• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 12 - صفر - 1443
  • برابر با : Sunday - 19 September - 2021

اخبار ویژه

اجتماع عزاداران حسینی در حرم شهدای گمنام نکا + پوستر ضرورت عزم ملی برای احیای میانکاله/ منطقه آزاد نیاز جدی مازندران است کشف ۱۲۲ فقره سرقت در شش شهر مازندران تبیین درست فلسفه اربعین، راه روشنی را برای جاماندگان از این قافله ترسیم می کند اختصاص عوامل انگیزشی برای استادان فعال در جذب دانشجو قطع زنجیره انتقال کرونا در نکا با اجرای رزمایش هوشمند طرح شهید سلیمانی فاز نخست ایمن‌سازی خط ۳۰ اینچ انتقال گاز به شمال کشور در منطقه ۴ عملیات انتقال گاز انجام شد کامیون‌داران نکا یک سال سهمیه لاستیک دریافت نکرده‌اند موسی خلیلی به عنوان شهردار نکا ابقا شد مردمی بودن و دوری از اشرافی گری در دستور کار مسئولان باشد کشف مواد مخدر در ساری و نکا تعداد بستری ها به ۲۵۵۲ نفر رسید/بستری ۳۳۸ کرونایی جدید در ۲۴ شاعر گذشته/۱۷ شهرستان از وضعیت قرمز خارج شدند جلوگیری از انحرافات و افراط گری در عزاداری نیازمند اطلاع رسانی به موقع است عمل صالح و ایمان پشتوانه محکمی برای انسان و روز قیامت است برگزاری مراسم عصر شعر عاشورایی «بوریا» در مازندران تصاویر/ آیین قرعه‌کشی مسابقه کتابخوانی «از فیضیه تا الرشید» در نکا

3

بیم و امید حقیقی در بورس

  • کد خبر : 34446
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۳:۵۹
هفته گذشته بورس با رشد ۱درصدی همراه شد تا بیشترین افزایش هفتگی در سال جاری ثبت شود. حقیقی‌ها اما با وجود اینکه در میانه هفته خریدار بودند اما در مجموع خالص فروش به میزان ۱۳۲۲میلیارد تومان را رقم زدند.

به گزارش پیک نکا،  هفته گذشته بورس تهران متفاوت بود و پس از سپری کردن دو نیمه متفاوت در نهایت با رشد یک درصدی همراه شد تا بیشترین افزایش هفتگی این نماگر در سال جاری ثبت شود. حقیقی‌ها اما با وجود اینکه در میانه هفته خریدار بودند اما در مجموع هفته خالص فروش مثبتی به میزان ۱۳۲۲ میلیارد تومان را رقم زدند. به این ترتیب برای نوزدهمین هفته متوالی شاهد خروج سهامداران خرد از گردونه معاملات سهام بودیم. امروز (شنبه ۲۵ اردیبهشت) سه ماه درگیری سهامداران با دامنه نوسان نامتقارن نیز به پایان می‌رسد. دامنه نوسانی که در سه ماه گذشته نامتقارن شده بود، قرار شد از ۲۵ اردیبهشت به همان حالت گذشته بازگردد. مهم‌تر از آن سیاستگذار سیگنالی مبنی بر افزایش تدریجی این محدودیت ارسال کرد و همزمان حجم مبنا را کاهش داد و سبب شد بارقه‌هایی از امید در بازار سهام نمایان شود. حال باید دید بازیگران بورس تهران چه رفتاری خواهند داشت؟ آیا امیدی به بازگشت حقیقی‌ها به بازار سهام وجود دارد؟

  عملکرد سهامداران در صنایع بورسی

معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۲۲ اردیبهشت در حالی پایان یافت که سهامداران خرد تنها در یک روز هفته در نقش خریدار ظاهر شدند و دیگر روزها فروشنده بودند. به این ترتیب روز سه‌شنبه همزمان با دومین روز کاری پس از انتشار خبر تصمیم سیاستگذار بورسی برای متقارن کردن دامنه نوسان و کاهش حجم مبنا از ۲۵ اردیبهشت‌ و رشد ۹/ ۱ درصدی شاخص کل، سهامداران خرد در زمین خرید سهام فعال شدند تا شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۰۷ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی باشیم. در مجموع هفته اما باز هم این حقوقی‌ها بودند که مالکیت سهام را در دست گرفتند.

در این میان نگاهی به عملکرد بازیگران سهام در صنایع بورسی طی هفته‌ای که گذشت نشان از ثبت خالص خرید مثبت حقیقی‌ها در ۷ گروه داشت. در مقابل اما همچنان ۲۹ صنعت بورس تهران در لیست فروش این دسته از معامله‌گران قرار داشتند. در این میان بیشترین خرید سهامداران خرد در گروه ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی به ارزش ۵/ ۴ میلیارد تومان رقم خورد. پس از آن گروه کاشی و سرامیک با جابه‌جایی سهامی به ارزش یک میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی همراه شد. دیگر گروه‌هایی که مورد توجه این گروه از سهامداران قرار گرفتند به ترتیب شامل لاستیک و پلاستیک، سایر معادن، قند و شکر، اطلاعات و ارتباطات و مخابرات می‌شد.

در آن‌سوی بازار بانکی‌ها طی معاملات هفته‌ای که گذشت، شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۳۷۶ میلیارد و ۳۷۵ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در حالی شاهد خروج نقدینگی خرد از سهام بانکی‌ بودیم که این گروه معاملات هفتگی خود را مثبت و با رشد ۱/ ۱ درصدی سپری کرد. افزایش خوش‌بینی‌ها به احیای برجام از مهم‌ترین دلایل رشد سهام بانکی بود اما این رشد با حمایت حقوقی‌ها رقم خورد، معامله‌گرانی که در ماه‌های گذشته بیشترین فشار را از جانب سیاستگذار متحمل شده و حالا هر گزینه جذابی را در لیست خرید خود قرار می‌دهند تا شاید بتوانند بخشی از زیان گذشته را جبران کنند.

گروه محصولات شیمیایی دیگر صنعتی بود که هفته گذشته در لیست فروش حقیقی‌ها قرار گرفت. در این راستا پتروشیمی‌ها با خالص فروش ۱۳۸ میلیارد و ۹۹۶ میلیون تومان از جانب حقیقی‌ها مواجه شدند.

خودروسازان نیز این هفته شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۱۲۴ میلیارد و ۷۹۳ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. دو هفته پیش بود که شورای رقابت در اولین مصوبه سال ۱۴۰۰، قیمت محصولات ایران‌خودرو را به‌طور متوسط ۲/ ۸ درصد و خودروهای سایپا را نیز به‌طور میانگین ۹/ ۸ درصد افزایش داد. صدور مجوز افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت، نه تنها رضایت خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت را در پی نداشت، بلکه دستمایه اعتراض نیز شد. دبیر انجمن قطعه‌سازان نیز هفته گذشته در گفت‌وگویی میزان مطالبات تولیدکنندگان قطعات از خودروسازان را بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر میانگین قیمت سبد مواد اولیه قطعه‌سازان ایرانی ۲۰ درصد گران‌تر از نرخ‌های جهانی است. روزی که قیمت دلار روند کاهشی به خود گرفت، شورای رقابت مصوبه افزایش ۹ درصدی قیمت خودرو را صادر کرد که دیرهنگام بود و مشکلی از خودروسازان و قطعه‌سازان حل نمی‌کند. سهام خودرویی این هفته با افت ۶/ ۲ درصدی مواجه شدند.

  در روزهای هفته چه گذشت؟

شنبه: در نخستین روز کاری هفته گذشته سهامداران خرد خالص فروش ۳۱۳ میلیارد و ۵۶۲ میلیون تومانی را ثبت کردند. در این روز پالایشی‌ها بیشترین خروج نقدینگی حقیقی به میزان ۵۳ میلیارد و ۸۲۷ میلیون تومان را ثبت کردند. پس از آن دیگر گروه‌های کامودیتی‌محور به ترتیب شامل چندرشته‌ای صنعتی، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و کانه‌های فلزی در لیست فروش حقیقی‌ها قرار گرفتند.

یکشنبه: روز یکشنبه نیز سهامی به ارزش ۶۰۷ میلیارد و ۳۴۳ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد. در این روز نیز بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها به میزان ۲۶۴ میلیارد و ۵۹۵ میلیون تومان به زیرمجموعه‌های بانکی اختصاص پیدا کرد. پس از آن نوبت به فلزی‌ها رسید که شاهد انتقال سهامی به ارزش ۹۳ میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان به پرتفوی حقوقی‌ها بودند. دیگر گروه‌های کالایی نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و جالب آنکه هیچ صنعتی در لیست خرید حقیقی‌ها قرار نداشت.

دوشنبه: فروش حقیقی‌ها در میانه هفته نیز ادامه پیدا کرد و شاهد انتقال سهامی به ارزش ۱۲۵ میلیارد و ۱۵۹ میلیون تومان از سبد سهامداران خرد به پرتفوی حقوقی‌ها بودیم. برخلاف روزهای گذشته در این روز سهامداران خرد در ۶ صنعت خریدار بودند. روز دوشنبه اولین روز کاری پس از آن بود که سیاستگذار بورسی تصمیم گرفت دامنه نوسان قیمت‌ها را که سه ماهی نامتقارن بود، به حالت گذشته بازگرداند و حجم مبنا را نیز کاهش دهد. در این روز شاخص کل بورس تهران با رشد ۵/ ۰ درصدی همراه شد و از میزان فروش حقیقی‌ها نیز به نسبت کاسته شد تا سهام گروه‌های کالایی که از شرایط بنیادی مناسبی برخوردارند در لیست خرید سهامداران خرد جای گیرند. در این راستا روز دوشنبه زیرمجموعه‌های گروه فلزات اساسی شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۶۳ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی نیز با خالص خرید به میزان ۲۵ میلیارد و ۷۴۵ میلیون تومان از سوی سهامداران خرد مواجه شدند. در آن‌سوی بازار خودرویی‌ها شاهد ثبت خالص فروش ۷۲ میلیارد و ۲۸۴ میلیون تومانی از جانب حقیقی‌ها بودند و پتروپالایشی‌ها نیز در مجموع جابه‌جایی سهامی به ارزش ۵۶ میلیارد و ۷۶۶ میلیون تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بورس تهران را تجربه کردند.

سه‌شنبه: روز سه‌شنبه شاخص کل بورس تهران با رشد ۹/ ۱ درصدی همراه شد و همزمان با آن سهامداران خرد تصمیم گرفتند شانس خود را در زمین خرید سهام بیازمایند. از این رو پس از مدت‌ها دوری شاهد ثبت خالص خرید مثبت از سوی این گروه از بازیگران سهام بودیم. در این راستا روز سه‌شنبه در مجموع سهامی به ارزش ۱۰۷ میلیارد و ۱۲۳ میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد و لیست خرید سهامداران خرد شلوغ‌تر شد. به این ترتیب ۱۳ گروه با خالص خرید مثبت سهامداران حقیقی همراه شدند. بیشترین خرید حقیقی‌ها در گروه فرآورده‌های نفتی به میزان ۷۳ میلیارد و ۵۴۱ میلیون تومان رقم خورد و پس از آن نیز دیگر گروه‌های کامودیتی‌محور مورد توجه حقیقی‌ها قرار گرفتند. در آن‌سوی بازار اما دارویی‌ها در اولویت نخست سهامداران خرد برای فروش قرار گرفتند و جابه‌جایی ۱۶میلیارد و ۲۳۳ میلیون تومان را در مسیر حقیقی به حقوقی تجربه کردند.

چهارشنبه: در پایان هفته بازهم تب فروش حقیقی شدت گرفت. نماگرهای سهام هر چند در دقایق ابتدایی بازار سبز بودند اما در ادامه شاهد افزایش عرضه‌ها و بازگشت شاخص‌ها از سقف روزانه بودیم. به طوری که شاخص کل به رشد ۳۷/ ۰ درصدی بسنده کرد و نماگر هم‌وزن نیز مجددا به سمت محدوده قرمز تابلو حرکت کرده و در نهایت با افت ۳/ ۰ درصدی مواجه شد. در این میان سهامداران خرد نیز خالص فروشی به میزان ۳۸۲ میلیارد و ۹۴۶ میلیون تومان ثبت کردند و به انتظار معاملات روز شنبه و رفتار سهامداران در سایه کاهش محدودیت‌ها نشستند.

 

 

 

 

 

 

 

مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این مطلب، صرفاً جهت گردآوری، بررسی و انتشار اخبار، مطالب، رویکردها و دیدگاه‌های سایر رسانه‌ها منتشر شده و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید پایگاه خبری پیک نکا نیست، لذا ممکن است بخشی از اطلاعات موجود در این مطلب درست نباشد. لطفا در صورت مشاهده هر گونه ایراد مشکل را گزارش کنید.

(Visited 4 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=34446

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.