع کرده‌اند، شاهد واکنش‌های منفی نیز بوده است.

پیامدها برای آمریکا

با اینکه جزئیات توافق نهایی نشده و در نتیجه، می‌تواند دچار تغییر شود، اما هرگونه قراردادی بین ایران و چین می‌تواند پیامدهایی برای آمریکا به همراه داشته باشد. آمریکا بلافاصله پس از خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، با راه‌اندازی کارزار اقتصادی فشار حداکثری، شروع به وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران کرد. هدف این تحریم‌ها، وادار کردن ایران به بازگشت به میز مذاکره برای رسیدن به توافقی جدید بود. توافقی که طیف گسترده‌تری از نگرانی‌ها، از جمله موشک‌های بالستیک و اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه را حل‌وفصل کند.

2875442 - توافق ایران و چین موازنه قدرت در خاورمیانه را تغییر خواهد داد/ با این توافق وادار کردن رهبران ایران به مذاکره با آمریکا غیرممکن می‌شود

شراکت استراتژیک بین ایران و چین، احتمال توافق در آینده را بطور چشمگیری کاهش خواهد داد. چین با سرمایه‌گذاری در ایران و ایجاد بازاری برای نفت این کشور می‌تواند به ایران در دور زدن بخش عمده‌ای از تحریم‌ها کمک کند. اگر نتوان تأثیر تحریم‌ها را به عنوان مزیت مورد استفاده قرار داد، ممکن است وادار کردن رهبران ایران به هرگونه توافق هسته‌ای برای آمریکا غیرممکن شود، چه رسد به توافقی که جدی‌تر و سختگیرانه‌تر باشد.

به علاوه، در مذاکراتی که به توافق برجام منجر شد، احتمالاً نفوذ چین در آوردن ایران به پای میز مذاکره عاملی کلیدی بود. با ارسال این پیام که ایران بازار جایگزینی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا نخواهد یافت، چین و روسیه ارزشمند شدند. چین به دلیل سابقه تاریخی همکاری با ایران، توانست نقش میانجی را نیز در پیشبرد گفتگوهای دیپلماتیک ایفا کند. حالا با اتحاد مستحکم‌تر با ایران، احتمال اندکی وجود دارد که چین به نمایندگی از آمریکا، از نفوذ خود برای واداشتن ایران به توافق هسته‌ای جدید استفاده کند.

شراکت راهبردی ایران و چین ابزار تحریمی آمریکا را بی‌اثر خواهد کرد

اندیشکده پروژه امنیت آمریکا در پایان خاطرنشان کرد: پیش از نهایی شدن این شراکت، باید پیش‌نویس آن به مجلس ایران تقدیم شود و توسط رهبران چین نیز به امضا برسد. اگر توافق بطور کامل محقق شود، ادامه بکارگیری تحریم‌ها به عنوان اصلی‌ترین ابزار سیاست خارجی علیه ایران احتمالاً به پیشبرد مؤثر اهداف آمریکا در منطقه منجر نخواهد شد. در مقابل، آمریکا باید با تهیه یک استراتژی متنوع‌تر به جای اتکای صِرف به اقدامات اقتصادی، نحوه دستیابی به اهداف کلیدی خود را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

(Visited 19 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=7152

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.