• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 10 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Saturday - 19 June - 2021
1

برنامه « یاریگران زندگی»برای جلوگیری از رفتارهای پرخطر

  • کد خبر : 12684
  • ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۵۹
برنامه « یاریگران زندگی»برای جلوگیری از رفتارهای پرخطر
مسعود شکوهی گفت: برنامه کانون یاریگران زندگی ، به عنوان یکی از برنامه های ذیل کلان برنامه « یاریگران زندگی» که در جلسه 136 ستاد مبارزه با موادمخدر به تصویب رسیده است ، با هدف ظرفیت سازی برای جلب مشارکت همسالان در پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتارهای پرخطر ، طراحی و تدوین شده است.

به گزارش پیک نکا، مسعود شکوهی، مدیر کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی گفت: برنامه « یاریگران زندگی» با هدف ظرفیت سازی برای جلب مشارکت همسالان در پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتارهای پرخطر ، طراحی و تدوین شده است.

شکوهی افزود: برنامه کانون یاریگران زندگی، به عنوان یکی از برنامه‌های ذیل کلان برنامه « یاریگران زندگی» که در جلسه ۱۳۶ ستاد مبارزه با موادمخدر به تصویب رسیده است، با هدف ظرفیت سازی برای جلب مشارکت همسالان در پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتارهای پرخطر ، طراحی و تدوین شده است.

او  ادامه داد: در این برنامه، کوشش بر این است با تشکیل و شبکه‌سازی همیاری‌های دانش آموزان و ذینفعان مدرسه و محله، همچنین با توانمندسازی ایشان در زمینه پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتارهای پرخطر، زمینه‌ای فراهم شود که دانش آموزان، به همراه والدین، مدرسه و ذینفعان محلی، تمامی فرایند شناسایی رفتارهای پرخطر دانش آموزان تا تدوین راهکارهای پیشگیرانه، طراحی، حمایت‌جویی، اجرا و مستندسازی پروژه‌های کوچک مدرسه ای را خود برنامه ریزی و مدیریت نمایند.

شکوهی خاطرنشان کرد: برهمین اساس، در راستای اجرای فعالیت” کانون یاریگران زندگی”، ذیل برنامه ارتقای مهارت‌های اجتماعی دانش‌آموزان، از زیرنظام راهبری و مدیریت تربیتی و برنامه‌های ابلاغی، همچنین به منظور اجرای بسته تحولی پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش این دستورالعمل، با توجه به درس‌های آموخته شده، همچنین با رعایت و ملاحظه مقتضیات و شرایط خاص مدارس در دوره کرونا ، طراحی و اجرا می شود.

او به برخی از تغییرات این دستورالعمل اشاره کرد و گفت: در بخش چارچوب گسترش نرخ پوشش، ارتقاء کیفیت برنامه، هویت بخشی و شبکه سازی ، حمایت جویی ، اجرا و مستندسازی پروژه های کوچک از جمله این تغییرات است.

شکوهی در بخش سیاست های اجرایی نیز به توجه به خانواده، فضای مجازی و بویژه شبکه «شاد»، متناسب سازی اجرای برنامه با مقتضیات و شرایط بهداشتی مدیریت بیماری کرونا اشاره کرد.

او در بخش فرایند به ظرفیت سازی، آموزش، تشکیل کانون، هویت بخشی و شبکه سازی اشاره کرد.

مدیر کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی به تغییرات در بخش فعالیت های رشد مدار اشاره کرد و افزود: منظور از فعالیت های رشد مدار، آن دسته از فعالیت هایی هستند که از طریق آموزش و فرهنگ سازی ، موجب رشد مهارت های خودمراقبتی در بین دانش آموزان ، والدین ، کارکنان و نیز سطح مدرسه می شود که شامل آموزش، ترویج، مشاوره همتایان است.

این مقام مسئول گفت: فعالیت های جامعه محور نقطه ثقل این برنامه است. در این بخش ، کانون های یاریگران زندگی ، تمامی فرایند شناسایی مخاطرات مدرسه تا تعیین راهکار ، طراحی پروژه ، حمایت جویی و اجرای آن را ، به اجرا می گذارند.

او به تدوین نیمرخ چالش ها فرصت های مدرسه اشاره کرد و گفت: در قالب این بخش ، اقدامات مانند: برگزاری جلسات بحث گروهی درباره مخاطرات تهدید کننده دانش آموزان در مدرسه و محله، تهیه پیش نویس فهرست مخاطرات، ترسیم مخاطرات بر روی یک برگه کاغذ A4 یا A3 به نام « درخت مشکلات/ آسیب ها» صورت می گیرد.

مدیر کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی ادامه داد: در تدوین نیمرخ راهکارها و ایده ها اقداماتی از جمله برگزاری جلسات، تهیه پیش نویس و ترسیم درخت راهکارها از آنهاست.

او گفت: نظارت و ارزیابی این برنامه ها در سامانه تسما صورت می گیرد.

(Visited 258 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=12684

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.