• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 12 - جماد ثاني - 1442
  • برابر با : Monday - 25 January - 2021
1

آیا اقتصاد اسلامی با اقتصاد سوسیالیستی یکی است؟

  • کد خبر : 28039
  • ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵
بر خلاف تصورات برخی، اقتصاد اسلامی هویتی مستقل از سوسیالیسم دارد، و نامیدن یا شبیه سازی اقتصاد اسلامی با اقتصاد سوسیالیستی اگر معطوف به اغراض غیر معرفتی نباشد، ناشی از نشناختن توامان هم سوسیالیسم و هم اقتصادیات اسلام است.

به گزارش پیک نکا، بر خلاف تصورات برخی، اقتصاد اسلامی هویتی مستقل از سوسیالیسم دارد، و نامیدن یا شبیه سازی اقتصاد اسلامی با اقتصاد سوسیالیستی اگر معطوف به اغراض غیر معرفتی نباشد، ناشی از نشناختن توامان هم سوسیالیسم و هم اقتصادیات اسلام است.

بر خلاف تصورات و یا دانسته ها و احتمالا تجاهل عده ای که « اقتصاد اسلامی» را اقتصادی سوسیالیستی می نامند، این اقتصاد هویتی مستقل از سوسیالیسم دارد و به زعم ما، نامیدن یا شبیه سازی اقتصاد اسلامی با اقتصاد سوسیالیستی اگر معطوف به اغراض غیر معرفتی نباشد، ناشی از نشناختن توامان هم سوسیالیسم و هم اقتصادیات اسلام است. زیرا در حالی که سوسیالیسم الگوی نهادی خاصی است که تحت آن کنترل تولید و ابزار تولید بر عهده یک قدرت مرکزی است( جوزف شومپیتر)، و یا به عبارت دیگر در سوسیالیسم ،امور اقتصادی جامعه اصولا به حوزه عمومی و نه به حوزه خصوصی تعلق دارد و به همین جهت هم سوسیالیسم را  رب النوع دریاها( پر تئوس) نامیده اند که می تواند به صور مختلف تغییر شکل بپذیرد، در اقتصادیات اسلام احترام به مالکیت مال مومن مثل احترام به خون مومن است و مردم از آن حیث که در قبال اقدامات خویش مسئول شناخته می شوند برخوردار از اختیار و آزادی می باشند، زیرا مسئولیت بدون آزادی از موضوعیتی برخوردار نمی باشد.

البته نسل برخی از طرفداران اقتصاد آزاد در کنش های این چنینی خویش مسبوق به سابقه هستند آنها پس از استقرار سوسیالیسم در شوروی سابق، هر اندیشه و معرفت اقتصادی جز آنچه خود به آن باور دارند را سوسیالیسم نامیده اند. اصولا برای عده ای از آنها فرقی نمی کند که آن اندیشه چه باشد. آنها فقط می دانند که هر آنچه را که جز «اقتصاد آزاد» باشد نمی خواهند و این در حالی است که بعضا نمی دانند که  مفهوما چه می خواهند؟

متاسفانه برخی از افراد محترم از این سلسله، با همین رویکرد، عمده مجتهدان عضو تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را هم سوسیالیست نامیده اند و در طی زمان، با دفاع از حتی محتکران دارو و غذای مردم محروم گرفتار تحریم، و حمایت از تحمیل قیمت های جعلی سفته بازان ارز بر معیشت اقشار گرفتار، و نامیدن اقدامات غیر مولد آنان به اقتصاد آزاد، نشان داده اند که به منظور حمله و منکوب نمودن اقتصاد اسلامی از طریق منسوب نمودن ناروای آن به مناشی سوسیالیسم، بین اقتصاد آزاد و اقتصاد بازار خلط مفهومی نموده و بی توجه بوده اند که آنچه ممکن است قابل دفاع باشد « اقتصاد بازار» و نه «اقتصاد آزاد» است. و این در حالی است که بین اقتصاد بازار با اقتصاد اسلامی منافاتی ذاتی نیست و ما جداگانه به آن اشاره خواهیم کرد.

در این ارتباط انتظار می رود علاقمندان مبری از اغراض غیر معرفتی به این مباحث، اعم از موافق یا مخالف، با رعایت جانب احتیاط و لحاظ خصلت های کار عالمانه، به مکاری های احتمالی تصورات جاهلانه و یا تجاهلانه، فرصت خودنمایی و گسترانیدن دام های مدرنیستی بر سر راه حیثیت و آبروی خویش را ندهند.

(Visited 6 times, 1 visits today)
لینک کوتاه : http://peykneka.ir/?p=28039

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.