• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 26 - رجب - 1442
  • برابر با : Tuesday - 9 March - 2021

اخبار ویژه

سخنگوی‌ وزارت خارجه: هیچ گونه تماسی با آمریکا نداشته و نداریم نگاه ملت ایران فقط به ولایت فقیه است دلال آمریکا در ایران چه می‌خواهد؟ سال ۱۴۰۰ سال غلبه بر کروناست آغاز تزریق «کووپارس» به ۱۲۰ نفر از فردا ایران هیچ تماس مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا نداشته است ۱۱۷ مرکز مثبت زندگی در مازندران افتتاح شد سارق حرفه ای با ۶۳ فقره سرقت در آمل به دام افتاد بهره‌گیری از ظرفیت اجتماعی مهم‌ترین دستاورد دولت تدبیر و امید است از نمره انظباط نماینده مازندرانی تا انتظارات مردمی از نمایندگان مازندران سرمایه‌گذاری ۸۶ هزار میلیاردی در صنعت گردشگری مازندران پایان کوه و زمین‌خواری ۱۰ ساله در سوادکوه استفاده از ظرفیت نخبگان جهت احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ساکت الهامی سرمربی نساجی شد ۳۰زندانی جرائم غیر عمد به برکت وقف آزاد شدند/تداوم اجرای مجازی برنامه های فرهنگی تبلیغی تا ریشه کنی کرونا دستور اکید روحانی به وزارت صمت برای نظارت و مدیریت دقیق بر قیمت کالاها در ایام پایانی سال

0
نگاهی به میزان نمایش‌های اجرا شده در دهه ۱۳۹۰؛

افزایش تولیدات تئاتر و تماشاگرانش در ۶ سال گذشته

  • کد خبر : 6420
  • ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۵:۱۶
افزایش تولیدات تئاتر و تماشاگرانش در ۶ سال گذشته
همیشه در طول سال نمایش‌های بسیاری هستند که به دلیل عدم فراهم شدن شرایط مساعد که بیشتر مربوط به نبود سالن برای اجرا می‌شود، روی صحنه نمی‌روند و این مشکل را می‌توان یکی از اصلی‌ترین مشکلات تئاتر ایران دانست که تقریباً در تمام دوران‌ها اهالی تئاتر با این مشکل دست و پنجه نرم کرده‌اند. قطعاً بیشتر شدن سالن‌ها و فراهم شدن امکان اجرای نمایش از سوی گروه‌های مختلف می‌تواند به فراهم شدن شرایط مساعدتر برای اجرای نمایش‌های مختلف و به تبع آن امرار معاش اهالی تئاتر کمک بسیاری کند.

به گزارش پیک نکا، با نگاهی به تعداد نمایش‌های اجرا شده در اوایل دهه ۱۳۸۰ می‌توان به بیشتر شدن اجراها در سال‌های اخیر پی برد؛ که به طور قطع این اتفاق حاصل بیشتر شدن تماشاخانه‌های فعال در سراسر کشور و در نتیجه سهل‌تر شدن امکان دسترسی به سالن نمایش برای گروه‌های مختلف تئاتر است که از طرفی قطعاً مسائلی چون دسترسی آسان‌تر به مجوز اجرا برای گروه‌های مختلف نیز می‌تواند مزید بر علت بیشتر شدن تئاترهای تولیدی در طول سال باشد. هر چند که هنوز گروه‌های مختلف تئاتر بسیاری در صف تئاتر امکان رسیدن به صحنه برایشان به سختی فراهم می‌شود اما این صف قطعاً در سال‌های گذشته کمتر شده است و امکان اجرا برای گروه‌های جوان و کم‌تجربه نیز بیشتر از گذشته شده است.

در سال ۱۳۸۱ تعداد ۴۴۸۴ نمایش تولید و اجرا شد که این نمایش‌ها به طور کل ۵۰۲۲۴ بار روی صحنه رفتند که به نسبت نمایش تولیدی میزان اجرا بسیاری زیاد است و این آمار نشان از اجرای بالای هر نمایش است. در سال ۱۳۸۵ تعداد نمایش‌های تولید شده کاهش چشم‌گیری داشت و این رقم به ۳۳۸۳ رسید که تعداد اجراها هم به تناسب کاهش میزان نمایش تولید شده کاهش چشم‌گیری داشت و به ۳۸۱۳۱ رسید که نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تماشاگر این نمایش‌ها را دیدند.

اما در دهه ۱۳۹۰ تقریباً هر سال تعداد نمایش‌ها نسبت به سال گذشته بیشتر شده  و به تبع آن تعداد تماشاگران نیز با افزایشی نسبی همراه بوده است. در سال ۱۳۹۰ تعداد ۴۷۱۲ نمایش تولید شده که ۶۴۹۹۷ بار این نمایش‌ها روی صحنه رفتند و بیش از ۲ میلیون تماشاگر به تماشای نمایش‌های اجرا شده نشستند. در سال ۱۳۹۱ با پیشرفتی ۳ درصدی تعداد نمایش‌های تولید شده به ۴۸۹۱ عدد رسید که ۶۶۹۰۸ بار این نمایش‌ها روی صحنه رفته و دو میلیون و دویست هزار تماشاگر به دیدن این نمایش‌ها رفتند.

در سال ۱۳۹۲ تعداد نمایش‌های تولید شده به تعداد ۴۹۳۸ رسید که این آثار ۶۷۶۹۹ بار روی صحنه رفتند و به همان اندازه سال گذشته دو میلیون و دویست هزار تماشاگر نمایش‌ها را دیدند که این تعداد تماشاگر در سال ۹۳ نیز با ۴۹۱۰ نمایش در کل کشور تکرار شد. در سال ۱۳۹۳ این نمایش‌ها ۶۷۴۸۰ بار روی صحنه رفتند که خبر از رکودی سه ساله در حوزه تئاتر می‌دهد چرا که تعداد نمایش‌ها، اجراها و تماشاگران در سه سال تقریباً افزایشی نداشته و هر سال همین عدد تکرار شده است.

اما در سال ۱۳۹۴ تعداد نمایش‌های تولید شده رشد جالب توجهی داشته و از ۴۹۱۰ نمایش به ۵۹۴۴ رسید که خبر از رشدی ۲۱ درصدی می‌دهد. در این سال ۸۷۳۰۷ بار نمایش‌ها اجرا شدند که این تعداد در قیاس با سال گذشته رشدی ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. در این سال سه میلیون و ۷۰۰ هزار تماشاگر نمایش‌های اجرای شده را دیدند که باز هم رشدی جالب توجه را نشان می‌دهد.

این پیشرفت در سال ۱۳۹۵ نیز ادامه پیدا کرد و ۶۹۲۴ نمایش تولید شدند و ۱۰۲۵۲۵ بار این آثار روی صحنه رفتند و تعداد تماشاگران نیز به بیش از ۴ میلیون نفر رسید. این تعداد نمایش تولیدی در طول سال یک رکورد به حساب می‌آید که نسبت به سال گذشته رشدی ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد. این تعداد تقریباً در سال بعد (سال ۱۳۹۶) نیز تکرار شد. در این سال ۶۹۳۰ نمایش تولید و این آثار ۱۰۱۸۸۸ بار روی صحنه رفت که نکته جالب توجه در این سال مربوط به میزان تماشاگران می‌شود. در سال ۱۳۹۶ با وجود اینکه تعداد نمایش‌ها و اجراها تغییر چندانی نسبت به سال گذشته نداشته میزان مخاطبان با رشدی ۳۱ درصدی از ۴ میلیون و دویست هزار نفر به پنج میلیون و پانصد هزار نفر رسید که قطعاً اتفاق خوبی برای تئاتر کشور است چرا که این تعداد تماشاگر با وجود تعداد نمایش‌های یکسان نسبت به سال گذشته خبر از بیشتر شدن مخاطبان تئاتر می‌دهد.

در سال ۱۳۹۷ باز هم این پیشرفت در میزان تماشاگران را شاهد بودیم. در این سال با وجود اینکه تعداد نمایش‌های تولید شده ۴ درصد بیشتر شد میزان اجراها ۱۵ درصد کاهش یافت و به ۸۵۹۷۷ اجرا از ۷۱۹۸ نمایش تولید شده رسید اما نکته جالب توجه بیشتر شدن میزان تماشاگران است که به ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسید. این تعداد تماشاگر که نسبت به سال گذشته ۴۷ درصد افزایش داشته، می‌تواند اتفاق بسیار مهمی برای تئاتر کشور در این سال‌ها باشد. چرا که قطعاً یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها برای اهالی تئاتر همواره کمبود مخاطب و تماشاگر است و با وجود اینکه هنوز نمی‌توان وضعیت را ایده‌آل دانست روند رو به رشد تعداد تماشاگر را می‌توان به فال نیک گرفت.

در سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا در ماه پایانی سال قطعاً میزان نمایش‌های تولید شده که توانستند روی صحنه بروند تا حدی کاهش یافت و این رقم به ۶۴۵۱ نمایش رسید. هنوز از میزان تماشاگران و اجراها آماری در دست نیست اما با توجه به این روند رو به رشد در بیشتر شدن تماشاگران تئاتر احتمالاً سال ۱۳۹۸ نیز وضعیت بهتری نسبت به سال ۱۳۹۷ داشته است.

همانطور که اشاره شد قطعاً میزان نمایش‌های تولید و اجرا شده در سراسر کشور در طول یک سال هنوز به وضعیتی ایده‌آل نرسیده اما روند رو به رشد هنر نمایش ایران در این زمینه را نمی‌توان نادیده گرفت. قطعاً اجرای نمایش‌ها با موضوعات و گونه‌های متفاوت از سوی گروه‌های مختلف می‌تواند یکی از عوامل جذب مخاطب با سلیقه‌های متنوع برای تئاتر کشور باشد. برگزاری جشنواره‌های تئاتر در شهرهای مختلف نیز یکی دیگر از عوامل آشتی مردم با تئاتر می‌تواند باشد که امیدواریم در سال‌های آینده نیز این روند با برنامه‌های جدید‌تر در جهت رونق تئاتر کشور ادامه داشته باشد.

قطعاً عدم وجود شرایط مناسب برای فعالیت تماشاخانه‌های خصوصی و معضلات بسیاری وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود. متأسفانه در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعطیلی بالاجبار تماشاخانه‌ها و پس از آن بازگشایی‌شان در شرایطی خاص هنر نمایش در کشور ما ضربه‌ای جدی خورد که رسیدن به شرایط ایده‌آل را برای این هنر ارزشمند در کشور ما سخت‌تر کرد و امیدواریم با تمهیدات لازم از سوی نهادهای مختلف، تئاتر کشور از این مرحله بحرانی عبور کند و به روند رو به رشد خود ادامه دهد.

(Visited 12 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=6420

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.